نمایش جزییات خبر
صالحی:
۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۲۰:۱۵

رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمرکززدایی امور فرهنگی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تمرکززدایی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و هنری از پایتخت به استان‌ها و شهرستان‌ها از جمله اهداف و رویکردهای محوری این وزارتخانه است که سال‌های اخیر برخی از آنها انجام شد و امور با قوت تمام ادامه دارد.
رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمرکززدایی امور فرهنگی است

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی شامگاه پنجشنبه در دیدار با نمایندگان انجمن‌های فرهنگی و هنری یزد با بیان اینکه تاکنون برای تحقق این هدف مهم شاهد اجرای بسیاری از برنامه‌های محوری کشور در استان‌ها هستیم اظهار داشت: این امر که با حمایت و استقبال فعالان و مسئولان فرهنگی مواجه شده در راستای تحقق عدالت فرهنگی اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: تمام برنامه‌های فرهنگی و  هنری در بخش‌ها و رشته‌های مختلف اهمیت استانی دارد و پیش‌بینی شده است با اختصاص بودجه‌های مناسب در راستای تمرکززدایی و اجرای عدالت فرهنگی از ظرفیت مناطق برای میزبانی خیلی از رویدادها استفاده مناسب به عمل آید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: امضای تفاهم‌نامه میان این وزارتخانه و استانداری‌ها در این ارتباط پیش‌بینی شده است که تاکنون با ۱۶ استان مبادله شد و جزو برنامه‌های مطرح و مهم دیگری است که تحقق آن به توسعه فرهنگ و هنری و احیای ظرفیت‌های مناطق کمک خواهد کرد.

صالحی تاکید کرد: در این خصوص با استانداری یزد نیز تفاهم‌نامه‌ای با ۸۰۰ میلیارد ریال به امضا می‌رسد که اجرای کامل آن نقش مهمی در تقویت فعالیت‌های فرهنگی و هنری و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای گسترش برنامه‌ها در این استان دارد.

وی به اهمیت توجه و تقویت اقتصاد در مسائل فرهنگی و هنری به عنوان یک ضرورت و اولویت توسط دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: باید دولت ضمن حمایت از فعالان فرهنگی و هنری در خصوص واگذاری امور به بخش‌خصوصی در چارچوب مقررات اقدام کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: نباید به بخش فرهنگ و هنر تنها به عنوان یک بخش هزینه‌بر نگاه کرد بلکه باید با برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری از آن در حوزه اقتصادی و حمایت لازم از فعالان آن اقدام جدی انجام داد.

صالحی با اشاره به اینکه هم‌اکنون حدود  ۳۰۰ هزار نفر در کشور فعالانه در فعالیت‌های فرهنگی و هنری مشارکت دارند، خاطرنشان کرد:  این آمار نشان‌دهنده یک ظرفیت بسیار مهم و با ارزش است که باید زمینه حمایت و رسیدگی به آنها را بر اساس طرح مدون و عنایت به اقتصاد فرهنگ و هنر لحاظ کرد.

وی تصریح کرد: کارآفرینی در حوزه فرهنگ و هنر با ایجاد زیرساخت‌های مناسب  و همچنین ارائه تسهیلات و سایر برنامه‌ها موضوع مهمی است که باید بیش از گذشته مورد عنایت قرار گیرد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص عنایت لازم را دارد.

در این نشست تعدادی از رئیسان انجمن‌های فرهنگی و هنری به ضرورت حمایت‌های مادی و معنوی و فراهم کردن  زیرساخت‌ها و امکانات برای انجمن ها تاکید کردند.

استان یزد افزون بر ۱۰۰ انجمن فرهنگی و هنری دارد.

شرکت در اختتامیه جشنواره مکتوب رضوی، بازدید از تالار مرکزی امامشهر یزد ، حضور در روستای رییس آباد ابرکوه  و دیدار با پیشکسوت فرهنگی و هنرمندان ابرکوه و خاتم از دیگر برنامه‌های صالحی در سفر به این استان است.

همچنین حضور در شورای فرهنگ عمومی و نشست با اصحاب رسانه استان از دیگر برنامه‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید