نمایش جزییات خبر
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۴:۵۶

قدردانی انجمن خوشنویسان از موافقت دولت با استمرار معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر

رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران درباره معافیت مالیاتی هنرمندان و حمایت دولت از بند (ل) قانون مالیاتی مبنی بر معافیت فعالیت‌های فرهنگی و هنری از پرداخت مالیات، گفت: ما باید بیش از اینها برای فرهنگ و هنر هزینه کنیم. باید الگو سازی کنیم. جوان امروز با کلام الگو نمی‌گیرد با تصویر و اثر هنری الگو می‌پذیرد. اگر هنرمندان ما امنیت مالی و معیشتی نداشته باشند نمی‌توانند اثر هنری خلق کنند و این یعنی خالی شدن جامعه از اثر هنری و باز هم سقوط اخلاقی.
قدردانی انجمن خوشنویسان از موافقت دولت با استمرار معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از هنر آنلاین غلامحسین امیرخانی رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان، به دنبال موافقت دولت در جهت استمرار معافیت مالیاتی اصحاب فرهنگ و هنر، گفت: از آنجایی که بنده در مسئولیت‌های اجرایی هم حضور داشتم با رقم و بودجه‌هایی که به هنرمندان تعلق میگیرد تا کار کنند آشنا هستم. به جر تعداد اندکی از هنرمندان که موفق هستند و آثارشان در سطح ملی و بین‌المللی خواهان دارد و فروش می‌رود، عمده هنرمندان حقوق و درآمد ثابت ندارند و مالیات گرفتن از آنها ظلم مضاعف است و باعث می‌شود که دست از کار هنری بکشند.

وی ادامه داد: در تنظیم قوانین مالیاتی برای هنرمندان نباید آن تعداد مثلا دویست نفر در رشته‌های مختلف را به حساب آورد زیرا آنها استثنا هستند. باید چیزی در حدود 200 هزار نفر هنرمندی را در نظر بگیریم که درآمدی ندارند.

امیرخانی همچنین درباره بودجه‌های فرهنگی خاطرنشان کرد: نگاهی به تجربه‌های جهانی در حوزه فرهنگ و هنر نشان می‌دهد که کشورهای مختلف از 4 تا 8 درصد بودجه کشور را به فرهنگ و هنر اختصاص داده‌اند. در صورتی که این مساله در ایران کمتر از یک درصد است.

رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان در ادامه با بیان اهمیت هنر و جایگاه هنر در پرورش و ایجاد بصیرت برای کودکان بیان کرد: همانطور که برای تحصیل فرزندان خود و موضوع آموزش‌وپرورش مالیات نمی‌دهیم زیرا می‌دانیم نتیجه آن در آینده مشخص خواهد شد برای هنر هم باید به همین شکل رفتار کنیم. هنر موجب اعتلای انسانیت است و کودکان ما در آموزش‌وپرورش با دیدن آثار هنری و آشنا شدن با هنر روحیه تعالی طلب پیدا می‌کنند.

وی افزود: در شرایط فعلی مشکل اصلی ما اخلاق است. معضل اخلاقی با دستور العمل و بخشنامه حل نمی‌شود، هنر می‌تواند اخلاق جامعه را به سمت مطلوب سوق دهد.

این استاد خوشنویسی تصریح کرد: اعتبار و حیثیت ما در جهان به فرهنگ و هنر و ادبیات و خوشنویسی است. اگر آن را هم بگیریم چیزی جز در و دیوار باقی نمی‌ماند. وقتی سفیر ژاپن ماموریتش در ایران تمام شد ما را دعوت کرد. از بازنشستگی‌اش خوشحال بود و می‌گفت الان با خیال راحت می‌توانم بنشینم و حافظ و مولانا بخوانم.

وی در پایان گفت: وقتی که هنرمندان کارشان هنوز به عنوان شغل ثبت نشده و رسمیت ندارند چه انتظاری داریم. هنوز حمایت‌های حداقلی از هنرمندان نداریم. اتفاقی که در همه کشورهای دنیا می‌افتد. در هیچ کشور صاحب هنری از هنرمند مالیات که نمی‌گیرند، بلکه به او کمک هم می‌کنند تا کار هنری‌اش را به جامعه عرضه کند و سطح فرهنگ جامعه را اعتلا ببخشد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید