نمایش جزییات خبر
۱۳ آبان ۱۳۹۸ ۱۲:۲۸

امضای تفاهم نامه بین سازمان اوقاف و سازمان ثبت اسناد با هدف اجرای قانون حدنگار برای املاک وقفی

مراسم امضا تفاهم نامه همکاری بین سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با حضور رٶسای هر دوسازمان، حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی و ذبیح الله خدائیان در سالن اجتماعات ساختمان مهر اوقاف برگزار شد.
امضای تفاهم نامه بین سازمان اوقاف و سازمان ثبت اسناد با هدف اجرای قانون حدنگار برای املاک وقفی

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، صبح امروز تفاهم نامه همکاری بین سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در راستای اجرای قانون حدنگار "کاداستر" جهت جانمایی و تثبیت موقعیت اراضی و املاک وقفی به امضای رٶسای این دو سازمان رسید.

در این مراسم، حجت الاسلام سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه همکاری این دوسازمان یکی از ضروریات به شمار می آید، گفت: دعاوی وقف زیاد است و متاسفانه در حال حاضر بخشی از اسناد مخدوش شده و اجرای قانون حدنگار می تواند کمک بزرگی به رفع شبهات و مشلات موجود باشد.

نماینده ولی فقیه با تاکید بر اینکه باید ماده ۵ وقف و ضم امین حتما اجرایی شود، ادامه داد: سازمان اوقاف به دنبال تملیک اعیانی نیست و اما موارد زیادی وجود دارد که باید ثبت شوند و در این مسیر به استعلام وجود دارد که سازمان ثبت اسناد می تواند ما را یاری کند.

وی با اشاره به اینکه همکاری سازمان ثبت اسناد و سازمان اوقاف از قبل هم وجود داشته است، امضای این تفاهم نامه را گام بزرگی در جهت ثبت و حفظ موقوفات برای آیندگان اعلام کرد.

در ادامه این مراسم ذبیح الله خدائیان، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم با بیان اینکه ۴۵درصد اراضی و املاک سازمان اوقاف فاقد سند مالکیت هستند، گفت: آن دسته از املاک که سند دارند هم بر اساس قانون جامع حدنگار نیست.

وی ادامه داد: این تفاهم نامه کمک می کند تا سازمان اوقاف نسبت به تهیه سند برای املاک فاقد سند اقدام کند و سازمان ثبت اسناد هم بر اساس کاداستر، اسناد آنها را در لیست خود ثبت و به این سازمان تحویل دهد.

معاون قوه قضاییه با اشاره به اینکه در این تفاهم نامه مقرر شده اسناد دفترچه ای به تک برگ تبدیل شده و بر اساس قانون حدنگار حدود آنها مشخص شود، تصریح کرد: این کار در زمینه حفظ املاک و اراضی وقفی و مذهبی مانند مساجد و امامزاده ها و... بسیار موثر است.

به گفته خدائیان برای تمام مساجد، حسینیه ها و بقیه املاک تحت نظارت سازمان اوقاف، شناسنامه حقوقی صادر می شود.

گفتنی است، این کار برای جانمایی و تثبیت موقعیت اراضی و املاک وقفی صورت می گیرد و ثبت این اراضی در سامانه و صدور اسناد مالکیت وقفی به لحاظ حفظ ارزش معنوی و مادی و اجتماعی موقوفات، بقاع متبرکه و اماکن مذهبی لازم و ضروری بوده است.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید