نمایش جزییات خبر
۱۲ شهریور ۱۳۹۱ ۱۷:۳۸

مشاور وزیر و رییس حوزه وزارتی وزارت ارشاد در دیدار با دانشجویان فارسی‌زبان اندونزیایی :زبان، دروازه ورود به آیین، نگرش، فرهنگ و هنر هر کشور است

علی اسماعیلی گفت : زبان و ادبیات، مهمترین شاخصه هویت ملی و دروازه ورود به آیین، نگرش، فرهنگ و هنر هر کشور است.

به گزارش مرکز روابط عمومی، اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشاور وزیر و رییس حوزه وزارتی در دیدار با جمعی از دانشجویان فارسی‌زبان اندونزیایی با بیان این مطلب افزود : دو کشور دوست و برادر ایران و اندونزی، دارای تاریخ و فرهنگ مشترک و پیشینه تمدن غنی و ارزشمند هستند.

علی اسماعیلی، تأکید کرد : ایران کشوری با تنوع فرهنگی و هنری فراوان است که از ظرفیت‌های آن به خوبی می‌توان در راه برقراری ارتباط با کشورها و ملل دیگر بهره گرفت.

 وی افزود : کرسی‌های فراوان زبان فارسی در سایر کشورها به صورت دائم وجود دارد و بسیاری از دانشجویان مشتاق از سراسر جهان برای آموزش زبان فارسی به ایران سفر می‌کنند.

اسماعیلی به پیشرفت‌های کشورمان در حوزه علم و فناوری اشاره کرد و گفت : ایران طی سال‌های اخیر از نظر علمی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ است و از این حیث در جهان از رتبه و جایگاه خوبی برخوردار است.

رییس حوزه وزارتی همچنین از آمادگی ایران برای ایجاد کرسی‌های زبان فارسی و تبادل استاد و دانشجو و برگزاری دوره‌های بازآموزی زبان و ادبیات فارسی برای طرف اندونزیایی خبر داد.

اسماعیلی به انعقاد تفاهم‌نامه‌های میان دو کشور در حوزه آموزش زبان و ادبیات فارسی اشاره نمود و اقدامات انجام شده در این حوزه را مطلوب ارزیابی کرد.

وی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تنها وزارت‌خانه‌ای دانست که به طور تخصصی در حوزه زبان و ادبیات فارسی فعالیت می‌کند و این آمادگی را دارد تا در همه زمینه‌ها ازجمله ساخت فیلم، کارگردانی، نمایش‌نامه‌نویسی و ... با کشور اندونزی همکاری کند.

مشاور وزیر و رییس حوزه وزارتی، به حمایت‌های این وزارت‌خانه از پژوهش‌های انجام شده درخصوص ترویج زبان و ادب فارسی اشاره کرد و افزود : پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات این وزارت‌خانه کلیدی‌ترین بخش در حمایت از این پژوهش‌ها و انجام پروژه‌های مشترک با کشور اندونزی است.

دوره‌ی بازآموزی زبان و ادبیات ویژه دانشجویان اندونزیایی، حسب موافقت کمیسیون مشترک دو کشور در سفر اخیر هیأت ایرانی به آن کشور به مدت یک ماه در کشورمان برگزار شد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید