نمایش جزییات خبر
صالحی در چهارمین جلسه شورای عالی پژوهش:
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۸:۳۱

در بلایای طبیعی غفلت از حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی تبعات زیادی به بار می‌آورد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پژوهش در امر «بلایای طبیعی» گفت: در بلایای طبیعی حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی مغفول می‌ماند که با گذشت زمان همین نادیده گرفتن تبعات زیادی را خواهد داشت. بنابراین با پژوهش داده‌هایی به دست می‌آید که براساس آن می‌توانیم بگوئیم چه نیازهای فرهنگی را داریم تا براساس آن در مواقع بحران آنها را جدی بگیریم.
در بلایای طبیعی غفلت از حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی تبعات زیادی به بار می‌آورد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چهارمین جلسه شورای عالی پژوهش با دو دستور طرح «بلایای طبیعی» و «آرزوی جوانان» برگزار شد.


در ابتدای این جلسه محمد سلگی رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با ارائه گزارشی از اقدامات پژوهشگاه در شش ماه ابتدای سال جاری گفت: از ابتدای سال تا کنون ۷۸ طرح در دست اجرا داریم و ۱۹ طرح نیز به اتمام رسیده است، همچنین ۲۱ترجمه در دست اجرا و ۲مورد نیز به پایان رسیده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۵ گزارش فرهنگی در دست اقدام و ۲ گزارش به پایان رسیده است، از طرفی دیگر ۲۱پایان نامه دکترا نیز مورد حمایت و حدود ۴۵ مقاله در تحلیل طرح‌های ملی در دست اقدام است ‌و به همین منظور ۱۶ کارگاه و نشست برگزار شده است.

 

رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با بیان اینکه ۵۲عنوان کتاب چاپ شده و ۱۹۴ کتاب در دست بررسی است، تاکید کرد: در برنامه‌های کلان‌تر در بحث ملی «طرح مصرف کالاهای فرهنگی» را نیز داریم که موج اول آن به اتمام رسیده و در موج سوم هستیم، همچنین طرح پیمایش هویت و سبک زندگی در دست تهیه پرسشنامه است، ضمنا موضوع مصرف شبکه‌های اجتماعی در شرایط تصویب و آماده برای تنظیم پرسشنامه است.

وی افزود: در بحث سواد رسانه‌ای با معاونت مطبوعاتی همکاری‌هایی انجام شده که بخشی از کار نیز جلو ‌رفته است، ارزش‌ها و نگرش‌ها در موج چهارم در وزارت علوم و تحقیقات نیز دفاع شده است، همچنین پیمایش امید اجتماعی با هماهنگی دکتر آشنا مشاور رییس جمهور و شورای عالی امنیت ملی صورت پذیرفته است.

سلگی ابراز داشت: بحث رصد فرهنگی آماده است و مطالعات زیادی در این بخش انجام شده است، از طرفی موج سوم مصرف کالاهای خانگی را داریم و تیم‌های پرسشنامه در استان‌ها برای این کار آماده شده است.

در ادامه لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد طرح بلایای طبیعی گفت: دامنه حوزه فرهنگ بسیار بزرگ است و باید دید این دامنه شامل چه کسانی می‌شود، از سوی دیگر آسیب‌های تداخل فرهنگی و ارزش‌ها را داریم، همچنین نباید فراموش کرد که در بحث بلایای طبیعی باید به بخش سخت‌افزارها نیز نیم نگاهی داشت.

سید عباس صالحی نیز در ادامه با بیان اینکه اصل ضرورت طرح «بلایای طبیعی» به خاطر شرایط خاص کشور ما در مواجه با حوادث طبیعی کار خوبی است، گفت: در بلایای طبیعی ابتدا ذهن به سمت نیازهای ا‌ولیه برای آسیب‌دیدگان معطوف می‌شود و حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی در این بین مغفول می‌ماند که با گذشت زمان همین نادیده گرفتن تبعات زیادی را خواهد داشت.

وی ادامه داد: در این طرح باید ادبیات پژوهشی خود را بالا ببریم، پژوهش‌های فارسی در این زمینه ضعیف است و نیاز به غنی‌سازی ادبیات این بحث باتوجه به شرایط خاص کشور داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: طرح بلایای طبیعی که امروز مطرح شد بیشتر یک طرح اجتماعی _ فرهنگی است و هنوز نتوانستیم طرح را به بحث فرهنگی نزدیک‌تر کنیم، درواقع داده‌های ما باید به گونه‌ای باشد که بتوانیم بگوییم براساس این اطلاعات و داده‌های ما چه نیازهای فرهنگی را داریم تا در مواقع بحران آنها را جدی بگیریم.

صالحی اضافه کرد: سوالات پرسشنامه‌ها نیز باید شفاف‌تر باشد تا بتوانیم ساختاری عمل کنیم، به همین منظور می‌توان در موضوعاتی چون سیل و ‌زلزله بازده زمانی خاصی را مشخص کرد تا بتوانیم پژوهش‌ها را از لحاظ تطبیقی بین دو اتفاق به خوبی نشان دهیم.

وزیر فرهنگ و ‌ارشاد اسلامی بیان کرد: از نظر کیفی نباید در پژوهش‌های خود بروی ذهن افراد پرسش شونده اثر بگذاریم بلکه باید به جمع‌بندی درست از زندگی افراد در حوادث‌ برسیم، در این راستا هم باید کلیدهای درست از سوی ما جمع‌بندی محکمی را فراهم کند، در اصل در سوالات باید یکسری کلیدها داشته باشیم تا پرسش‌ها فرهنگی _ اجتماعی‌تر شود.

صالحی در ادامه با اشاره به طرح «آرزوی جوانان» نیز گفت: اگر ما هرکاری بخواهیم در حوزه فرهنگ انجام بدهیم باید ببینیم که این اقدامات چه نسبتی با آرزوی ذی‌نفعان ما خواهد داشت، بنابراین باید ذی‌نفعان خود را ابتدا نسبت به اقدامات خود توجیح و سپس به سمت آرزوها حرکت کنیم.

وی ابراز داشت: یک بخش از ذی‌نفعان طرف‌های فرهنگی، هنری، دینی و رسانه‌ای هستند که جزء گروه‌های خاص تلقی می‌شوند، اگر مخاطبان ما در این چهاربخش در رده سنی 15 تا 35 سال نداند که در چه نظامی از رتبه‌بندی و آرزوها قرار دارند میزان تاثیرگذاری و اثرگذاری آن در یک ابهام است. لذا این مطالعه در مورد آرزوی جوانان با حوزه وظایف ما ارتباط دارد.

 

وزیر فرهنگ و ‌ارشاد اسلامی تصریح کرد: از سوی دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ عمومی نیز فعالیت می‌کند، به همین منظور اگر احساس می‌کنیم در نظام آرزوها یکسری انحرافات و تغییرات غیرقابل پیش‌بینی رخ می‌دهد که با حوزه فرهنگ عمومی نسبتی برقرار می‌کند باید شناخت داشته باشیم. پس از منظر فرهنگ عمومی هم با نظام رتبه‌بندی آرزوها ارتباط برقرار می‌کنیم.


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان خاطرنشان کرد: از یک‌طرف ما باید ببینیم تا به حال کارهایی که در این زمینه انجام شده است برای این میزان کافی بوده است یا خیر، ما به دنبال کارهای آکادمیک در این عرصه نیستیم بلکه به دنبال انجام وظایف خود در این حوزه هستیم و سعی می‌کنیم در مورد این موضوع بحث کنیم تا نظام روشنتری در برنامه‌ریزی خود داشته باشیم.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید