نمایش جزییات خبر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
۲۴ آذر ۱۳۹۸ ۱۶:۵۶

شرح نهج‌‍البلاغه آیت‌الله جوادی آملی در دل خود پژوهش‌های جدید دارد

صالحی با اشاره به تالیف جدید آیت‌الله جوادی آملی از نهج‌البلاغه گفت: در این کتاب پیشنهادهایی وجود دارد که می‌توان به عنوان سوژه‌های پژوهشی از آن استفاده کرد، این تالیف که به ۲۲جلد خواهد رسید در ذیل خود پروژه‌های جدیدی را تعریف می‌کند، کلماتی که از امیرالمومنین(ع) تا به حال تفسیر نشده است در این کتاب به آن پرداخته شده و از آنها می‌توان پژوهش‌های جدیدی را رقم زد.
شرح نهج‌‍البلاغه آیت‌الله جوادی آملی در دل خود پژوهش‌های جدید دارد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز یک‌شنبه در مراسم رونمایی از کتاب گرانسنگ «سلونی قبل ان تفقدونی(تحریر نهج البلاغه) آیت‌الله جوادی آملی» با بیان اینکه نهج البلاغه نه تنها برای ما شیعیان و مسلمانان بلکه برای بشریت یک منشور ماندگار است، اظهار داشت: این کتاب تجلی یک جان بزرگ و یک انسان ‌کامل با روح متعالی بوده و هست، در عین حال این کتاب توسط کسی نگاشته شده که دارای بالاترین روح لطیف انسانی است، پس می‌توان گفت نهج‌البلاغه یک کتاب هستی‌شناسی به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: مفاهیم و معانی ژرفی در این کتاب دیده می‌شود، همچنین تنوع موضوعی و فرا زمانی و مکانی جزو ویژگی‌های این کتاب است، نهج‌البلاغه در تاریخ کتب اسلامی ممتاز و متمایز است و بعد از قرآن مجید کمتر کتابی شرح و توجه مردم را همچون نهج‌البلاغه به خود جلب کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: نهج‌البلاغه شرح‌های فراوانی داشته اما به نظر می‌آید این شرح طعم دیگری دارد، البته هرکسی به نهج‌البلاغه رجوع کرده است بهره‌ای از این کتاب برده است اما شرح نهج‌البلاغه آیت‌الله جو‌ادی آملی طعم دیگری دارد.

صالحی یادآور شد: برخی از ادبا، فقها و حتی برخی محققان سیاسی و اجتماعی به این کتاب شرح زدند اما شرح آیت‌الله جوادی آملی دارای ویژگی‌های خاصی است، ایشان در حوزه دانش‌های نهج البلاغه یک متخصص جامع است، وی فقیه، فیلسوف، عارف و مفسری است که ترکیب اینها به فردی که نزدیک نهج البلاغه می‌شود توان مضاعف می‌دهد.

وی افزود: در شارحان نهج‌البلاغه برخی در حوزه حکمت نظری و برخی در حوزه عملی ورود پیدا کردند در حالی که این شرح بر حکمت نظری و عملی ورود کرده است، نهج‌البلاغه ‌ کتابی سرشار از هر دوبال است زیرا توحید و سیاست را در خود جای داده است، بنابراین کسی که می‌خواهد به شرح این کتاب بپردازد باید بر دو حوزه توانمند باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: در روش‌شناسی این کتاب آیت‌الله جوادی آملی به خوبی ارتباط بین مفاهیم را بیان می‌کند، نهج‌البلاغه مفسر خود نهج‌البلاغه است و اگر کسی می‌خواهد این کتاب را بفهمد باید نهج‌البلاغه را در یک شبکه مرتبط ببیند.

صالحی بیان کرد: مناسبات قرآن کریم و نهج البلاغه در این اثر به خوبی دیده شده است، در تار و پود این اثر رفت و برگشت در حوزه تفسیر و شرح نهج البلاغه به خوبی مشهود است، در این اثر به خوبی شرح نهج‌البلاغه از قرآن را می‌بینیم و حتی بالعکس.