نمایش جزییات خبر
۲۷ شهریور ۱۳۹۱ ۱۲:۵۴

وزیر ارشاد تاکید کرد: وزارت ارشاد از ساخت و تولید آثار هنری با موضوع فرهنگ رضوی حمایت می کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمایت از تولید آثار هنری و سینمایی با موضوع فرهنگ رضوی را از جمله اولویت های این وزارتخانه عنوان کرد.
وزیر ارشاد تاکید کرد: وزارت ارشاد از ساخت و تولید آثار هنری با موضوع فرهنگ رضوی حمایت می کند
به گزارش مرکز روابط عمومی،اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ˈسیدمحمد حسینیˈ در نشست خبری دهمین جشنواره فرهنگی امام رضا(ع) افزود: امسال بیش از 329 فیلم کوتاه، بلند و مستند با موضوع فرهنگ رضوی به جشنواره امام رضا(ع) رسیده که نکته بسیار مثبتی است و از هر اثری که در بخش فیلم های سینمایی و بلند با موضوع امام رضا(ع) باشد، حمایت می کنیم.
وی در پاسخ به سووالی درباره مشکلات اکران فیلم های سینمایی افزود: اختلاف نظر درعرصه فرهنگ و هنر امری طبیعی است و مربوط به امسال و یا این دولت نیست. در واقع همواره عده ای با ساخت یک فیلم موافق و عده ای دیگر مخالف بوده اند.
حسینی افزود: اما این روزها به خاطر تنوع رسانه ها، موضوعات به سرعت و گاهی با شدت در جامعه مطرح و بازتاب پیدا می کند؛ بنابراین انتظار می رود رسانه ها ضمن حفظ امانتداری، در تعدیل فضای ایجاد شده علیه برخی فیلم ها تلاش کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به حمایت وزارت ارشاد از هنرمندان و تولیدات قابل دفاع، افزود: گاهی در سطح جامعه مطرح می شود که فعالیت های سینمایی متوقف شده، اما این گونه نیست و وزارت ارشاد با تمام توان با وجود کمبود اعتبارات به فعالیت های خود ادامه می دهد.

** تعدادی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با ساخت فیلم ˈلالهˈ مخالفند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سووالی درباره ساخت فیلم ˈلالهˈ گفت: فقط تعدادی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با ساخت این فیلم مخالفت کرده اند، اما برخی از افراد، مخالفت یکی یا تعدادی از نمایندگان را به معنی مخالفت تمام نمایندگان تعبیر، و براساس این دیدگاه قضاوت و تبلیغ می کنند.
وی افزود: امروز یکی از نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در این مورد سووالی طرح کرده که برای رفع ابهامات در مجلس حضور خواهم یافت. ضمن آنکه مسوولان جزییات و حتی فیلمنامه این اثر را در اختیار نمایندگان مجلس قرار داده اند، امری که پیش از این مرسوم نبوده است.
حسینی ادامه داد: البته این امر نشان دهنده دقت و اهتمام جدی مسوولان فرهنگی است و این رویکرد را به فال نیک می گیریم.
وزیر ارشاد بر تفکیک و تفاوت بین بخش اجرایی و قانونگذاری تاکید کرد و گفت: هیچ نهادی نباید مانع اجرای امور وزارت ارشاد شود زیرا این وزارتخانه به موازین و اصول جامعه واقف است و از آنها عدول نمی کند.
به گفته حسینی، اگر وزارت ارشاد دلایل کافی برای ساخت فیلم ˈلالهˈ نداشت، بطور قطع اصراری بر این امر نیز نمی کرد.

** معافیت مالیاتی کتابفروشی ها پیگری می شود

عضو کابینه دولت دهم همچنین درباره معافیت مالیاتی کتابفروشی ها که چندی پیش از سوی دولت تصویب شد، گفت: سازمان مالیاتی کشور تا روشن شدن جزییات این مصوبه، اجرایی شدن آن را متوقف کرده است. اما پیگیری های لازم را تا اجرای این مصوبه انجام خواهیم داد.
حسینی درباره بحران کاغذ عنوان کرد: واردات کاغذ به کشور به خاطر نوسانات قیمت ارز دچار وقفه شده بود و واردکنندگان بدنبال شرایط مطلوب تر بودند. در مقابل از برخی نهادهای دولتی مثل شرکت های وابسته به تامین اجتماعی نیز خواسته شد تا به فعالان این عرصه کمک شود و تسهیلات در اختیار آنها قرار گیرد.
به گفته وی، کارگروهی نیز در وزارت صنعت، معدن و و تجارت برای پیگیری این موضوع تشکیل شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در برخی استان ها، شرکت ها و نهادها برای واردات کاغذ اعلام آمادگی کرده اند که در آن صورت تسهیلات بانکی در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برگزاری جلسه مشورتی با فعالان حوزه چاپ و نشر اضافه کرد: کاغذ مساله بسیار مهمی است که به خاطر تاثیرگذاری بر عرصه کتاب و مطبوعات باید مورد توجه قرار گیرد.
حسینی بر لزوم افزایش ظرفیت کارخانه های تولید کاغذ در داخل تاکید کرد و گفت: باید برای قطع وابستگی به واردات کاغذ تلاش کنیم. اما این امر به این سرعت محقق نمی شود و تا آن زمان نمی توان فعالیت در این بخش و یا واردات را متوقف کرد.

** فعالیت اداره کتاب در راستای شورای عالی انقلاب فرهنگی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: همه تلاش بر آن است که براساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی عمل شود و تخلفی در این زمینه انجام نشود.
حسینی افزود: ضمن آنکه فعالیت ها در این بخش باید تقویت، و نیروهای بیشتری در این زمینه به کار گرفته شود تا سرعت اقدامات اداره کتاب افزایش یابد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: ساختار وزارت ارشاد و معاونت امور فرهنگی در امور کتاب مشخص است، اما در صورت لزوم در شیوه های اجرایی و ساختاری تغییرات یا اصلاحاتی صورت خواهد گرفت.

** حمایت وزارت ارشاد از انجمن های تجسمی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره انحلال انجمن تصویرگران هم گفت: وزارت ارشاد یا معاونت امور هنری درصدد انحلال هیچ انجمن هنری نیست و تلاش می شود در راستای امکانات و بودجه از همه آنها حمایت کند.
به گفته حسینی، بسیاری از مجتمع های فرهنگی - هنری که در استان ها راه اندازی می شود، موظفند بخشی از امکانات خود را در اختیار انجمن های هنری قرار دهند و این امر نیز در راستای حمایت از گروه های هنری است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره فعالیت های بخش تجسمی این وزارتخانه گفت: علاوه بر برگزاری نمایشگاه های متعدد، برپایی بازار فروش آثار هنری در تالار وحدت که همزمان با تهران در شهرستان ها نیز برگزار شد، از دیگر فعالیت های حمایتی ارشاد از هنرمندان است.
وی به برپایی هفته های هنر اشاره کرد و افزود: در قالب این هفته های هنری، آثار تجسمی و صنایع دستی هنرمندان استان های مختلف به معرض نمایش گذاشته می شود.
دهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) همزمان با آغاز دهه کرامت روز سه شنبه هفته جاری در کنار مرقد مطهر حضرت معصومه(س) در قم آغاز و اختتامیه این رویداد همزمان با شب ولادت امام رضا(ع) در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید