نمایش جزییات خبر
۷ آذر ۱۳۹۸ ۱۱:۱۷

عصر امروز در شهر پیش قلعه؛ شب فرهنگی ناطق در خراسان شمالی برگزار می شود

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی از برگزاری شب فرهنگی ناطق در شهر پیش قلعه شهرستان مانه و سملقان خبرداد.
عصر امروز در شهر پیش قلعه؛  شب فرهنگی ناطق در خراسان شمالی برگزار می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی؛ رضا رضایی با اعلام این خبر افزود: یاد بود هیبت الله ناطق با حضور شاعران و پژوهشگران استان در شهر پیش قلعه شهرستان مانه و سملقان برگزار خواهد شد.

وی، اظهار کرد: برگزاری بزرگداشت مفاخر با هدف معرفی توانمندی ها و ظرفیت ها و توجه به مفاخر فرهنگی استان و شناساندن آن ها به جوانان و نوجوانان می باشد.

رضایی، خاطرنشان کرد: بزرگداشت هیبت الله ناطق از شاعران به نام استان عصر امروز ساعت 17 در سالن اجتماعات شهرداری شهر پیش قلعه برگزارمی شود.

هیبت الله ناطق در سال ۱۲۶۸ ه.ش در شهرستان مانه و سملقان، روستای کردنشین پیش قلعه متولد شد. او هر چند که به طور رسمی درس نخواند اما کتاب های دینی نظیر قرآن و حتی تورات، انجیل و اوستا را مطالعه و درک کرده است.

ناطق در طول زندگی خود مشاغل مختلفی از جمله فراشی، نقاشی، صحافی و ماهیگیری را تجربه کرده و همچنین مدتی در کسوت روحانی و اهل منبر بوده و با عارفان نیز ارتباط داشته است.

وي در سال ۱۳۲۰ شمسی بر فراز بالکن تلگراف خانه بجنورد تاثر خویش را از اشغال میهنش توسط روس و انگلیس در اجتماع مردم شهر که در میدان مرکزی گرد آمده بودند با اشعاری بیان کردو بعد تا سال ۱۳۲۴ در تبعید به سر می برد ولی بعد از لغو حکم تبعید اجازه ندادن به زادگاهش(پیش قلعه) برگردد و در بجنورد با فقر و محرومیت به تنهایی زندگی گذارند و در تیرماه سال ۱۳۲۸ در حالت بیماری او را به پیش قلعه بردند و سرانجام در تیرماه ۱۳۲۹ در همانجا بدرود حیات گفت.

در اشعار و سرودهای هبیت الله ناطق از شرایط اجتماعی، زندگی مردم، عملکرد شاه و ماموران دولتی ابیاتی فراوان را می توان یافت.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید