نمایش جزییات خبر
صالحی در گرامیداشت شهدای هنرمند:
۲۳ آذر ۱۳۹۸ ۲۰:۱۳

هشت سال دفاع مقدس ارزش‌های والای انسانی را در ابعاد متکثر نمایان‌ کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به رشادت‌های مردم ایران در هشت سال دفاع مقدس گفت: ایام جنگ تحمیلی از زاویه‌های مختلف قابل درس‌آموزی است، در هشت سال دفاع مقدس ارزش‌های والای انسانی در ابعاد بسیار متکثر خود را نمایان‌ کرد، ارزش‌هایی که وقتی به الگو و روایت تبدیل می‌شوند قدرت اکسیری تاریخی پیدا می‌کنند.
هشت سال دفاع مقدس ارزش‌های والای انسانی را در ابعاد متکثر نمایان‌ کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی شامگاه شنبه (۲۳ آذرماه) در مراسم گرامیداشت شهدای هنرمند با اشاره به اینکه در جمع خانواده شهدا باید راه و رسم مردانگی و‌ عزت را آموخت، اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران در مقاطع مختلف به خصوص در زمان دفاع مقدس درس آموزی‌هایی داشته است.

وی ادامه داد: در ۲۸۸۸ روز دفاع مقدس ذخیره تاریخی برای آینده ایران فراهم شد، این ایام گرانقدر از زاویه‌های مختلف قابل درس‌آموزی است، در هشت سال دفاع مقدس ارزش‌های والای انسانی در ابعاد بسیار متکثر خود را نمایان‌ کرد، ارزش‌هایی که وقتی به الگو و روایت تبدیل می‌شوند قدرت اکسیری تاریخی پیدا می‌کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در این دوره تاریخی روح معنوی از این سرزمین برخاست، این دوره معطر و طلایی تاریخ ما فرصتی بود برای اینکه اقشار، اقوام و سلیقه‌های مختلف برای یک مسیر و فضا کنار هم قرار بگیرند.

صالحی یادآور شد: گاهی این پرسش مطرح بود چرا در قیام امام حسین(ع)، ایشان ترکیب‌های زیادی در کنار خود قرار دادند، وقتی از قیام عاشورا تا به امروز حرکت می‌کنیم این ترکیب معنای خود را نشان می‌دهد و هرکدام حجتی تا آخرالزمان است.

 وی افزود: دوره دفاع مقدس اقوام، اقشار و ‌ادیان ‌مختلف کنار هم قرار گرفتند تا هیچ قوم، مذهب، گروه سنی و قشری بی‌حجت نباشد و بدون الگو نماند، یک بخشی از این اقشار شهدا و ایثارگران هنرمند بودند که با هنر خود در این هشت سال به میدان آمدند، بیش از دو هزار شهید هنرمند (۶۰۰ شاعر،۵۰۰ شهید هنرهای تجسمی، ۵۰۰ شهید هنر نمایشی، ۳۰۰ خوش نویس، ۱۳۰ سینماگر، ۸۰ موسیقیدان) داریم و این یعنی کاروان هنرمندان در آن دوره با مردم همراه بوده است.

 

همایش گرامیداشت شهدای هنرمند 14

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: این کاروان شهدای هنرمند حجتی هستند که در آن دوره پا‌به‌پای مردم به میدان آمدند، آن عزیزانی که رفتند حجتی هستند برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه؛ هم‌زیستی فردی و اجتماعی آنها آموختنی است و قطره قطره بندگی آنها برای امروز ما درس آموز است.

در پایان این مراسم علاوه بر تجلیل از شماری از هنرمندان تلاشگر عرصه دفاع از جمله جمال شورجه، مرتضی سرهنگی و محمدرضا گلزار از خانواده معظم شهدای هنرمند نیز تجلیل شد.

 

همایش گرامیداشت شهدای هنرمند 21

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید