نمایش جزییات خبر
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی:
۱۰ آبان ۱۳۹۸ ۱۴:۳۲

در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری به حضور جوانان تاکید شده است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: بیانیه" گام دوم"مقام معظم رهبری خطاب به عموم مردم بوده و در این بیانیه به نقش جوانان در عرصه های مختلف کشور تاکید شده است.
در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری به حضور جوانان تاکید شده است

جعفر مروارید، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در نشست تخصصی تبیین بیانیه گام دوم انقلاب از منظر رسانه  از برنامه های بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد افزود: در فضای 40 ساله انقلاب، مقام معظم رهبری  با صدور" بیانیه گام دوم"   چشم اندازی را به آحاد ملت بیان کردند و این بیانیه خطاب به دستگاه اجرایی نبود بلکه جامعه مورد مخاطب آن، عموم مردم ار جمله جوانان بود.

وی تصریح کرد: در حقیقت این بیانیه جنبه فراساختاری داشت و گفت و گویی با جوانان کشور بود، و ما تاکنون  سندهای چشم انداز متنوعی ای از جمله ،"سند توسعه " ایران 1400" و ... را داشته ایم  که تنها ناظر بر ساختار موجود بوده اند. اما بیانیه گام دوم  "مقام معظم رهبری"  فلسفه جمهوری اسلامی در 40 سال دوم است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با تاکید بر این نگاه که "بیانیه گام دوم " رهبر انقلاب یک برنامه  روش شناسانه است بیان کرد: " بیانیه گام دوم" از جنس فلسفی است که مبنای  نظریه پردازی نقادی در آن شکل می گیرد و در این بیانیه آسیب شناسی  و نکات ضعف در گذشته را ترسیم می کند و راهکارهایی برای آینده پیشنهاد می دهد.

مروارید با تاکید بر اهمیت حضور جوانان در "بیانیه گام دوم " ادامه داد: ما در کشور ظرفیت های نهفته ای داریم که نمونه آن قدرت جوانان است و همچنین  مرز بندی هویتی در این بیانیه به خوبی مورد توجه قرار گرفته است و این امر نشان دهنده این بوده که  نظام اسلامی مرز بندی با مدرنیته چپ و راست دارد و در عین حال گشوده به تحولات است.

وی با اشاره به مکتب اجتهادی شیعه در جهان اسلام افزود: در واقع "بیانیه گام دوم"  به این مساله می پردازد که جامعه اسلامی در شرایط کنونی جهان  قادر است به همه تحولات پاسخ دهد. و این نگاه را می توان در فرهنگ اجتهاد شیعه به خوبی دید.  و همین  مکتب شیعه با داشتن میراث معنوی بود که مردم ما  توانستند انقلاب را به پیروزی برسانند  و ما پیروزی در انقلاب را مدیون نگاه اجتهادی در شیعه بوده ایم . و تمامی این ها ضامن دائمی بودن حقانیت مذهب شیعه بوده است  و اجتهاد راه برون رفت بسیاری از  معضلات است و اگر بتوانیم  این نگاه اجتهادی را وارد فضای فرهنگی جامعه اسلامی کنیم ثمره بسیار خوبی رقم خواهد خورد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اعتقاد بر خودباوری را مهمترین عامل پیروزی جامعه اسلامی دانست و خاطر نشان کرد: باید با تاکید برخودباوری که نشانه های آن دانستن تاریخ گذشته و اینکه چه تحولاتی  در جامعه رخ داده است تا به نقطه کنونی رسیده و دانستن اینکه انقلاب با چه گره هایی مواجه بوده و چگونه به ثمره رسیده و چگونه  توسعه پیدا کرده پیش رفت.

وی با اشاره به این که راه سوم "بیانیه گام دوم" امید به آینده با تکیه بر خود آگاهی های قبلی است، اظهار داشت: با این نگاه اگر انقلاب مردم کشور ما، بخواهد به مسیر خودکفایی و عزت  نفس که متکی بر استقلال پویا است برسد، باید به جوانان کشور توجه ویژه ای کرد و همان گونه که  در زمان وقوع انقلاب، جوانان نقش گسترده ای داشتند  و اغلب اشخاص، تاثیر گذار و موسسان انقلاب جوان بودند، اکنون نیز برای پیشرفت کشور به حضور آنان در عرصه های مختلف اجتماعی نیاز است.

مروارید با تاکید بر اهمیت نقش رسانه ها به عنوان یک نهاد مردم مدار تصریح کرد:  نقش رسانه ها اینست که: ایده ها را در یک پروسه اجتماعی، به  یک برنامه جامع فرهنگی اجتماعی، ارتقا ببخشند و واقعیت اجتماعی را محقق سازند. وقتی که از نقش رسانه ها صحبت می شود همان نهادی را برای آن ترسیم می کنیم، که برای نهادها ی دانشگاهی و اقتصادی و... از قبل در نظر داشته بودیم.

وی با تاکید بر نقش رسانه ها در تاثیر گذاری "بیانیه گام دوم" افزود: رسانه ها نقش نهاد اجتماعی را  دارند و این دستگاه مردم نهاد حقیقت اجتماعی را شکل می دهد و با این نگاه  است که رسانه ها می توانند" بیانیه  گام دوم"  انقلاب را به یک فرهنگ عمومی تبدیل کنند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید