نمایش جزییات خبر
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی:
۱۰ آبان ۱۳۹۸ ۱۵:۲۲

مبنای"مثلث توسعه اقتصادی" توجه به مردم است

معاون هماهنگی امور اقتصادی خراسان رضوی در نشست تخصصی تبیین مثلث توسعه اقتصادی از برنامه های نمایشگاه کتاب مشهد گفت: مبنای"مثلث توسعه اقتصادی" توجه به مردم است.
مبنای"مثلث توسعه اقتصادی" توجه به مردم است
علی رسولیان با تاکید بر فرهنگ کار و تلاش  تصریح کرد: باید در پیشبرد حوزه های اقتصادی ازظرفیت های شرکت های دانش بنیان، شرکت های علمی، و سایر شرکت هایی که در سطح ملی و استانی فعالیت دارند استفاده شود. 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با نقل از احادیث اهل بیت(ع) در این خصوص که باید با فقر مبارزه کنیم، بیان کرد: ما به عنوان پیروان مکتب اسلامی باید، به دست آوردن  ثروت مشروع در جامعه  توجه کنیم و همچنین یکی از اهداف نظام اسلامی توسعه بوده است اما موانعی چه در قبل و چه در بعد از انقلاب بر سر راه توسعه وجود داشته که نمونه های آن همانند بوروکراسی اداری بوده است و رهبر انقلاب نیز به این مورد تاکید داشته اند و متاسفانه در جامعه ما نگاه به مجاهدان اقتصادی مثبت نبوده و همیشه کار و سرمایه گذاری با مشکلاتی مواجه بوده است و همگی این موارد باعث شده تا "مقام معظم  رهبری" بهبود شرایط اقتصادی را کلید تمام امور بدانند و تا این مشکل درونی اصلاح نشود با مشکلات زیادی در جامعه روبه رو خواهیم بود .
رسولیان با اشاره به طرح " مثلث توسعه اقتصادی " خاطر نشان کرد: این طرح هدفش برطرف کردن موانع توسعه اقتصادی  و تعامل حداکثری بین بخش های اجرایی کشور است و همچنین  الگوی "مثلث توسعه اقتصادی" سه ضلع دارد که بخش خصوصی، مردم و مسئولین  اضلاع تشکیل دهنده آن هستنند و هدف از اجرای این برنامه جامع  برقراری تعامل حداکثری بین ارکان نظام و بخش خصوصی است تا بتوانیم از سرمایه گذاری دفاع کنیم و به توسعه اقتصادی روستاهای کشور توجه کنیم. 
وی ادامه داد: استان خراسان رضوی را به 12 منطقه تقسیم کردیم و برای هر کدام از این مناطق 12 معین مشخص  که دارای برنامه های جامعی برای توسعه اقتصادی هستند با کمک بخش خصوصی انتخاب کردیم و تمامی  بخش های مختلف خصوصی به عنوان پیشبرد معین های اقتصادی در روستاها را به عهده دارند. همچنین اولین تفاهم نامه " مثلث توسعه  اقتصادی "توسط  نماینده ولی فقیه در مشهد امضا شد و بعد از آن نیز با حضور ایشان 101 تفاهم نامه امضا کردیم و تمرکز اصلی ما بر این است که توسعه روستاها را معین های پیشرو اقتصادی که بخش خصوصی است بر عهده بگیرند. 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در خصوص ایجاد اشتغال توسط بخش های خصوصی کشور اظهار داشت: بین بخش های خصوصی نظام تعامل خوبی به منظور توسعه  و ایجاد اشتغالزایی برقرار شده که می توان به نمونه پیشرفت قرارگاه سپاه، بنیاد آستان قدس رضوی و شرکت های بخش خصوصی اشاره کرد. 
وی افزود: در خراسان 2596 روستا وجود دارد و بنابر این است که 1129 روستا را بین معین های اقتصادی بخش خصوصی تقسیم کنیم و با توجه به کسب و کارهای شناسایی شده در هر روستا بخش های خصوصی در زمینه اشتغال روستایی فعال شود و برنامه دیگر ما این است که  با کمک مردم،"صندوق توسعه روستایی" ایجاد کنیم و برای این حوزه در 510 روستا معین مشخص در نظر گرفته شده و معین ها در حال نظر سنجی هستند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در خصوص افزایش اشتغال  در روستاها ادامه داد: تاکنون فرصت 2 هزار کسب و کار برای روستاییان فراهم شده است و یکی از دلایل  توسعه اشتغال روستایی در ابتدا به دلیل بارندگی های سال جاری بوده و دلیل دیگر آن مربوط به اقتصاد کوچک است که  توسط معین های اقتصادی در مراکز مختلف روستاها ایجاد شده و اگر در توسعه اشتغال روستایی کوشا باشیم می توانیم از پدیده بی رویه حاشیه نشینی در شهرهای بزگ جلوگیری کنیم.
وی در خصوص تفاهمنامه های سرمایه گذاری افزود: برای اینکه بتوانیم از پروژه های سرمایه گذاری در استان خراسان رضوی حمایت کنیم تفاهمنامه های مختلفی را در چهارچوب مقررات ایجاد کرده ایم.
 
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید