نمایش جزییات خبر
۲۷ آبان ۱۳۹۸ ۱۲:۵۴

نخستین جشنواره تئاتر منطقه یک استان برگزار شد

اولین جشنواره تئاتر منطقه ۱ استان آذربایجانشرقی در مراغه با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.
نخستین جشنواره تئاتر منطقه یک استان برگزار شد

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره تئاتر منطقه ۱ استان آذربایجانشرقی پس از ۳ روز اجرای نمایش های راه یافته به جشنواره در تماشاخانه صوفی این شهرستان به کار خود پایان داد.

احمد فیاضی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراغه و دبیر این جشنواره در آیین اختتام جشنواره ضمن ارائه گزارش از روند برگزاری جشنواره به دستاوردهای آن  اشاره کرده و گفت : ضرورت توجه به امر آموزش و تلاش برای ایجاد زیرساختهای لازم یکی از نیازهای اساسی تئاتر شهرستانهاست و مسئولین امر در این زمینه می بایست برنامه ریزیهای کوتاه و بلند مدت انجام دهند .

وی افزود : در این جشنواره از طرفی بستر رقابت برای گروههای مختلف تئاتر شهرستانها فراهم گردید و از دیگر سو نیز؛ فرصتی مغتنم بود برای تماشاگران و مردم که به تماشای چندین اثر نمایشی بنشینند.

دبیر نخستین جشنواره تئاتر منطقه ۱ مراغه گفت : آنچه بیش از پیش پس از اتمام این جشنواره اهمیت دارد این است که مسئولین و مردم این هنرمندان را فراموش نکنند و سعی بر این باشد که چراغ تئاتر و چراغ تماشاخانه ها روشن بماند.

موسی شعفی معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری مراغه نیز در این آیین گفت : توسعه فرهنگی با بهره‌گیری از ابزار هنر، لازمه رشد پایدار اجتماعی در عصر حاضر است.

وی افزود : آثار هنری فاخر، با ایجاد ارتباط درونی با مخاطبان عام و خاص می تواند زمینه ساز بالندگی اجتماعی و پیشگیری از هرگونه ناهنجاری های فرهنگی شود.

وی ادامه داد: هنرهای نمایشی از جمله تئاتر در صورت حمایت و توسعه، زبان گویای جامعه هنری و نشان دهنده توسعه یافتگی فرهنگی و اجتماعی خواهد بود.

وی اضافه کرد: توجه به توسعه زیرساخت های فرهنگی و هنری از رسالت های دولت بوده  و در این راستا هنرهای نمایشی و تئاتر حمایت می شوند.

وی افزود: شهرستان مراغه نیز با غنا و پیشینه فرهنگی و هنری به عنوان یکی از خاستگاه های علم و ادب این مرز و بوم می تواند به قطب و مرکز هنرهای تجسمی و غیرتجسمی تبدیل شود لیکن این امر نیازمند تعامل و همراهی سازمان های مردم نهاد و انجمن های فرهنگی و هنری است.

حسین ‌خواه، رییس اداره امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد آذربایجان‌شرقی نیز در این آئین گفت: هدف از جشنواره دریافت جوایز نیست، بلکه هدف این است که گروه‌های شهرستان در مناطق خود بتوانند عرصه‌ای برای ارائه‌ی کارهایشان داشته‌باشند.

وی افزود: ما به خاطر کمبود امکانات و فضای فیزیکی شرمنده‌ی هنرمندان هستیم و امیدواریم که با حمایت تمام دست‌اندکاران عرصه فرهنگ و هنر بتوانیم بیشتر از قبل شاهد شکوفایی تئاتر استان باشیم.

حسین عبداللهی نماینده هیئت داوران جشنواره نیز در این مراسم اظهار کرد: تئاتر در تعریف تاریخی خود به منزله‌ی آگاهی است و گام اول این هنر خودسازی، کمال و رعایت اخلاقیات است. تئاترفرصت فکر کردن و دوری از روزمرگی‌ها و عرصه‌ای برای رهایی و تخیل است.

وی افزود: طبق نظریه‌ی ارسطو در مورد آفرینش اثر زیبا، اثر هنری از دو بخش دانش و استعداد فطری شکل می‌گیرد پس می توان از این قول به اهمیت دانش و آموزش در کنار استعداد غریزی برای خلق اثر هنری پی برد.

عبداللهی تاکید کرد: خوشبختانه وجود مراکز دانشگاهی و علمی در تبریز، همچون دانشگاه نبی‌اکرم (ص) تبریز و آموزشگاه‌های هنری تئاتر و سینما جریان خوب و رو به رشدی را در تئاتر تبریز رقم زده‌است و به نظر می‌رسد این جریان باید به سمت شهرستان‌های استان نیز سوق پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: بحث آموزش و جدی گرفتن حوزه دانش تئاتر در شهرهای استان می‌تواند استعدادهای جدیدی را به این عرصه معرفی کند و از هدر رفتن این استعدادها پیشگیری کند.

مدیر گروه دانشگاه نبی‌اکرم (ص) تبریز افزود: مدیران فرهنگی استان باید تعامل با بخش خصوصی را به شکل استاندارد خود جدی بگیرند و توجه ویژه‌ای به حوزه نمایش در شهرستان‌ها داشته باشند.

در ادامه این برنامه ضمن قرائت بیانیه هیئت داوران جشنواره ، نفرات و گروههای منتخب معرفی و جوایز خود را دریافت کردند.

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی
اشتراک در
کلیدواژه ها: فرهنگی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید