نمایش جزییات خبر
۱۰ شهریور ۱۳۹۱ ۲۱:۴۲

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛همایش ملی بزرگداشت علامه سیدجعفر شهیدی دوازدهم و سیزدهم شهریور در بروجرد برگزار می شود

این همایش به بررسی ابعاد شخصیتی علامه سیدجعفر شهیدی از مفاخر جهان اسلام می پردازد.
با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛همایش ملی بزرگداشت علامه سیدجعفر شهیدی دوازدهم و سیزدهم شهریور در بروجرد برگزار می شود

به گزارش مرکز روابط عمومی،اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،روش‌ شناسی ترجمه نهج‌البلاغه دکتر شهیدی، روش ‌شناسی تاریخ تحلیلی اسلام، بررسی آثار علامه شهیدی، مروری بر فعالیت علامه شهیدی، مروری بر دوران زندگی علمی دکتر شهیدی از مقطع زندگی در نجف اشرف تا پایان عمر، نقش دکتر شهیدی در مجامع علمی کشورهای مسلمان و نقش وی در تقریب بین مذاهب از محورهای این همایش دو روزه است.

در بخش ادبی این همایش نیز خاطرات شاگردان دکتر شهیدی، آرایه های لفظی و معنوی در ترجمه نهج البلاغه شهیدی، بحث در شیوه های فنی ترجمه نهج البلاغه، نکته پردازی های منحصر به فرد دکتر شهیدی در زمینه شرح مثنوی، شهیدی و انقلاب اسلامی، شهیدی و دفاع مقدس، شهیدی و حماسه حسینی، شهیدی و لغت نامه دهخدا، رویکرد انتقادی در تاریخ نگاری دکتر شهیدی، از موضوعاتی است که در این همایش بدان ها پرداخته می شود.

در این همایش دکترغلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی،دکتراحمدی رئیس انتشارات سمت و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکترموسوی گرمارودی و جمعی از اندیشمندان حضور خواهند داشت و به بررسی ابعاد شخصیت و آثار علامه شهیدی می پردازند.

همچنین در این همایش ضمن تجلیل از آثار و تالیفات برجسته مرتبط با موضوع از نرم افزارهای آثار و کتب علامه شهیدی و سایت خبری و اطلاع رسانی این استاد فرهیخته رونمایی می شود و نمایشگاهی نیز از آثار غلامه شهیدی در حاشیه همایش بر پاخواهد شد.

این همایش ملی با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه تربیت مدرس تهران، دانشگاه امام صادق(ع)، دانشگاه آزاد، بنیاد نهج‌البلاغه، بنیاد غدیر، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان برگزار می‌شود.

علامه دکتر سیدجعفر شهیدی متولد 1297 شهرستان بروجرد و صاحب آثار ارزشمندی همچون 'تاریخ تحلیلی اسلام' و ترجمه کتاب نهج‌البلاغه امام علی(ع) است.

علامه دکتر شهیدی ۲۳دی ماه سال 1386 در تهران دیده از جهان فروبست.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید