نمایش جزییات خبر
۱۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۱۶

جشنواره تئاتر منطقه ای مرند به کار خود خاتمه داد

نخستین جشنواره تئاتر منطقه ای مرند، شبستر و جلفا به میزبانی مرند، پس از ۳ روز برگزاری و معرفی نمایش ها و نفرات برتر به کار خود پایان داد.
جشنواره تئاتر منطقه ای مرند به کار خود خاتمه داد

رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مرند، در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره تئاتر منطقه ای مرند، ابراز داشت: اگر هنر تئاتر را هنری جمعی می‌دانیم، تبلور آن را در جشنواره امسال مرند دیدیم و گروه‌های نمایشی برادرانه در کنار هم کار کردند.

وی تاکید کرد: باید به هنر شهرستان ها توجه ویژه ای انجام گیرد، انجمن های فرهنگی هنری و ادبی شهرستان‌ها فعالیت خوبی دارند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی نیز در این مراسم ابراز داشت: جشنواره تئاتر منطقه ای برای اولین بار به میزبانی شهرستان مرند برگزار شد.

رجب پور افزود: مرند در زمینه آیین های سنتی و نمایش های خیابانی پتانسیل و ظرفیت خوبی دارد.

وی تاکید کرد: تلاش می کنیم امکانات پلاتو شهرستان مرند را امسال مجهز کنیم تا هنرمندان این خطه از آن بهره مند شوند، البته مرند نیازمند ۲ پلاتوست که امیدواریم مورد عنایت مسئولان قرار بگیرد.

همچنین داور نخستین جشنواره تئاتر منطقه ای مرند، ابراز داشت: بسیاری از هنرمندان فعال در شهرستان‌ها  تحصیل کرده دانشگاه هستند، هر بار که کار جشنواره ها دیده می شود آموزش و ورک شاپ ها و تمرین مورد تاکید قرار می گیرد اما چرا هر بار که جشنواره اتفاق می افتد با همان ایرادها مواجه هستیم.

فرزاد تقی لرافزود: تا کی قرار است شاهد متن های تکراری در اجراهای نمایش و تئاتر باشیم یا به این برمی گردد که عقبه تئوری مان در این حوزه ضعیف است.

وی گفت: جای کرسی نقد و بررسی از اجراهای هنری خالی است، تا کی می خواهیم که موتور محرکه ما پشتکار و استعداد و علاقمندی مان باشد و این به تنهایی کافی نیست، اگر می خواهیم حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید کمر همت ببندیم که در حوزه های نظری حرف برای گفتن داشته باشیم تا نمود عملی آن را ببینیم.

تقی لر گفت: می توان با پخش فیلم تئاترها و نقد و بررسی آن ها، جنبه علمی و پژوهشی و کاربردی تئاتر را در شهرستان ها تقویت کرد.

داور نخستین جشنواره تئاتر منطقه ای مرند، با اشاره به اینکه هیچ بهترین کاری تاکنون از ما زاده نشده است، ابراز داشت: همدلی هنرمندان تئاتر مرند در این جشنواره ستودنی بود و همه گروه ها یکدل و همراه بودند.

ناریلا ایرانزاد بنام افزود: مرند بیشتر از این در بین تماشاگران تئاتر، انتظار به وجود آورده است و نباید به وضع موجود راضی بود.

وی افزود: هنرمندان تئاتر باید خود را به دو بال تکنیک و فن مجهز کرده و کتاب های پرمحتوا خوانده و درباره کارهای همدیگر صحبت کرده و تکنیکی تئاتر را دنبال کنند.

داور نخستین جشنواره تئاتر منطقه ای مرند ابراز امیدواری کرد: دومین جشنواره منطقه ای مرند در سال بعد به گونه ای برگزار شود که به جای ۴ گروه ۴۰ گروه در آن حضور داشته و رقابت کنند.

وی اذعان داشت: هنرمندان برای جشنواره سال بعد شروع به کشت و دروی روش های نو در تئاتر کنند، ما دچار تکرار هستیم، اگر بخواهیم این رکود را ادامه دهیم خالق صحنه نخواهیم بود.

دیگر داور نخستین جشنواره تئاتر منطقه ای مرند، گفت: سالیان دراز هر زمان تئاتری های مرند در جشنواره‌ها حضور پیدا می کردند از کارگردان ها و بازیگران و نویسنده ها دل نگرانی داشتند و به شرطی که خودباوری داشته باشند، تئاتر مرند به دوران طلایی خود بازمی گردد.

رامین راستی افزود: در نخستین جشنواره تئاتر منطقه ای مرند، گوشه هایی از استعدادهای تئاتر مرند دیده شد.

در این آیین نفرات و گروههای برتر معرفی شدند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی
اشتراک در
کلیدواژه ها: فرهنگی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید