نمایش جزییات خبر
۴ شهریور ۱۳۹۱ ۲۱:۲۲

وزیر ارشاد در کرمان خبر داد؛ آیین نامه حرفه خبرنگاری در دولت دهم تدوین شده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تدوین آیین نامه حرفه خبرنگاری در دولت دهم خبر داد و گفت: با تصویب این آیین نامه تمامی مسایل و امور مربوط به خبرنگاران نظام مند خواهد شد.
وزیر ارشاد در کرمان خبر داد؛ آیین نامه حرفه خبرنگاری در دولت دهم تدوین شده است

به گزارش روابط عمومی اطلاع رسانی و امور بین الملل، سید 'محمد حسینی' روز شنبه در آیین نکوداشت روز خبرنگار و تجلیل از خانواده های شهدای خبرنگار در کرمان، خبرنگاری را حرفه ای مقدس و کار خبرنگار را ارتقای آگاهی مردم دانست و افزود: خبرنگاران باید مقام قلم خود را بشناسند و به خوبی بدانند در چه صحنه ای وارد شده و چه رسالت خطیری بر عهده آنهاست.

حسینی به عرصه ارتباطات و انفجار اطلاعات و اخبار و وسایل ارتباطی نوین روز که لحظه به لحظه اخبار و اطلاعات منتشر می شود، اشاره کرد و اظهار داشت: امروز خبرنگاران باید علاوه بر برخورداری از علم ارتباطات و حرفه خبرنگاری که به سرعت در حال تحول و پیشرفت است، قدرت تجزیه و تحلیل مسایل و اتفاقات روز و یک خودآگاهی خاص سیاسی و اجتماعی نیز داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاکید کرد: ارزش قلم به پیام و قداست است و عظمت نوشته به محتوا و ماندگاری آثار و ریشه داشتن در حق و صدق بستگی دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، افزود: قلم خبرنگار باید در راستای حفظ ارزش ها و کرامات انسانی و اطلاع رسانی دقیق و جامع و بیان واقعیات به دور از غرض ورزی بکار گرفته شود و برای هوشیار نگه داشتن جامعه با معرفی و مشخص کردن چالش ها، آفت های موجود زنده در دنیا را نمایان کرده و دشمنان و اهداف آنها را به مردم معرفی کند و بشناساند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: خبرنگاران به عنوان پیشگامان عرصه جنگ نرم باید ابتدا ابزارها، روش ها و تاکتیک های دشمن را در جنگ نرم به خوبی شناسایی کرده و سپس در جهات عکس آن اقدامات روشنگرانه را انجام دهند که از آن جمله می توان به انتقال شور و نشاط در جامعه اشاره کرد.

عضو کابینه دولت دهم، گفت: با توجه به تمرکز دشمن بر روی رسانه ها و هدف قرار دادن افکار عمومی و عقاید افراد جامعه باید برای مقابله با این موضوع با بصیرت افزایی و تیز هوشی، مردم را از موقعیت و حربه دشمنان آگاه ساخت.

حسینی، تاکید کرد: خبرنگاران و اصحاب رسانه با انعکاس فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید روحیه امید، خودباوری، کار و تلاش را در جامعه جاری کرده و باعث ایجاد نشاط در مردم شوند.

وزیر ارشاد در ادامه تعامل بین خبرنگاران و مسوولان کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: همگان باید با تعامل سازنده و بیان واقعیات در جهت پیشرفت و ترقی کشور گام های جدی و اساسی بردارند.

عضو کابینه دولت دهم به تهدیدها، تحریم ها و تبلیغات منفی دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ایران اسلامی امروز در بین اکثر دولت ها و ملت نه تنها منزوی نبوده و جایگاه خاص خود را داراست چه بسا ایستادگی و روحیه مقاومت مردم ایران مقابل دشمنان و ابرقدرت ها باعث شده دیگر کشورها ایران را به عنوان الگویی مهم در منطقه و جهان به شمار آورند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنرانی خود نقد منصفانه همراه با بیان نقاط قوت و ضعف را توامان مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: انصاف در انعکاس اخبار صحیح، نقد منصفانه و بدون غرض،‌ تحلیل و تفسیر درست واقعیت ها، پرهیز از غرض ورزی و انتقام جویی و حق گویی از رسالت های مهم خبرنگاران است.

حسینی، با اشاره به این که طی دو سال گذشته بالغ بر دو هزار و 800 مجوز نشریه در سراسر کشور صادر شده و همه استان ها و شهرهای کشور دارای روزنامه مستقل شده اند، این امر را نشانه اهتمام و توجه دولت دهم به مطبوعات دانست.

عضو کابینه دولت دهم از تصویب مشمول شدن همه خبرنگاران در قانون مشاغل سخت و زیان آور در دوره بازنشستگی خبر داد و گفت: با اجرایی شدن این قانون به صورت کمک های حمایتی از سوی دولت و خود افراد و با تایید وزارت ارشاد در خصوص معرفی خبرنگاران، واجدان شرایط می توانند از این پس از مزایای بازنشستگی حرفه خبرنگاری در قانون مشاغل سخت و زیان آور و با در نظر گرفتن افزایش ضرایب سابقه بهره مند شوند.

در ادامه این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار کرمان و جمعی از مسوولان استان از خانواده معظم شهدای خبرنگار تجلیل شد.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید