نمایش جزییات خبر
۳۱ شهریور ۱۳۹۱ ۱۳:۱۰

وزیرارشاد: درجشنواره های فجر امسال بخش ویژه ای به پیامبر اعظم اختصاص یافته است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در جشنواره های فرهنگی هنری دهه مبارک فجر امسال بخش ویژه ای برای پرداختن به شان و جایگاه پیامبر اعظم (ص) در آثار ارایه شده به این جشنواره ها اختصاص یافته است.
وزیرارشاد: درجشنواره های فجر امسال بخش ویژه ای به پیامبر اعظم اختصاص یافته است

به گزارش روابط عمومی اطلاع رسانی و امور بین الملل، سید محمد حسینی روز پنجشنبه در آیین افتتاح هفتمین جشنواره ملی مشاعره رضوی در بوشهر با محکوم کردن توهین به مقام پیامبر اسلام (ص) توسط عوامل رژیم صهیونیستی و امریکا افزود: امروز وظیفه اهالی فرهنگ وهنر است که عظمت، جایگاه و معارف ناب محمدی را با استفاده از ظرفیت های فرهنگی و هنری برای دنیا معرفی و تبیین کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارکرد: شعر فارسی دارای محتوا و پیام های گوناگون است و بیان سخن در قالب شعر تاثیر گذاری و جاذبه بیشتری برای مخاطبان ایجاد می کند.

وی از دست اندرکاران برگزاری جشنواره ملی مشاعره رضوی در بوشهر قدرددانی کرد و گفت: با به دست آوردن تجربه شش دوره برگزاری جشنواره رضوی امسال شاهد برگزاری کیفی تر این جشنواره هستیم.

حسینی بیان کرد: با توجه به افتخار حضور مرقد مطهر امام رضا (ع) در ایران، مردم ما مدیون این امام همام هستند و وظیفه خود می دانند به عنوان پیروان ائمه اطهار (ع) نسبت به معارف رضوی تلاش کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با گرامیداشت دهه کرامت گفت: امروز باعث افتخار است که بتوانیم به عنوان متولی فرهنگ و ارشاد اسلامی در کشور در معرفی و تبیین فرهنگ رضوی فعالیت های گسترده ای را انجام دهیم.

حسینی افزود: با توجه به اهتمام ویژه دولت دهم به مقوله شعر و ادب فارسی، در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تلاش شده تا ضمن تکریم و بزرگداشت شاعران کشور از آنها به نحو مطلوب نیز حمایت های همه جانبه به عمل آید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآورشد: در تقویم کشور روزهایی برای بزرگداشت شاعران در نظر گرفته شده و همه ساله برنامه ها و آیین های مختلفی به این مناسبت ها در سطح گسترده برگزار می شود.

وی افزود: شعر علاوه بر زیبایی ظاهری باید دارای عمق و پیام تاثیر گذار بر مخاطب باشد زیرا از این طریق ضمن انتقال پیام دارای ماندگاری طولانی خواهد شد.

حسینی اظهارکرد: یکی از عواملی که باعث استمرار فرهنگ اسلامی در کشور شده شعر است و از این طریق این فرهنگ ناب علاوه بر صیات از نسلی به نسل دیگر به صورت امانت منتقل شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز نیز این رسالت خطیر به عهده اهل ادب فارسی و شعر است که حلقه های به هم پیوسته این امانت را خفظ و به نسل های آینده منتقل کنند.

وی، به آغاز هفته دفاع مقدس و تاثیر گذاری شعر در این دوران و انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: در دوران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی شاعران کشور اشعار فراوان و مختلفی در باره انقلاب و دفاع مقدس سوردند که در روحیات جامعه تاثیر گذار بود.

حسینی در باره مشاعره و تاثیر گذاری آن بیان کرد: فراگیری مشاعره بسیار زیاد است و می تواند باعث جذب جوانان و نوجوانان به مقوله شعر و شاعری شود و در آنها ایجاد انگیزه کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یاد آورشد: امروز بیش از گذشته به مساله مشاعره و شعر بها داده شده زیرا بر این باوریم که این امر باعث رونق و توسعه شعر و ادب در کشور خواهد شد.

وی خطاب به جوانان و نوجوانان گفت: اگر می خواهید سخنران خوب و فعال و تاثیر گذار در عرصه شعر و ادب باشید، ابیات فراوان شعر را در بحث های مختلف گنجانده و آن را فراگیرند و این امر کمک به غنای بیان مطالب خواهد شد.

حسینی، هدف ازبرگزاری مشاعره رضوی را علاوه بر معرفی فرهنگ رضوی فرصت مغتنمی برای شناسایی نیروهای مستعد ذکر کرد و افزود: با شناسایی جوانان توانمند این افراد با ارایه آثار خود در آینده می توانند منشا خیر و برکت برای کشور باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به احادیثی از ائمه و بیان اهمیت شعر در نزد آنها اظهار کرد: شعر فقط سرگرمی و تفنن نیست بلکه از دیرباز به عنوان جهاد در نزد ائمه محسوب می شده است.

حسینی گفت: امروز نیز کسانی که روحیه مقاومت، پایمردی و ایستادگی را در قالب شعر خلق می کنند، یک جهاد بزرگ کرده اند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید