نمایش جزییات خبر
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۴:۲۰

ابراز خوشحالی انجمن نقاشان از تصمیم دولت در تداوم معافیت مالیاتی هنرمندان

رییس انجمن نقاشان ایران با ابراز خوشحالی از تصمیم دولت مبنی بر تداوم معافیت مالیاتی هنرمندان که در بند(ل) قانون مالیاتی کشور آمده است، گفت: هنرمندان و فعالان فرهنگی طیف وسیعی را شامل می‌شوند که در حوزه‌های گوناگون مشغول به کار هستند و عمدتا از ضعیف‌ترین اقشار اقتصادی جامعه بوده و معافیت مالیاتی می‌تواند به آنها کمک کند تا وضعیت اقتصادی آنها از این بدتر نشود.
ابراز خوشحالی انجمن نقاشان از تصمیم دولت در تداوم معافیت مالیاتی هنرمندان

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلا‌ع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از هنرآنلاین امیرراد رییس انجمن نقاشان ایران به دنبال موافقت دولت با استمرار معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر گفت: کارشناسان در تدوین بند(ل) قانون مالیاتی کشور طی سال‌ها به این نتیجه رسیده بودند که فعالان فرهنگی و هنرمندان از پرداخت مالیات معاف باشند و جای تعجب است که بدون کارشناسی تصمیم بر حذف این بند را داشتند. هنرمندان شرایط جامعه را درک مي‌کنند و می‌دانند که در این شرایط مالیات یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی دولت است، اما دریافت مالیات باید در جایی متمرکز شود که درآمد هم وجود دارد.

وی ادامه داد: برخی مواقع شنیده می‌شود که این طیف وسیع چند صدهزار نفری را با تعداد اندکی از هنرمندان در رشته‌های گوناگون از جمله سینما و موسیقی تقلیل می‌دهند. آن تعداد اندک که با شهرت درآمد بالایی دارند نماینده هنرمندان کشور نیستند. هنرمندان نقاش، خوشنویس، تصویرگر و ... و حتی بسیاری فعالان تئاتری یا موسیقی درآمدی ندارند.

امیرراد با بیان اینکه همه شهروندان موظفند مالیات پرداخت کنند، یادآور شد: هنرمندان نیز از این قانون مستثنی نیستند اما در صورتی که درآمدی داشته تا بر اساس آن مالیات پرداخت کنند. قانون مالیاتی اشکالاتی دارد و باید کارشناسی شود و برای موارد معدود قانون تصمیم بگیرد. ما هم می‌دانیم که کنسرت‌ها و یا حراج‌هایی در آثار هنری وجود دارد که درآمد بالایی دارد، اما مساله این است که ریالی از این درآمد برای هنرمند نیست و او منفعتی از این ماجرا ندارد.

رییس انجمن نقاشان ایران خاطرنشان کرد: اینکه جمعیت کثیری را از هنرمندان با تعداد قلیلی بسنجیم کار درستی نیست. ما نمی‌توانیم از نظر عرفی و اخلافی کار آن تعداد اندک را نهی و نفی کنیم. از سوی دیگر دولت هم حق دارد از آنها مالیات بگیرد. اما قاطبه هنرمندان درآمدشان در سطحی نیست که مالیات پرداخت کنند. چرا که اصولا هنرمند حقوق و درآمد ثابت ندارد. بند (ل) قانون مالیاتی بند حمایتی بوده که با وجود آن هم هنوز وضعیت اقتصادی هنر و فرهنگ رشد چندانی نکرده است.

وی در پایان گفت: امیدواریم که دولت و سازمان مالیاتی به خاطر تعداد کمی از هنرمندان که واقعا تعدادشان به 100 نفر هم نمی‌رسد، چند صد هزار نفر هنرمند را دچار مشکل نکند. این امر نیاز به کارشناسی دارد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید