نمایش جزییات خبر
صالحی:
۱۶ آبان ۱۳۹۸ ۱۲:۲۹

فرهنگ عشایر با تاریخ ایران گره خورده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در نگاه راهبردی دولت، اقوام ایرانی ذخایر ملی محسوب می شوند، گفت: اثر گذاری فرهنگ اقوام در توسعه ملی کمتر از نفت نیست.
فرهنگ عشایر با تاریخ ایران گره خورده است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی روز پنجشنبه در نشست تخصصی پوشاک، دست‌بافته‌ها و فرش سنگسر در عمارت خیل‌خان شهرستان مهدیشهر استان سمنان اظهار داشت: بهره‌گیری از جاذبه فرهنگی، تاریخی و تمدنی، فرصت توسعه استانی، منطقه‌ای و ملی را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: جاذبه کشور تنها معادن و جاذبه طبیعی نیست، بلکه بخش مهم جاذبه ایران زمین تنوع فرهنگی و سبک زندگی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: تنوع فرهنگی و تمدنی فرصتی ایجاد می کند که توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه، استان و کشور فراهم شود.

صالحی تاکید کرد: باید تلاش شود فرصت اقامت را افزایش داد و با جاذبه‌های متنوع مردم را جذب کرد و مردم به جای یک‌ بار حضور، بارها در کنار جاذبه‌های فرهنگی حضور یابند و استان سمنان که فرهنگ غنی و پرذخیره ایل سنگسری را دارد با برگزاری جشنواره ملی ایل سنگسر در این مسیر گام برداشته است.

وی افزود: عشایر جایگاه خاصی داشته اند و عشایر ایران با تاریخ کشور گره خورده اند. جمعیت ۱۰ هزار شهید عشایر نمونه‌ای از حضور نقش آفرین این قشر نسبت به جمعیت کل کشور است. در ۶۰ درصد نقاط مرزنشین، عشایر دیده‌بان منطقه ایران هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد ایل سنگسر گفت: ایل سنگسر استان سمنان گره خورده با تاریخ ایران زمین است و این ایل و مجموعه نماد و نمایه‌ها نشان می‌دهد تاریخ کهن با این ایل پیوند داشته است.

صالحی ابراز داشت: گاه شمار ایل سنگسر نشان می‌دهد زمان بندی تاریخی این ایل و طایفه با ایران پیوند داشته و زبان ایل به عنوان زبان کهن فضای تاثیرگذاری داشته است.

وی تصریح کرد: باید تنوع فرهنگی ایل سنگسر در قالب فرآورده‌های مختلف و به صورت مجموعه دیده شود.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جشنواره ملی ایل سنگسر یک اتفاق کوچک منطقه‌ای نیست، بلکه ادای دین به یک مسیر با چشم‌انداز است.

صالحی اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار وزارت میراث فرهنگی و با توجه به نگاه دولت تدبیر و امید به دنبال تحقق راهبردی مبنی بر اینکه فضای فرهنگ اقوام ذخیره ملی تلقی شود است، زیرا اثرگذاری و توسعه فرهنگ اقوام کمتر از نفت نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور بازدید از اولین جشنواره ملی ایل سنگسر، دیدار با پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر استان سمنان و شرکت در آیین اختتامیه جشنواره تئاتر استانی به استان سمنان سفر کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان عضو افتخاری ستاد جشنواره ملی ایل سنگسر معرفی شد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید