نمایش جزییات خبر
شکوه موسیقی ایرانی در کرمان
۱۷ آبان ۱۳۹۸ ۰۹:۱۷

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران در کرمان افتتاح شد

شامگاه دیروز پنج شنبه 16 ابان ماه ؛دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران در کرمان با حضور معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ،استاندار، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ،اساتید ،هنرمندان و علاقه مندان در کاروانسرای میدان گنجعلیخان کرمان افتتاح شد.
دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران در کرمان افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، پس  از برگزاری ارکستر ملی بزرگ ایران در میدان گنجعلیخان کرمان ،دومین رویداد بزرگ هنری استان که اولین رخداد مهم موسیقی نواحی ایران هم به حساب می اید - جشنواره موسیقی نواحی - شامگاه دیشب در این میدان باشکوه تاریخی برگزار شد .

شادپیمایی ، که به نوعی آغاز مراسم افتتاحیه بود، اندکی قبل از غروب خورشید و از ابتدای بازار بزرگ کرمان اغاز شد، گروهها مسیر بازار تا میدان را دهل و سرنا نواختند و جمعیت مشتاقانه آنها را همراهی کردند.

سپس بخش دوم افتتاحیه رسمی جشنواره با حضور مسولان کشوری و استانی، اساتید و هنرمندان و مشتاقان هنر اصیل ایرانی در کاروانسرای میدان آغاز شد .

محمد رضا علیزاده، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و دبیر اجرایی جشنواره موسیقی نواحی ایران ،به رسم میهمان نوازی و در قامت میزبان ،در ابتدای مراسم ،به هنرمندان و میهمانان دیار کریمان و جمعیت حاضر در کاروانسرا خیر مقدم گفت و گزارش مختصری از روند برگزاری جشنواره ارائه کرد .

وی از دو برابر شدن میهانان جشنواره ،تعدد و تکثر بخش های جشنواره دوازدهم، اجرای خاندانهای موسیقی و اجرای برگزیدگان موسیقی جوان کشور برای اولین بار در جشنواره موسیقی نواحی کرمان ،به عنوان تفاوتهای دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران نام برد و در انتهای سخنانش ،پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را خطاب به جشنواره موسیقی نواحی خواند .

دکتر فدایی، استاندار کرمان نیز از اهمیت توجه به فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی سخن گفت .استاندار کرمان که از ماهها پیش ،شخصا پیگیر برگزاری جشنواره و امور مرتبط با آن بود، دیشب  وقتی  در مقابل آن همه جمعیت مشتاق که در میدان گنجعلیخان حاضر شده بودند ،قرار گرفت ،گفت: امیدواریم روزی برسد که در شهر کرمان تمامی هفته برنامه موسیقی نواحی اجرا شود و گردشگران در شب‌های کرمان از برنامه‌های موسیقی مقامی کشور و استان کرمان استفاده کنند.

دکتر حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که برای این جشنواره و مراسم به کرمان سفر کرده بود ، سخنران بعدی مراسم افتتاحیه دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران بود.

واژه ها و کلماتی که معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  استخدام کرد تا در این مراسم سخنرانی کند، چنان بود که جمعیت حاضر با وسواس و توجه بیش از پیش به سخنران توجه کردند.

حسینی گفت: "جشنواره موسیقی نواحی ؛گردهمایی مشتاقانه‌ای است که پیر و جوان می‌خواهند از ارمغان دلپذیر هنر در گوش محرمان فرهنگ قصه‌های ناب زمزمه کنند" و بعد ادامه داد: "دیروز را چراغ راه فردا قراردادن و امروز را با امید و وحدت و یکدلی سپری کردن حاصل ارزشمند این روزها است و  روزهایی که می‌تواند بر جذابیت‌های فراوان کرمان کریم بیفزاید".

این  پایان ِ بخش اول و آغاز بخش دوم افتتاحیه و هنرنمایی گروههای موسیقی نواحی بود .گروهها تک به تک می آمدند و اجرا می کردند؛ در نهایت زیبایی و شکوه .کاروانسرا به احترامشان می ایستاد و تشویق می کرد و باز گروه بعدی .

دیشب هنرمندان سنگ تمام گذاشتند و احمد صدری، دبیر تخصصی جشنواره که مدیریت تخصصی جشنواره را بر عهده دارد نیمی از مراسم ایستاده اجرها را تماشا کرد و تقریبا در تمام شب لبخندی از رضایت بر لب داشت،گاهی هم البته بعد از اجرا با یکی از عوامل گروه ،یکی دو کلامی سخن می گفت، گاه به سوال از نحوه اجرا و گاهی به پیشنهاد برای اجراهای بعد.

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ، تا 19 ابان ماه در کرمان ادامه خواهد داشت و میزبانان و میهمانان هر دو تلاش خواهند کرد تا همه چیز مانند شب افتتاحیه ،پر از نشاط و امید و ترنم و ترانه باشد .

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید