نمایش جزییات خبر
۱۵ شهریور ۱۳۹۱ ۱۲:۱۹

وزیر ارشاد بر ترویج فرهنگ پهلوانی و توسعه ورزش زورخانه ای تاکید کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تاکید بر ترویج فرهنگ پهلوانی و توسعه ورزش زورخانه ای، از آمادگی این وزارتخانه برای همکاری با فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای خبر داد.
وزیر ارشاد بر ترویج فرهنگ پهلوانی و توسعه ورزش زورخانه ای تاکید کرد
به گزارش مرکز روابط عمومی،اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،ˈسیدمحمد حسینیˈ شامگاه سه شنبه در مراسم نکوداشت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای که برابر با 17 شوال در تالار وحدت برگزار شد، به اهمیت تاثیر فرهنگ پهلوانی بر آثار شاعران، ادبیان و اندیشمندان ایرانی اسلامی طی تاریخ و تمدن ایران و جهان اشاره کرد و گفت: فتوت نامه های بسیار ارزشمندی طی تاریخ برای ما به یادگار مانده، بنابراین گردآوری و پژوهش این آثار از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی به فتوت نامه های عطار نیشابوری، قواعدالفتوه، فتوت نامه شهاب الدین سهروردی و فتوت نامه های عبدالرزاق کاشانی، علاالدوله سمنانی و میر سیدعلی همدانی اشاره کرد و افزود: این جوانمردی ها بسیار ارزشمند هستند و در حافظه تاریخ ماندگار خواهد ماند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین روز فرهنگ پهلوانی زورخانه ای را گرامی داشت و از فعالیت وزارتخانه ورزش در زمینه نشر و چاپ کتاب های مرتبط با ورزش زورخانه ای و پهلوانی تقدیر کرد.

ˈعلی معلم دامغانیˈ رییس فرهنگستان هنر نیز در این مراسم به پهلوان محمد خوارزمی(پوریای ولی) اشاره کرد و گفت: وی شاعر و پهلوان یگانه دوران بود و احیا کننده رسم کهن ایرانیان بود که پس از حمله مغولان فراموش شده بود و متاسفانه آرامگاه او اکنون در خوارزم و به دور از سرزمین ما قرار دارد.

وی در ادامه اشعاری را در زمینه ورزش زورخانه ای برای حاضران قرائت کرد.

ˈعلیرضا صفارزادهˈ رییس ستاد بزرگداشت 17 شوال نیز این روز را یکی از روزهای بزرگ مسلمانان دانست و گفت: در این روز امام علی(ع) در جنگ خندق مقابل یکی از قهرمانان عرب قرار گرفت و توانست علاوه بر غلبه بر حریف خود، نماد شجاعت و جوانمردی را به عالم نشان دهد.

همزمان با برپایی دومین دوره آیین نکوداشت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر ورزش و جوانان، رییس فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای برگزار شد، از تلاش های بنیاد فردوسی به عنوان برترین سازمان مردم نهاد کشور در زمینه ترویج فرهنگ پهلوانی اهدای با سپاسنامه، نماد ورزش پهلوانی و زورخانه ای و جایزه نقدی قدردانی شد.

در ادامه مراسم بزرگداشت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای، از کتاب ˈآموزش مرشدیˈ(جلد اول، ضرب نوازی زورخانه ای) رونمایی شد.

همچنین از ˈسیدحسین عابدینیˈ مدیر انتشارات سفیر اردهال و ناشر مجموعه کتاب های تخصصی آموزشی ورزش پهلوانی قدردانی به عمل آمد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید