نمایش جزییات خبر
۱۳ شهریور ۱۳۹۱ ۱۵:۱۵

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در دیدار با وزیر فرهنگ فلسطین خبرداد: آمادگی ایران برای تاسیس خانه فرهنگ و انتقال تجربیات هنرمندان ایرانی در فلسطین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار وزیر فرهنگ و هنر فلسطین با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری‌های فرهنگی ایران و فلسطین از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تاسیس خانه فرهنگ در فلسطین و انتقال تجربیات هنرمندان ایرانی و ساخت 3 فیلم درباره فلسطین خبر داد.
وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در دیدار با وزیر فرهنگ فلسطین خبرداد: آمادگی ایران برای تاسیس خانه فرهنگ و انتقال تجربیات هنرمندان ایرانی در فلسطین

 

به گزارش مرکز روابط عمومی ،اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،"سیدمحمد حسینی"روز دوشنبه در دیدار با "محمد المدهون "وزیر فرهنگ دولت منتخب فلسطین با اشاره به حمایت‌های ایران از آرمان فلسطین در طول بیش از 3 دهه گذشته اظهار داشت: آخرین مورد آن اجلاس اخیر سران عدم تعهد بود که بحث فلسطین یکی از مهمترین مباحث مطرح شده در این کنفرانس مهم بود.

وی افزود: در سخنان رهبرمعظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهوری نیز مساله اصلی فلسطین بود و این مساله در همه موضع‌گیری‌های مقامات ایرانی برجسته شده بود.

حسینی همچنین به فعالیت‌های مردمی و فرهنگی در ایران در زمینه حمایت از آرمان های فلسطین اشاره و تاکید کرد: هر ساله برنامه روز قدس و روز غزه را داریم و اخیرا در اجلاس وزرای اطلاع‌رسانی سازمان همکاری اسلامی مقرر کردیم که روز جمعه آخر ماه رمضان روز فلسطین تعیین شد و همچنین از عضویت فلسطین در یونسکو حمایت کردیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فعالیت‌های فرهنگی در عرصه‌های مختلف هنری افزایش دادیم که در این عرصه فیلم‌های بسیاری در سینما و تلویزیون تولید شده است.

حسینی با اشاره به مهیا شدن سفر متقابل به غزه و ایران، ادامه داد: جشنواره افق نو(فیلم های مستقل ) یکی از فعالیت‌هایی است که حمایت از آرمان فلسطین در آن مد نظر است و همچنین جشنواره‌های دفاع مقدس را به جشنواره مقاومت تبدیل کردیم که در آن از همه جریان‌های مقاومت در عراق، لبنان و فلسطین در فراتر از مرزهای ایران حمایت می‌کنیم.

وی با اشاره به ضرورت فرهنگ ‌سازی درباره آرمان فلسطین و معرفی این مساله به جهانیان، تصریح کرد: رژیم صهیونیستی در طول سالیان گذشته تنها تکیه‌اش بر سلاح نبوده بلکه از رسانه و هنر برای تحریف افکار عمومی بهره برده و خودش را مظلوم نشان داده و فلسطینی‌ها را تروریست معرفی کرده است لذا برای نشان دادن مظلومیت فلسطین و معرفی واقعیات، امروز استفاده از ابراز رسانه و هنر بیش از گذشته باید استفاده کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در عرصه فلسطین فیلمی درباره جنگ 22 روزه ساخته‌ایم و فیلمنامه "هم نفس با باد" در پیش از تولید است و "خوابیدن روی سنگ‌ها" نیز در حال مذاکره با فیلمسازان است و امیدواریم با کمک وزارت فرهنگ فلسطین این فعالیت‌ها بیشتر توسعه پیدا کند.

حسینی از امکان همکاری در عرصه‌های تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و کتاب خبر داد و اظهار داشت: در گذشته نیز ما فیلم‌هایی چون "شکارچی شنبه" را داشتیم که گوشه‌ای از مظلومیت ملت فلسطین و جنایات رژیم غاصب اسراییل را نشان داد و امیدواریم از کمک وزارت فرهنگ فلسطین در زمینه اکران و پخش این فیلم‌ها در سینماها و شبکه‌های تلویزیونی کشورهای عربی و اسلامی استفاده کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد همچنین با اشاره به علاقه مردم فلسطین برای آشنایی با فرهنگ و تجربیات ملت ایران، گفت: ما آمادگی داریم تا با ایجاد رایزنی‌ها و یا خانه فرهنگ و اعزام گروه‌های مختلف امکان شناخت ایران و تجربیات این ملت را برای مردم فلسطین فراهم کنیم.

در ادامه این دیدار وزیر فرهنگ و هنر فلسطین نیز با تشکر و قدردانی از حضور در ایران ،شرکت در جشنواره فیلم های مستقل را فرصت مغتنمی برای توسعه و گسترش روابط فرهنگی و هنری میان دو کشور ایران و فلسطین عنوان کرد.

"‌محمد المدهون"به موضوع گیریهای قوی و همیشگی ایران درباره حمایت از مردم فلسطین اشاره و جمهوری اسلامی ایران را از حامیان اصلی و همیشگی کشورش دانست که همواره بر عدم مشروعیت رژیم غاصب فلسطین تاکید داشته و دارد.

وزیر فرهنگ فلسطین در ادامه از برگزاری جشنواره ها و نمایشگاههای مختلف کتاب در آینده در فلسطین خبر داد و از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوت کرد بعنوان میهمان ویژه در این جشنواره ها بخصوص نمایشگاه کتاب شرکت و حضوربه هم رسانند که مورد استقبال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران قرار گرفت.

محمدالمدهون پیشرفت ها و ظرفیت های موجود درحوزه فرهنگ و هنر در ایران را ستود و از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست مقدمات انتقال تجربیات هنرمندان ایرانی به ویژه در عرصه سینما از طریق برگزاری کلاس های آموزشی و ساخت فیلم های مشترک مهیا شود.

در پایان این دیدار وزاری فرهنگ ایران و فلسطین توافق کردند که همکاریها و توسعه تعاملات فرهنگی و هنری درقالب یک تفاهمنامه تنظیم و به امضای طرفین برسد.

درادامه نیز وزرای فرهنگ دو کشورهدایایی را به رسم یادبود به یکدیگر اهدا کردند. 

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید