نمایش جزییات خبر
به دنبال موافقت دولت با استمرار معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر؛
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۵:۰۱

انجمن مجسمه‌سازان ایران از این اقدام دولت قدردانی کرد

رییس هیات مدیره انجمن مجسمه سازان ایران درباره استمرار معافیت مالیاتی هنرمندان گفت: معافیت مالیاتی هنرمندان بحث حمایتی است تا سطح فرهنگی و هنری جامعه ارتقا یابد و هنرمند بدون دغدغه مالی به کار هنری بپردازد.
انجمن مجسمه‌سازان ایران از این اقدام دولت قدردانی کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از هنر آنلاین عباس مجیدی مجسمه ساز و رییس انجمن مجسمه‌سازان ایران به دنبال استمرار معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر گفت: بدنه اصلی جامعه هنری اعم از هنرمندان تجسمی، تئاتر و موسیقی، وضعیت معیشتی خوبی ندارند و با توجه به وضعیت چند سال گذشته با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته‌اند. در حال حاضر از هنرمندان تجسمی اثر جدی خریداری و قراردادی نیز بسته نمی‌شود و به همین منظور سودی در شأن هنرمند به او تعلق نمی‌گیرد.

این هنرمند مجسمه ساز در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر فقط 2 تا 3 درصد هنرمندان کشور را افراد سلبریتی تشکیل می‌دهند بنابراین هدف بند (ل) قانون مالیاتی اکثریت بدنه حرفه‌ای هنرمندان کشور است نه آن تعداد هنرمندان مشهور که احیانا درآمد بالایی دارند. با حذف معافیت مالیاتی، وضعیت بدنه کثیر هنرمندان دچار مخاطره می‌شود.

وی ادامه داد: این چالش نه فقط گریبان هنرمند را می‌گیرد بلکه چالشی بزرگ برای جامعه است، در صورتی که هنرمندان حوزه تجسمی مجبور باشند از درآمد نداشته، مالیات پرداخت کنند، جامعه دچار معضل بزرگی می‌شود چرا که هنرمندان منزوی و کار نمی‌کنند.

مجیدی یادآور شد: جامعه بزرگ هنرمندان کشور انتظار بسته‌های حمایتی از سازمان‌ها و نهادهای دولتی دارند. به این معنا که فضای کار برای هنرمندان ایجاد کنند تا وضعیت فرهنگ و هنر ارتقا یابد. فضای کار هنرمندان در سطح عمومی جامعه است. بنابراین کار آنها ارزش افزوده‌ای را برای کل جامعه ایجاد می‌کند که با هیچ بخش دیگری قابل مقایسه نیست. برای سامان دادن به وضعیت مالیاتی که بخش مهمی از درآمدهای دولت است، هنرمندان می‌توانند فضایی ایجاد کنند که صاحبان سرمایه مالیات‌شان را پرداخت کنند، نه اینکه دولت از خود آنها مالیات بگیرد.

رییس انجمن مجسمه‌سازان ایران ابراز داشت: امروز متاسفانه هنرمندان وضعیت تثبیت شده‌ای ندارند. بسیاری از رشته‌های هنری هنوز به عنوان شغل پذیرفته نشده‌اند. اگر هنرمندان از حداقل شرایط معیشتی برخوردار باشند، کسی با مالیات گرفتن از آنها مشکلی ندارد. اما مساله این است که با هنرمندان مثل اقشار عادی جامعه رفتار نمی‌شود و بسیاری از پیشکسوتان رشته‌های هنری در خانه‌های اجاره‌ای سکونت دارند و گاهی می‌بینیم که بعضی از آنها برای خرید سمعک هم مشکل دارند

وی افزود: وقتی می‌توانیم از هنرمندان انتظار پرداخت مالیات داشته باشیم که آنها کار کنند. الان در حوزه هنرهای تجسمی، طرف قرارداد هنرمندان، سازمان‌ها و نهادها هستند که آنها هم قراردادها را به هنرمند تحمیل می‌کنند و هنرمند در موضع ضعف است.

مجیدی در پایان گفت: ضمن تشکر از دولت برای حمایت از هنرمندان و حفظ قانون معافیت مالیاتی، باید بگویم، هنرمندان کثیر کشور، آنها که بدنه اصلی هنر کشورند، فضا را در جامعه تلطیف می‌کنند و درصدد ارتقای سطح کیفی جامعه هستند. امنیت مالی و شغلی آنها در بلندمدت برای کل جامعه مفید است.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید