نمایش جزییات خبر
۱۶ آبان ۱۳۹۸ ۱۲:۳۲

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دو کتاب مربوط به ایل سنگسر رونمایی کرد

سیدعباس صالحی در حاشیه بازدید از اولین جشنواره ملی ایل سنگسر از دو کتاب مربوط به ایل سنگسری رونمایی کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دو کتاب مربوط به ایل سنگسر رونمایی کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در ادامه سفر یک روزه خود به استان سمنان به شهرستان مهدیشهر سفر کرد و پس از ادای احترام به مقام شامخ شهدای گمنام مهدیشهر از جشنواره ملی ایل سنگسر بازدید و از  دو کتاب مربوط به صنایع دستی ایل سنگسر رونمایی کرد.

این کتاب ها مربوط به هنر، صنایع دستی و نوع خاص دوخت مخصوص ایل سنگسری و به قلم حسین پاکزادیان است.

ایل سنگسر دارای ظرفیت‌های زیادی مانند تولید بیش از ۳۲ مواد لبنی از شیر، طولانی‌ترین مسیر کوچ و جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی است که باید در سطح ملی و بین المللی معرفی شود و برگزاری اولین جشنواره ملی ایل سنگسر و رونمایی از دو جلد کتاب مربوط فرهنگ و هنر غنی ایل سنگسر گامی برای معرفی است.

گفتنی است اکنون سالنامه آریایی عشایر ایل سنگسر و گوت یا همان سیاه چادر عشایر ایل سنگسر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که اتفاق مبارکی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سفر یک‌روزه خود به استان سمنان، در سه برنامه‌ فرهنگی در شهرستان گرمسار شرکت می‌کند.

حضور در اختتامیه جشنواره تئاتر استانی سمنان که عصر پنجشنبه در شهرستان گرمسار برگزار می شود پایان بخش سفر یک روزه سید عباس صالحی به استان سمنان خواهد بود.

مهدی شهر یا سنگسر مرکز شهرستان مهدیشهر  واقع در استان سمنان، خاستگاه ایل عشایر سنگسری از شاخص‌ترین کوچ‌نشینان دامنه‌های البرز است که برای جابه‌جایی از ییلاق به قشلاق مسافت بیش از یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر را طی می‌کنند و طی چنین مسافت طولانی توسط عشایر بی مانند است، «برنارد هوکارد» محقق مشهور اروپایی نیز معتقد بود عشایر ایل سنگسری طولانی‌ترین مسیر کوچ رو جهان را دارند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید