نمایش جزییات خبر
مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی:
۲۸ آبان ۱۳۹۸ ۰۷:۴۴

مساجد می توانند در پیشبرد راه دانش ورزی از طریق مطالعه نقش آفرین باشند

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه راهبری فرهنگی یکی از وظایف اصلی مساجد است، گفت:راه دانش ورزی از طریق مطالعه کتابها است که این نقش را مساجد می توانند ایفا کنند.
مساجد می توانند در پیشبرد راه دانش ورزی از طریق مطالعه نقش آفرین باشند

«جعفر مروارید» در بازدید از کانون های فرهنگی هنری فاطمه الزهرا(س) و حضرت خدیجه(س) ضمن تبریک هفته کتاب و کتاب خوانی با بیان اینکه باعث افتخارم است که در هفته کتاب و کتابخوانی اولین کتابخانه ای که برای عرض خسته نباشید خدمت رسیدیم یک کتابخانه مسجدی است، گفت:مسجد آیت الله میلانی از مساجد کهن مشهد است، آیت الله میلانی جزء انسانهای موثر در انقلاب بودند و دروسی هم که تدریس می کردند جزء فاخرترین درسها بود و حاصل میراث فرهنگ و معنوی و صدق نیتی که داشتند این مسجد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی با اشاره به اینکه برنامه های کتابخوانی ای که در مساجد برگزار می شود بر اساس استانداردهای کتابخانه های است، افزود:با توجه به بیانیه گام دوم که خطاب رهبر معظم انقلاب نسبت به نقش جوانان در آینده است باید نیاز جوانان تامین شود.

مروارید با بیان اینکه در حوزه کتابخانه های مساجد موضوعات ادبیات داستانی، منطقه و جهان شناسی باید تقویت شود، ادامه داد:۶۰ جلد کتاب در مورد امام رضا(ع) تدوین شده که باید در کتابخانه های مساجد حضور داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه جوانان باید با سنت امام رضا(ع) آشنا شوند که در این زمینه ادبیات داستانی هم نگاشته شده، گفت:کتابهای صوتی هم باید تهیه شود و اگر سنت کتابخوانی از مساجد شروع شود و جزء فرهنگ خانوادگی قرار بگیرد می توانیم امیدوار باشیم کتابخوانی رواج پیدا می کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی با اشاره به اینکه یکی از شاخصه های عقلانیت از نگاه امام رضا(ع) دانش ورزی و استمرار آن است، اظهارداشت: راه دانش ورزی از طریق مطالعه کتابها است که این نقش را مساجد می توانند ایفا کنند.

مروارید با تاکید بر اینکه مساجد که پایگاه دینی و هویت جامعه است می توانند فرهنگ مطالعه را اشاعه دهند، افزود:شایسته نیست که نرخ مطالعه در مشهد که میراث تمدن کهن اسلامی را دارد پایین باشد لذا امیدواریم با کمک کتابخانه های کانون های مساجد تحولی را در فرهنگ سازی شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه زیارت هویت مشهد را تشکیل می دهد به طوریکه سالانه ۳۰ میلیون نفر زائر از اقصی نقاط کشور و کشور های دیگر وارد می شوند، گفت:در مشهد هنوز فرهنگ میزبانی را نیاموختیم و باید این مسئله ترویج شود که در این بین ارتباطات بین فرهنگی هم تقویت می شود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید