نمایش جزییات خبر
۲۷ آبان ۱۳۹۸ ۱۹:۲۵

آیین گشایش سالن اصلی تئاتر شهر با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و جمعی از مدیران حوزه فرهنگ و هنر و هنرمندان برگزار شد

معاون توسعه مدیریت و منابع بومی سازی تجهیزات این مجموعه را که مطابق با آخرین تکنولوژی روز دنیا تولید شده است نقطه عطفی در تاریخ بازسازی فضاهای فرهنگی کشور عنوان کرد.
آیین گشایش سالن اصلی تئاتر شهر با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و جمعی از مدیران حوزه فرهنگ و هنر و هنرمندان برگزار شد

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، لادن حیدری در آیین افتتاح سالن اصلی تئاترشهر ضمن خیرمقدم به معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، هیات همراه و هنرمندان گفت: مرکز هنرهای نمایشی پایتخت "تئاترشهر" مجموعه ای است که علاوه بر تولیدات فاخر و به نمایش گذاشتن آثار ماندگار از قدمت و چشم نوازی خاصی برخوردار است.

حیدری افزود: موقعیت قرارگرفتن این مجموعه علاوه بر مطلوب بودن جلوه های بصری آن، دسترسی آسان را برای هنرمندان فراهم آورده و بعضا هم اثرات نامطلوبی به دلیل مجاورت وسایط نقلیه متحمل شده است. این مرکز فرهنگی کشور به دلیل قدمت و هم چنین ضرورت نوسازی و روزآمدی تجهیزات نیازمند توجه و تیمار مجدد بوده است که این مهم با در نظر گرفتن هم خوانی و مطابقت با سایر اجزای مجموعه در بازسازی سالن اصلی تئاتر شهر به طور ویژه لحاظ شده است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بیان کرد: دقت در انتخاب و به کارگیری تجهیزات با کیفیت و همگون و همچنین بهره گیری از ظرفیت های دانشمندان و نخبگان ایرانی همواره مورد نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است. در این خصوص ضمن حفظ اصالت مجموعه تئاترشهر، از تجهیزات مدرن و کارآمد بهره گرفتیم. مجموعه ای درخور اهالی هنر و فرهیختگان عرصه نمایش که علاوه بر خدمات رسانی مطلوب تر به هنرمندان با هدف حمایت از تولید داخل و در جهت تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری قدم برداشته شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع افزود: این دستاورد علاوه بر اعتماد به توان و بنیه نیروهای جوان، قدرت علم و فناوری شرکت های ایرانی، مانع از خروج ارز از کشور نیز شده است. دستاوردی که در راستای رسالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف حمایت از هنرمندان و فراهم نمودن شرایط فعالیت بهتر و تسهیل روند آثار فاخر تدارک دیده شده است. آنچنان که بومی سازی تجهیزات همراه با تکنولوژی روز دنیا نقطه عطفی در تاریخ بازسازی فضاهای فرهنگی کشور است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنانش گفت: این وزارتخانه مفتخر است که دوش به دوش هنرمندان و با همت عالی متخصصان ایرانی توانسته است نوسازی تجهیزات قلب تبنده هنرهای نمایشی کشور را احیاء نماید. بازسازی ای که با وجود بودجه های محدود در حوزه فرهنگ با توجه به اینکه زمینه سازی زیرساخت های این حوزه جزو اولویت های دولت محترم بوده و همواره مورد تاکید وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته با همه محدودیت ها به نحو مطلوبی صورت گرفت.

حیدری در پایان افزود: خرسندیم که وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی را در این امر مهم سربلند و خدمتگزار عزیزان عرصه هنرهای نمایشی اعلام می کنیم و از حمایت های وزیر محترم جناب آقای دکتر صالحی و همکاران خود در معاونت امور هنری جهت همراهی در این مدت تقدیر و تشکر داشته باشم و همچنین از همکاران اداره نظارت بر طرح های عمرانی که دلسوزانه برای خدمت به اصحاب فرهنگ و هنر در چند سال گذشته از هیچ تلاشی فروگذار ننمودند تقدیر و تشکر می کنم. همچنین به آقای دورعلی و همکارانشان بابت اهتمام و تلاش شبانه روزی که موجبات سرافزاری کشور عزیزمان ایران اسلامی را ایجاد کرده خدا قوت می گویم و از صبوری و همراهی همه هنرمندان و دلسوزان هنرهای نمایشی که مشقات دوره بازسازی را تحمل کردند تقدیر و تشکر می کنم.

 

حسینی


هدف ما بازسازی سالن اصلی تئاتر شهر با حفظ اصالت معماری بنا بود

 

 در ادامه این مراسم محمدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: حفظ و نگهداری چنین ساختمانی بیش از وظایف سازمانی وظیفه همه مردم است، به همین منظور بهسازی مجموعه تئاتر شهر از ا‌ولویت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.

 

 وی ادامه داد: این مجموعه که ا‌ولویت تئاتری‌ها در اجرا است به تجهیزات مضاعف و مراقبت بیشتری نیاز داشت. استقبال از تئاترها و هنرمندان در این مجموعه گاهی بیش از ظرفیت این مجموعه بوده و همین امر باعث شد که نواقص این مجموعه پس از قدمت زیاد آن شناسایی، برطرف و خدمات رفاهی و امکانات بیشتر در اختیار مخاطبان قرار گیرد. 

 

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: نکته قابل تمجید این پروژه این است که شرکت‌های دانش بنیان داخلی در این مجموعه کار کردند و بهترین شکل خدمات را در اختیار علاقمندان تئاتر قرار دادند.

 

حسینی افزود: جایگاه تئاتر شهر در قالب جدید احترام به مخاطبان است، در تمام فرآیند این ترمیم تمام تلاش براین بود که اصالت این بنا حفظ شود تا خاطرات قشرهای مختلف همچنان باقی بماند.


 

حسینسی معاونت هنری


استانداردهای جهانی در بازسازی سالن اصلی تئاتر شهر رعایت شده است 

 

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه این مراسم با ابراز خوشحالی از اینکه حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان به عرصه هنر نیز گسترش یافته است، گفت: امروز سالن‌های زیادی را در کشور داریم که فاقد استانداردهای لازم است، اینکه برای اولین بار تجهیز سالن نمایش توسط شرکت‌های داخلی انجام می‌شود جای خوشحالی دارد و بدانید که استانداردهای موجود در این سالن نیز با نمونه‌های خارجی مطابقت دارد.

 

وی ادامه داد: یکی از افتخارات ما در حوزه هنرهای نمایشی برای ارائه یک تئاتر خوب همین سالن نمایشی است.

 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در مورد بازسازی دیگر سالن‌های نمایشی نیز خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه این تکنولوژی توسعه پیدا کرده و افکت‌های روی صحنه تئاتر بیشتر شده است هیچ مشکلی از نظر فنی در داخل نداریم و تنها موضوع بودجه برای بازسازی مطرح است.

 

در ادامه مهندس د‌ورعلی مجری طرح بازسازی مجموعه تئاتر شهر گفت: این مجموعه از خرداد سال ۹۷ واگذار و امروز در (۲۷ آبان ماه ۹۸) به صورت بازسازی شده تحویل مجموعه تئاترشهر شده است، در این طرح تنها موتورهای گیربکسی که اصولا در بازار هم موجود نیست از خارج از کشور تهیه شده است و در تمامی بخش‌های دیگر از جمله مصنوعات، ماشین‌ها و تجهیزات پیشرفته و همچنین زنجیرهای خاص صحنه‌ای با تکیه بر توان داخلی این مجموعه را بازسازی کرده‌ایم.

 

بازگشایی تئاتر شهر

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید