نمایش جزییات خبر
۲۸ آبان ۱۳۹۸ ۱۷:۳۵

اولین جشنواره خاطره‌نویسی کانون بازنشستگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد

اولین جشنواره خاطره‌نویسی کانون بازنشستگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور جمعی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بازنشستگان این وزارتخانه برگزار شد.
اولین جشنواره خاطره‌نویسی کانون بازنشستگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایون امیرزاده رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز سه‌شنبه در اولین جشنواره خاطره‌نویسی کانون بازنشستگان این وزارتخانه ضمن اعلام پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بازنشستگان وزارت متبوع، اظهار داشت: اگر علاقمندیم که لحظات‌مان به یادگار بماند راهی جز خاطره‌نویسی نداریم، خاطره‌نویسی ثبت دقایق و لحظات است، خاطرات دقیق‌ترین ثبت را از لحظات ما دارد، بنابراین در امر خاطره‌نویسی باید قدری کوشا باشیم.

وی در مورد ماحصل خاطره‌نویسی خاطرنشان کرد: هرآنچه از فرآورده‌های فرهنگی به دست ما رسیده است ریشه آن در خاطره‌نویسی است، حتی در تاریخ‌نگاری نیز خاطره‌نویسی مشهود است و این دو کاملا به هم گره خورده‌اند.

امیرزاده یادآور شد: اگر ناصرخسرو خاطرات خود را مکتوب نمی‌کرد اطلاعات تاریخی خوبی را امروز در دست نداشتیم، حتی اگر به سفرنامه‌نویسی ابن‌بطوطه هم دقت کنید به ریزترین اتفاقات در لحظه اشاره دارد، در دوران معاصر نیز خاطرات اعتمادالسلطنه هم بیشترین اطلاعات تاریخی ما از دربار قاجار است، این نشان می‌دهد که خاطرات چقدر می‌تواند در تاریخ آینده یک کشور تاثیرگذار باشد و اطلاعات دقیق را به ما بدهد.

وی افزود: البته در امر خاطره‌نویسی دقت و ریزبینی بسیار مهم است، در این خصوص می‌توان به خاطره‌نویسی ناصرخسرو، ابن‌بطوطه و حتی اعتمادالسلطنه رجوع کرد، در این خاطرات ریزترین وقایع نوشته شده و همین امر نگاه ما نسبت به تاریخ را روشن‌تر می‌کند.

 

 

در ادامه این مراسم شالویی مشاور وزیر در امور پاسداشت زبان فارسی بخشی از سفرنامه مولانا را به طبع ادبیاتی خود بیان کرد.

 

 

 

حسین میرزاخانی رئیس هیات مدیره کانون بازنشستگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اهداف برپایی اولین جشنواره خاطره‌نویسی، تصریح کرد: اهداف جشنواره باتوجه به تعریف «خاطره» به عنوان یادمانی محفوظ در ضمیر فرد با ویژگی متاثر از احساس و عاطفه و با شاخص‌ مشخص پیش‌بینی شده است که می‎تواند در مسیر انتقال پروسه آن برای دیگران میسر باشد.

وی ادامه داد: در این جشنواره به دنبال بهابخشی به نقش بازنشستگان و کهنسالان در انعکاس آموزه‌های بی‌همتای سازنده حاصل از گذر زمان و مقاطع زمانی عمرشان برای نسل جوان از منظر خاطره بوده‌ایم.

میرزاخانی بیان کرد: در این جشنواره علاوه بر ایجاد انگیزه برای مشارکت اجتماعی بازنشستگان و کهنسالان با پیشینه‌ای در قالب راهنما، به دنبال فراهم ساختن زمینه‌های پایداری، اشاعه و احیاء ارزش‌های والای فرهنگی که امروزه در دامنه‌ای وسیع تحولات توانمند فناوری به فراموشی سوق داده شده‌اند بوده‌ایم.

وی ابراز داشت: ایجاد فرهنگ خاطره‌نویسی و کاربری خاطرات در کالبد کارنامه، کمک به شکوفایی استعدادها و تشویق و ترغیب توانمندی‌های بازنشستگان و شاغلین اهل قلم، عینی شدن ماحصل خوش فرجام فعالیت‌های معنوی در مقابل تلاش‌های گذرا برای ثروتمندی از دیگر اهداف این جشنواره بود.

 

 

 

در بخش پایانی این مراسم هادیان از پیشکسوتان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: خاطره ‌بخشی از زندگی انسان است و انسان‌ها تلاش می‌کنند خاطرات را در ذهن خود ذخیره و هرگاه نیاز داشتند به آنها رجوع می‌کنند، خاطرات مرتب در تمام ذهن‌ها حتی در ذهن‌های آشفته هم ذخیره می‌شود.

وی ادامه داد: ذهن انسان بخشی از اطلاعات گذشته را فریز می‌کند تا در آینده از آنها استفاده کند، عکس‌ها، فیلم‌ها و حتی کتاب بخشی از روایت‌های زندگی انسان را به عنوان یک اطلاعات مصور در مقابل چشمانش قرار می‌دهد.

هادیان یادآور شد: خاطرات به مثابه ثروت برای انسان است و می‌توان از این ثروت استفاده بهینه کرد، یکی از خواص خاطره ایجاد جنب و جوش و تحرک برای انسان است، البته نباید فراموش کرد که ماندن در خاطرات تلخ گذشته انسان را شکسته خواهد کرد و این خطر را نباید نادیده گرفت، نباید با رجوع به گذشته‌ی تلخ دردناک بمانیم و همیشه حسرت بخوریم.

وی بیان کرد: جان و روح انسان در زمان حال است و تشویش‌های انسان از آینده یک منبع تخریب به شمار می‌آید، بنابراین بدن انسان نیازمند سوخت است که این سوخت همان رجوع به خاطرات است، سعی کنید هروز یک انسان خوب را ببینید، این انسان می‌تواند در زمان حال یا در گذشته خاطرات شما باشد.

 

 

 

گفتنی است در این مراسم از خدمات قاسم خسروی مدیرکل سابق امور اداری و استخدامی و حسین سیفی مدیرکل امور پشتیبانی و خدمات فنی تقدیر به عمل آمد.

خسروی پس از تقدیرش در این مراسم گفت: در طول خدمت خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درس‌های کاری زیادی را یاد گرفتم، در ابتدای حضورم در این وزارتخانه یکی از مدیران به من توصیه کرد اگر یک ارباب رجوع به شما مراجعه کرد تمام حرف‌های او را گوش کنید حتی اگر نتوانستید تمام خواسته‌هایش را برآورده کنید، این سرلوحه کار بنده در طول 13سال خدمتم در وزارت متبوع بود.

 

 

 

در پایان نیز به ترتیب از برگزیدگان اولین جشنواره خاطره‌نویسی کانون بازنشستگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل به عمل آمد.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید