نمایش جزییات خبر
۲۵ آبان ۱۳۹۸ ۱۳:۲۹

تفاهم‌نامه همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری یزد امضا شد

تفاهم‌نامه همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری یزد در جلسه شورای فرهنگ عمومی به مبلغ 830میلیارد ریال امضا شد.
تفاهم‌نامه همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری یزد امضا شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در ادامه سفر خود به استان یزد با حضور در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان یزد، گفت: استان یزد شبکه‌ای از امتیازها و تمایزها را با هم دارد که این ترکیبی خاص است و با همین ترکیب تدوام آن ادامه دارد.

وی ادامه داد: یزد با ترکیب چند صفت و ویژگی شناخته می‌شود، از یک طرف سابقه تاریخی و تمدنی دارد که در جای‌جای این استان دیده می‌شود، از طرفی دیگر سابقه علمی این استان از دیرباز تا به امروز در حوزه‌های مختلف قابل توجه بوده و در حال حاضر هم به عنوان یکی از مراکز علمی کشور مطرح است، همچنین در حوزه دینی به اعتباری که این استان از دیرباز داشته به عنوان دارالعباده شناخته می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: حوزه فرهنگ اجتماعی این استان در حیطه‌های مختلف قابل توجه بوده و هست، فرهنگ کار و تلاش، قناعت و همزیستی، تعامل اجتماعی، خیرات و مبرات باعث شده تا یک فرهنگ اجتماعی بنیه‌دار را در این استان شاهد هستیم، فرهنگ مقاومت، عزت و شهادت نیز در این استان موج می‌زند.

صالحی یادآور شد: سابقه تاریخی و فرهنگی استان یزد ارزشمند است و همین ارزشمندی هم دغدغه‌ها را بیشتر می‌کند چون تکامل و پیشرفت در این استان‌ها باید صورت بگیرد، اگر با این نگاه بخواهیم به یزد بنگریم حوزه فرهنگ نقش مهمی در این استان دارد، به تعبیر رهبر معظم انقلاب که فرموده‌اند «فرهنگ به مثابه هوا برای یک جامعه  است» باید گفت که فرهنگ یک ضلع از اضلاع اجتماعی نیست بلکه آسمان حیات اجتماعی است و هرمقدار که یک کشور و منطقه حیات سرزنده‌تری داشته باشد نسبت فرهنگ با آن جامعه عمیق‌تر می‌شود.

وی افزود: یکی از مسائلی که می‌تواند به کمک این نگاه در استان‌هایی چون یزد بیاید بحث شورای فرهنگ عمومی و ساختار آن است، شورای فرهنگ عمومی یک ظرفیت برای دغدغه‌های پیش‌رو است، در شورای فرهنگ عمومی یک بخش شرح وظایف این شورا یعنی پایش فرهنگ عمومی است و در مرکز نیز این پایش را در سطح ملی انجام می‌دهیم و نیاز است در استان‌ها نیز این موضوع رخ دهد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: مطالعات فرهنگی و اجتماعی در عناوین مختلف در مرکز انجام می‌شود و انتظار است که این اطلاعات از مرکز به استان‌ها نیز منتقل شود تا برش‌های استانی در مورد موضوعات مختلف رخ دهد، همچنین مباحث فرهنگی کاربردی را باید در این شورا بررسی کرد، برای مثال فرهنگ کتاب‌خوانی یکی از مصداق‌های فرهنگ گذار است، آخرین پیمایش‌ها نشان می‌دهد که سرانه مطالعاتی کشور هنوز 13 دقیقه در بین کل جامعه ایرانی است، اینکه ما نسبت به سال 94 پس رفت نداشته‌ایم خوب است اما در عین حال این رقم خوبی نیست و در برخی از استان‌ها از جمله یزد انتظارات در این زمینه بیشتر است.

صالحی ابراز داشت: اینکه چگونه می‌توان فرهنگ کتاب‌خوانی را با شرایط عمومی استان‌ها فراهم کرد یک مساله مهم است، شورای فرهنگ عمومی استان‌ها قرارگاه فرهنگی استان به شمار می‌رود، در پیمایش‌های مطالعاتی در مورد استان‌ها تلاش کرده‌ایم در برخی از استان‌ها که زیرساخت‌ها فراهم است مثلا در امر سرانه مطالعه کتابخوانی میزان مطالعه را با برخی اقدامات بالا ببریم.

وی ادامه داد: امسال یزد به عنوان «پایتخت کتاب» انتخاب شده است، پس بعد از دوسال پیمایش منطقه‌ای از این استان باید نگاه کرد در این دو سال چه اتفاقی در سرانه مطالعه استان افتاده و باید در این زمان تلاش کرد تا سرانه مطالعاتی این استان افزایش یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: موضوع آسیب‌های اجتماعی نیز مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، حوزه آسیب‌های اجتماعی ارتباط زیادی با مسائل فرهنگی دارد، سردار مومنی در آخرین جلسه شورای فرهنگ عمومی مرکز طرح «یاوران زندگی» را مطرح کرد که براساس آن باید بحث درمان را مقدم بدانیم زیرا بحث پیشگیری را نمی‌توان به طور کامل متوقف کرد.

صالحی با بیان اینکه بحث پیشگیری ارتباط مستقیم با حوزه فرهنگی دارد، گفت: باید بخشی از منابع خود را در این حوزه صرف کنیم چون درمان در این بخش ناکارآمد است، پس آسیب‌های اجتماعی باید در شورای فرهنگ عمومی به عنوان یک بحث جدی قابل بررسی باشد.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه خانواده و اهتمام شورای فرهنگی عمومی به این امر افزود: در جامعه ایرانی خیلی از نقاط قابل دفاع است، برای مثال در بحث خانواده که آخرین پیمایش آن انجام شده است شاهد نکات مثبت زیادی هستیم، در این پیمایش مطرح شده که رفت و آمد با اقوام تا چه اندازه است و اطلاعات نشان می‌دهد که خانواده‌های ایرانی هنوز به دید و بازدید اهمیت می‌دهند، بنابراین نهاد خانواده هنوز یک گروه مرجع اجتماعی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در شورای فرهنگ عمومی خواستاریم براساس مطالعات شورا آسیب‌های اجتماعی را اولویت‌بندی و با هم‌افزایی‌ها به کمک هم بیاییم.

صالحی با اشاره به بحث حفظ و صیانت هویت به عنوان یکی از موضوعات مورد توجه در شورای فرهنگ عمومی، گفت: رویکرد قابل توجه شورای فرهنگ عمومی بحث حفظ و صیانت از هویت است، این هویت می‌تواند هویت ملی، انقلابی و دینی باشد، اینکه بتوانیم با هم‌افزایی دستگاه‌ها هویت ملی، انقلابی و دینی خود را صیانت کنیم یک امر ضروری است.

گفتنی است در پایان این جلسه با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدعلی طالبی استاندار یزد تفاهم‌نامه‌ای میان این وزارتخانه و استانداری یزد باهدف ارتقای زیرساخت‌های فرهنگی و حمایت‌های مادی از هنرمندان به مبلغ 830میلیارد ریال امضا شد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید