نمایش جزییات خبر
۱۴ آذر ۱۳۹۸ ۱۱:۵۳

بوشهر از قدمت تمدن بالایی برخوردار است

رئیس موزه هنرهای معاصر تهران گفت: بوشهر به دلیل قدمت تمدن بالا و فرهنگ اصیل علاوه بر کشور در جهان به عنوان یک شاخص شناخته‌ می شود.
بوشهر از قدمت تمدن بالایی برخوردار است

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، احسان آقایی ظهر روز پنجشنبه در نشست هماهنگی برگزاری نمایشگاه کرنش به حافظ در بوشهر، بیان کرد: هنرمند فردی است که به پیرامون خود حساسیت نشان دهد و آنچه را که می‌بیند حس کرده و به تصویر کشد.

وی عنوان کرد: کشور ایران از لحاظ فرهنگ و هنر در رده اولین ها قرار دارد و نگاه و توجه یک هنرمند برجسته از اروپا به آثار فاخر ایرانی یک افتخار است که باید به آن بالید.

آقایی اظهار داشت: آقای گونتر اوکر نقاش برجسته آلمانی در بازدید از آثار و اماکن فرهنگی و هنری ایران، هنر ایران را به نگین یک انگشتر تشبیه کرد و علاقه شدید او به این میراث گرانبها موجب خلق 42 اثر ارزشمند نقاشی از حافظ شد.

وی ادامه داد: این هنرمند آلمانی آثار خود را با الهام از دیوان حافظ به 3 روش چاپ سیلک، چاپ برجسته و چاپ لیتو تولید کرده است.

آقایی با بیان اینکه نمایشگاه این هنرمند با عنوان "کرنش به حافظ" نامگذاری شذه است، افزود: به دلیل ترجمه دیوان حافظ به زبان آلمانی بیش از دو سال زمان برای آن گذاشته شد و در سال 94 در حافظیه شیراز از این آثار رونمایی شد.

وی به برپایی نمایشگاه کرنش به حافظ در آلمان اشاره کرد و گفت: بعد از گشایش نمایشگاه در این کشور به گفته سفیر ایران در آلمان فروش دیوان حافظ به حد چشمگیری افزایش یافت که مورد علاقه ی جوانان و نوجوانان قرار گرفت.  

رئیس موزه هنرهای معاصر تهران یادآور شد: ترویج فرهنگ غنی ایرانی جهت تولید آثار هنرمندان این مرزوبوم در جهان و آشنایی مناطق مختلف کشور با جایگاه حافظ در بین دیگر مردمان جهان از مهمترین اهداف برگزاری نمایشگاه در استان ها است.

آقایی با اشاره به اینکه این نمایشگاه در شش استان کشور برپا شده است، بیان داشت: آثار این هنرمند هم اکنون در شهر رشت به نمایش گذاشته شده و پس از آن تصمیم بر برگزاری این نمایشگاه در بوشهر گرفتیم زیرا معتقدیم که این شهر از قدمت تمدن و فرهنگ و هنر اصیلی برخوردار است.

وی عنوان داشت: استان بوشهر دارای ظرفیت های خوبی در عرصه هنر است و باید به بهترین شکل ممکن از آن جهت ارتقاء سطح فرهنگ و هنر استفاده کرد. 

آقایی بوشهر را مهد موسیقی دانست و افزود: هنرمندان متعددی در بخش های مختلف هنر از این استان به جامعه معرفی شده که این نشان از جایگاه هنر در بین مردم این منطقه دارد.

رئیس موزه هنرهای معاصر تهران خاطرنشان کرد: شهر بوشهر به دلیل پیشینه تاریخی و فرهنگی شایسته داشتن یک نمایشگاه استاندارد است و امیدوارم با همکاری و همدلی مسئولین این مهم در بوشهر به بهره‌برداری برسد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر نیز افزود: با هماهنگی های انجام شده نمایشگاه کرنش به حافظ از تاریخ 10 دی ماه سال جاری در بوشهر برگزار می شود.

فاطمه کرمپور بیان داشت: همزمان با برگزاری این نمایشگاه آثاری از هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی به نمایش گذاشته می شود.

وی اظهار داشت: برپایی این نمایشگاه فرصت مناسبی برای هنرمندان کشور است تا با این هنرمند برجسته آشنا شوند و از تجربیات آن استفاده بهینه کنند.

در ادامه ضمن بیان نظرات و دیدگاه های حاضرین در ارتباط با محل برگزاری نمایشگاه، با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس انجمن سیمای جوانان و چند تن از مسئولین استانی برای برپایی نمایشگاه از نگارخانه مجتمع فرهنگی و هنری، دبیرستان تاریخی سعادت، دانشکده هنر و معماری و عمارت های تاریخی استان بازدید به عمل آمد.

شایان ذکر است "گونتر اوکر" نقاش برجسته 92 ساله آلمانی است که تحت تأثیر حافظ آثاری را خلق کرده و در جای جای جهان با عنوان «کرنش به حافظ» به نمایش گذاشته وی تاکنون در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، کرمان، مشهد و رشت این نمایشگاه را برپا کرده است.

روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر
اشتراک در
کلیدواژه ها: بوشهر از قدمت تمدن بالایی برخوردار است
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید