نمایش جزییات خبر
صالحی:
۲۴ آبان ۱۳۹۸ ۱۲:۱۵

اقتصادی کردن فعالیت‌های فرهنگی و هنری، رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جریان صنایع خلاق، جریانی پرتلاش و موثر است که ارزش افزوده آنها از ارزش افزوده تولیدات حوزه کلاسیک بیشتر است، گفت: از جمله رویکردهای این وزارتخانه، اقتصادی کردن فعالیت‌های فرهنگی و هنری است که به صورت جدی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می‌شود.
اقتصادی کردن فعالیت‌های فرهنگی و هنری، رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی روز جمعه در جمع اهالی فرهنگ و هنر شهرستان‌های ابرکوه و خاتم در استان یزد اظهار داشت: اقتصادی نمودن این بخش، دور از دسترس نیست و ممکن است در ابتدا به حمایت‌هایی نیاز داشته باشد اما بعد از مدتی موجب ارزش افزوده و درآمد می‌شود.

وی با بیان اینکه جریان صنایع خلاق، جریانی پرتلاش و موثر است که ارزش افزوده آنها از ارزش افزوده تولیدات حوزه کلاسیک بیشتر است، تصریح کرد: بحث خیابان‌های فرهنگی و گذر فرهنگ و هنر از جمله برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در راستای اقتصادی کردن فعالیت فرهنگی و هنری انجام می‌شود و می‌تواند فرصت‌های اقتصادی وسیعی در حوزه یاد شده ایجاد کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه از طریق گذرهای فرهنگ و هنر، مجال برای عرضه و حضور کالاهای فرهنگی پدید می‌آید و رفت و آمدهای بومی‌ها و گردشگران در این فضاها می‌تواند اقتصادی کردن کالاهای فرهنگی را فراهم کند، خاطرنشان کرد: این امر اکنون در شهرستان‌های مختلف کشور انجام شده و در نزدیک به ۱۰۰ شهر کشور خیابان فرهنگ و هنر بوجود آمده است.

 

 

 

صالحی از فراهم شدن مقدمات امکان بهره‌برداری در فضای مجازی برای عرضه کالاهای فرهنگی و هنری خبر داد و گفت: رویکرد دیگر این وزارتخانه، توجه به هویت اجتماعی فرهنگ و هنر است تا از طریق آن سرمایه ایجاد کرد و موجب ارتقای هویت اجتماعی ما در حوزه فرهنگی و هنری شد.

وی در ادامه با بیان اینکه شهرهایی که ظرفیت‌های تاریخی دارند به عنوان شکبه شهر خلاق انتخاب می‌شوند، تصریح کرد: رویکرد دیگر در این دوره عدالت جغرافیایی و آمایش است تا بودجه‌ها از مرکز به سمت استان‌ها و شهرستان‌ها بیش از گذشته جریان یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سفر خود به ۱۶ استان کشور خبر داد و اضافه کرد: تفاهم‌نامه و توافق‌نامه‌هایی با استانداری‌ها امضا و در آن ترکیب بودجه ملی و استانی فراهم می‌شود که تاثیرگذاری خوبی در اتفاقات و رویدادهای مذهبی و فرهنگی دارد.

 

 

 

صالحی ادامه داد: در تفاهم‌نامه‌ای که با استانداری یزد امضا شده امسال و سال آینده ۸۰ میلیارد تومان برای زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در بخش‌های مختلف با هدف حمایت از انجمن‌ها در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به مشکلات مالی این بخش و با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از هنرمندان به شکل جدی حمایت می‌کند، یادآور شد: در سال‌های ۹۶ و ۹۷ تعداد ۲۸ هزار نفر بیمه شدند که این رقم امسال به ۴۲ هزار نفر رسید و رقم ریالی آن هم از ۲۸ میلیارد تومان به ۵۲ میلیارد تومان افزایش یافت.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید