نمایش جزییات خبر
۱۷ آذر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۶

جامعه سازی نقش مهم مؤسسات قرآن و عترت در گام دوم انقلاب است/ لزوم تقویت شیوه‌های آموزشی در مؤسسات قرآنی

معاون اداره کل هماهنگی و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بابیان اینکه در بیانیه گام دوم انقلاب ۳ محور اصلی خودسازی، جامعه سازی و تمدن سازی مورد تأکید قرارگرفته است، گفت: مؤسسات قرآنی باید در مهارت‌، شیوه‌ها و مدل‌های آموزشی تلاش بیشتری داشته باشند.
جامعه سازی نقش مهم مؤسسات قرآن و عترت در گام دوم انقلاب است/ لزوم تقویت شیوه‌های آموزشی در مؤسسات قرآنی

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام، محمدرضا جعفری، در ایلام بابیان این مطلب، اظهار کرد: فعالیت‌های قرآنی را می‌توان به سه بخش قرآن آموزی، قرآن‌شناسی و تربیت قرآنی تقسیم کرد.

وی بابیان اینکه در حال حاضر در بحث قرآن آموزی تعداد قابل‌توجهی موسسه فرهنگی قرآن و عترت در سطح کشور در حال فعالیت هستند، ابراز کرد: استان ایلام هم از ظرفیت خوبی در زمینه فعالیت‌های قرآنی، اصحاب قرآنی اعم از برادران و خواهران برخوردار است که نسبت به راه‌اندازی مؤسسات قرآنی و جذب قرآن آموز همت قابل‌تحسینی را از خود نشان داده‌اند.

جعفری یادآور شد: ثمرات این فعالیت‌های قرآنی نیز استقبال قرآن آموزان از مؤسسات قرآنی و برگزاری برنامه‌های آموزشی قابل‌مشاهده است که این جای سپاسگزاری دارد، در بحث قرآن آموزی، رشته‌های مختلفی را هم ازجمله روخوانی، روان‌خوانی، مفاهیم قرآن کریم، تجوید، صوت و لحن که باید به‌صورت جدی در مؤسسات قرآن دنبال شود.

 وی بیان کرد: یقیناً مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت با تدابیر خاصی که اتخاذ کرده‌اند، در همین حوزه فعالیت می‌کنند و پیش می‌روند، نکته حائز اهمیت در بحث قرآن آموزی این است که مؤسسات قرآن و عترت نباید به وضع موجود رضایت بدهند و به دنبال کشف شیوه‌های نوین آموزشی و به‌کارگیری این شیوها، با ایجاد نوآوری و جذابیت باشند تا بتوانند رضایت‌مندی قرآن آموزان را بیش‌ازپیش فراهم کرده تا به جذب بیشتر قرآن آموزان بیانجامد.

معاون اداره کل هماهنگی و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: جذب و نگهداشت دو مؤلفه جدی در بحث کارهای آموزشی است، خیلی از مؤسسات قرآن و عترت در کشور در بحث جذب قرآن آموزان، قابلیت‌های قابل‌تحسینی دارند امام در بحث نگه داشت باید در نوع آموزش، مهارت‌های آموزشی، شیوه‌ها و مدل‌های آموزشی باید به تلاش و همت بیشتری در این حوزه نیاز است که مؤلفه نگاه داشت مانند جذب تقویت شود.

جعفری بیان کرد: در بحث قرآن‌شناسی به نظر می‌رسد یکی از کارهایی که مؤسسات ما بیشتر باید به آن بپردازند، بحث تبلیغ و ترویج است، ترویج درست، استفاده از ابزار هنر، استفاده از آثار علمی مراکز دانشگاهی در سطح کشور در بحث قرآن‌شناسی، تعامل جدی‌تر با مراکز علمی ازجمله حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های مرتبط و همچنین مشارکت جدی خود مراکز علمی در بحث قرآن‌شناسی بخشی و اختصاص رساله و پایان‌نامه دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به موضوعات قرآن‌شناسی می‌تواند در حوزه تبلیغ و ترویج راه گشا باشد.

وی تصریح کرد: مؤسسات قرآن و عترت که می‌خواهند در زمینه تبلیغ و ترویج به موضوع قرآن‌شناسی بپردازند باید در بخش تعامل و همکاری هر چه بیشتر با سیار نهادها و به‌ویژه مراکز علمی فعال‌تر باشند، به نظر می‌رسد در شرایط فعلی، مؤسسات قرآن و عترت باید تأمل، همراهی، برگزاری نشست‌های تخصصی کاربردی با مراکز علمی، دانشگاهی و همچنین حوزه‌های علمیه بیش از گذشته باشد.

معاون اداره کل هماهنگی و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز کرد: در بحث بیانیه گام دوم انقلاب اگر تأمل شود، به ۳ محور اصلی خودسازی، جامعه سازی و تمدن سازی اشاره‌شده است، مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت در مسیر خودسازی و جامعه سازی فعالیت‌های بسیاری گسترده و سازنده‌ای دارند و باید گفت که مقدمه جامعه سازی همان خودسازی است.

جعفری بیان کرد: فعالیت‌های مؤسسات قرآن و عترت فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای است اما به میزانی که جامعه اسلامی ما نیاز دارد، کفایت نمی‌کند و نیاز به تقویت مؤسسات قرآن و عترت در نقاط مختلف کشور است و برنامه معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این مدار قرار دارد که مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت کشور روزبه‌روز هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی تقویت شوند که بتوانیم بخشی از نیازهای جامعه را در مباحث قرآنی و ترویج فرهنگ قرآنی پوشش دهیم.

 گفتنی است، معاون اداره کل هماهنگی و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز از موسسات قرآن و عترت شهر ایلام با حضور مسئولان فرهنگی و اجرایی استان و مدیر دفتر قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام بازدید و در جریان مسائل و مشکلات این موسسات قرار گرفت.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید