نمایش جزییات خبر
۲ شهریور ۱۳۹۱ ۱۵:۱۵

وزیر ارشاد: فعالیتهای فرهنگی و هنری در دولت دهم بسیار گسترده بوده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین روز هفته دولت گفت : اقدامات انجام شده در عرصه سینما ، تئاتر ، مطبوعات، انتشار کتاب و دیگر زمینه های فرهنگی و هنری در دولت دهم بسیار گسترده بوده است و قابل مقایسه با گذشته نیست .
وزیر ارشاد: فعالیتهای فرهنگی و هنری در دولت دهم بسیار گسترده بوده است

به گزارش روابط عمومی،اطلاع رسانی و امور بین الملل، سیدمحمد حسینی امروز - پنج شنبه - در گفت و گوی زنده تلویزیونی با گرامی داشت این ایام و تبریک آن به کارکنان دولت ابراز امیدواری کرد که اهالی فرهنگ و هنر همواره با عملکرد خود باعث پویایی، نشاط و سرزندگی در جامعه شوند و با تلاش بیشتر و برداشتن گام های جدی شرایط بهتری را در کشور شاهد باشیم.

حسینی اظهار داشت: همواره تکریم ارباب رجوع، خدمت به مردم به ویژه مردم مناطق محروم در این وزارتخانه مدنظر بوده و تلاش شده است خدمات دولت خدمتگزار در عرصه فرهنگ و هنر در سراسر کشور به طور یکسان انجام شود.

** عرصه سینما شاهد رشد کمی و کیفی بوده است

نایب رییس شورای عالی سینما با اشاره به رشد کمی و کیفی سینما در عرصه داخلی و بین المللی گفت: سینما در دولت دهم شاهد رشد کمی و کیفی در ارایه محصولات و تولیدات سینمایی بوده است که قابل مقایسه با گذشته نیست.

وی یادآور شد: سال 1384 در ابتدای دولت نهم تنها در شبکه خانگی 40 میلیون نسخه فیلم تکثیر و توزیع شده بود که این آمار در سال 1390 به 250 میلیون نسخه رسید که این رقم رشد پنج برابری در این عرصه را نشان می دهد.

به گفته وی این در حالی است که خوشبختانه ساخت فیلم های بلند، کوتاه، انیمیشن و سریال های شبکه خانگی با جدیت در عرصه سینما در حال انجام است.

حسینی به ساخت فیلم های سینمایی ارزشی، مقاومت، دفاع مقدس و کارهای مشترک با دیگر کشورهای جهان اشاره کرد و افزود: در این حوزه نیز فعالانه اقداماتی برای ساخت و تولید فیلم یکی پس از دیگری انجام می شود و در این زمینه نیز آمارها نشانگر تلاش مضاعف سینماگران برای ارایه آثار ارزشی و فاخر است.

نایب رییس شورای عالی سینما در ادامه به راه اندازی سازمان سینمایی اشاره و ارتقای جایگاه معاونت به سازمان امور سینمایی را بیانگر اهتمام ویژه دولت دهم به موضوع سینما دانست.

حسینی اظهار داشت: خوشبختانه امروز سینمای ما آن قدر توسعه پیدا کرده است که تشکیلات فعلی پاسخگوی نیازهای اهالی سینما نیست و باید تشکیلاتی عریض تر با بودجه مستقل برای حمایت از این عرصه فعال شود.

وی یادآور شد: به عنوان مثال در بخش بین الملل باید فعالیت های گسترده ای را انجام دهیم و در ساخت فیلم های مشترک، برگزاری جشنواره های بین المللی و شرکت در مجامع جهانی پررنگ تر و حضوری فعالانه ترداشته باشیم.

وزیر ارشاد در ادامه از برپایی جشنواره بین المللی فیلمسازان مستقل در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در این جشنواره که برای اولین بار برگزار می شود فیلمسازان 72 کشور شرکت دارند و به رقابت می پردازند. این در حالی است که از کشور آمریکا 250 اثر به این جشنواره ارسال شده است .

** نام ایران با فرهنگ و ایرانی گره خورده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه نام ایران همواره با فرهنگ و هنر گره خورده است ، افزود: دیپلماسی فرهنگی همیشه مطرح بوده ولی از ظرفیت های موجود به طور کامل بهره گرفته نشده است.

وی گفت: در سال های اخیر با برگزاری هفته های فرهنگی در سایر کشورها حرکت هایی گسترده ای آغاز شده که مورد استقبال چشمگیر مخاطبان در خارج از کشور قرار گرفته است.

حسینی خاطرنشان کرد : اگر بخواهیم چهره واقعی و فرهنگ غنی و اصیل ایرانی اسلامی را به جهانیان معرفی و تبیین کنیم، هفته های فرهنگی یکی از بهترین این راه ها است.

به گفته وی در این هفته های فرهنگی مردم دیگر کشورها با آثار، آداب و رسوم، دستاوردها، ظرفیت ها، توانمندی ها و هنرنمایی هنرمندان خلاق و با ذوق ایران آشنا می شوند که این کار علاوه بر ایجاد بسترهای لازم عرضه و تقاضای آثار ارایه شده، باعث تبادل تجربیات میان اهالی فرهنگ و هنر خواهد شد.

** ساماندهی 500 گروه نمایشی تئاتر در سراسر کشور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد که در سال های اخیر در حوزه تئاتر که هنر نمایشی زنده و پرطرفدارتری است ، گام های موثری برداشته شده است .

وی خاطرنشان کرد که در این زمینه 500 گروه نمایشی تئاتر در سراسر کشور ساماندهی شده است که هر یک دارای کارنامه مستقلی هستند و فعالانه کار خود را در زمینه هنر نمایشی پی گیری می کنند.

حسینی به موضوع راه اندازی 'تئاتر سیار' اشاره کرد و یادآور شد : یک گروه نمایشی 'تئاتر سیار' روز گذشته به مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی اعزام شدند تا به این وسیله با اجرای تئاتر به نحو شایسته ای همدردی خود را با بازماندگان ابراز کنند.

به گفته وی در حال حاضر یک کامیون مجهز به 'تئاترسیار' در کشور وجود دارد که وزارت ارشاد در تلاش است که تا قبل از پایان دولت دهم پنج کامیون مجهز به تالار نمایشی سیار را تجهیز کند تا مورد استفاده مردم قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد که درحال حاضر برخی افراد مغرض به تبلیغات سوء و منفی در خصوص اینکه در عرصه تئاتر کم کاری می شود ، می پردازند ولی آمارها نشان می دهد تعداد دفعات اجرای نمایشی در سال 1384 و آغاز دولت نهم 36 هزار و 583 اجرا بود که در سال 90 به 61 هزار و 623 نمایش افزایش یافته، که این آمار خود گواه رشد دو برابری در عرصه تئاتر در کشور است.

حسینی به اجرای تئاتر خیابانی، صحنه، شبکه خانگی، جشنواره های داخلی و بین المللی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه امروز هنرمندان کشور در عرصه تئاتر برای همه مناسبت ها اعم از عزا و شادی برنامه خاص و ویژه ای دارند و فعالانه در این عرصه نقش آفرینی می کنند.

** هشت تالار بزرگ نمایشی تا قبل از پایان دولت دهم به بهره برداری می رسد

عضو کابینه دولت دهم به ساخت هشت تالار بزرگ نمایشی در قالب 'مهر ماندگار' اشاره کرد و گفت: این مجموعه های بزرگ تا قبل از پایان دولت دهم یکی پس از دیگری به بهره برداری خواهند رسید.

حسینی گفت: البته کمبود سالن نمایشی داریم ولی سعی شده از ظرفیت ها و سالن های موجود به صورت چند منظوره برای اجراهای مختلف استفاده شود.

** ایران در منطقه و جهان اسلام رتبه اول چاپ عنوان کتاب را به خود اختصاص داده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اشاره و آن را بزرگترین رویداد مهم فرهنگی در کشور عنوان کرد.

حسینی گفت : در مدت برپایی این نمایشگاه بیش از 5/5 میلیون نفر از آن بازدید کردند که این رقم بازدید کننده در دنیا بی نظیر است . این آمار نشان از اهمیت و جایگاه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران دارد.

وزیر ارشاد با یادآوری این که در سال گذشته(1390)، 69 هزار عنوان کتاب در ایران به چاپ رسیده است ، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و جهان اسلام از نظر تعداد عناوین کتاب چاپ شده، رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

به گفته وی این در حالی است که بنا به اعلام آمارهای ارایه شده از سوی یونسکو و سازمان های بین المللی، جمهوری اسلامی ایران در سطح جهانی رتبه دهم را در زمینه عناوین کتابهای چاپ شده از آن خود کرده که در تلاش هستیم این رتبه به ردیف های اول ارتقا پیدا کند.

** تکریم و بزرگداشت مفاخر، مشاهیر و بزرگان با جدیت در حال انجام است

وزیر ارشاد به توصیه ها و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص تکریم و بزرگداشت مفاخر، مشاهیر، علما و بزرگان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در سال های گذشته این امر با جدیت در سراسر کشور آغاز شده و علاوه بر بزرگداشت ها، مصمم به احیای آثار آنها نیز هستیم.

** به موضوع شعر بیش از گذشته بها داده شده است

حسینی به برپایی نشست ها، همایش ها، دیدارها وجشنواره های مختلف در حوزه شعر و ادب فارسی اشاره کرد و گفت: هم اکنون به موضوع شعر و شاعری و ادب فارسی بیش از گذشته در کشور بها داده می شود.

حسینی به دیدارها و نشست های مختلف (حداقل دو جلسه در سال) مقام معظم رهبری با شعرا و فعالان عرصه شعر و شاعری در کشور اشاره کرد و آن را اهتمام ویزه ایشان به این عرصه دانست.

وی ابراز امیدواری کرد مجمومه اقدامات انجام شده در عرصه شعر باعث صیانت از زبان فارسی شود.

** در عرصه مطبوعات توسعه کمی و کیفی را شاهد هستیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد مجوزهای ارایه شده برای چاپ و ارایه نشریات و مطبوعات در کشور گفت: تعداد مجوز های ارایه شده برای مطبوعات در دولت دهم نسبت به گذشته سابقه نداشته و این امر نشانگر اهتمام دولت دهم به عرصه مطبوعات در کشور است.

وی خاطرنشان کرد : خوشبختانه امروز تمامی استان ها و شهرستان های سراسر کشور دارای نشریه و روزنامه هستند و عرصه مطبوعات در دولت دهم شاهد توسعه کمی و کیفی بوده است.

وی همچنین در مورد مناطق زلزله زده یادآور شد: قرار است که به منظور ابراز همدردی با بازماندگان این حادثه و بررسی نیازهای فرهنگی منطقه و همچنین ساخت و بازسازی مراکز فرهنگی و هنری مانند کتابخانه ها و مساجد به زودی از این مناطق بازدید کنم .

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید