نمایش جزییات خبر
معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استانداری خراسان رضوی:
۹ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۲۷

اسلام اهمیت ویژه ای برای کتاب و کتابخوانی قائل است

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: باید خیرین به منظور ترویج و توسعه فرهنگ کتابخوانی در ساخت محیط های فرهنگی در کشور تلاش کنند.
اسلام اهمیت ویژه ای برای کتاب و کتابخوانی قائل است

حسن جعفری در مراسم افتتاحیه بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهدکه با حضور مسئولین فرهنگی و تولیت آستان قدس رضوی در محل سالن همایش نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شده بود افزود: با توجه به بیانات "مقام معظم رهبری " امروزه فرهنگ کتاب خوانی و علم آموزی یک وظیفه ملی نیست، بلکه یک واجب دینی است و هرچه در این حوزه فرهنگی تلاش کنیم به ارزش  واجبات دینی در جامعه  پرداخته ایم .

وی با اشاره به اهمیت کتاب در دین اسلام خاطر نشان کرد:  معجزه اصلی نبی اسلام کتاب است و اولین آیاتی که بر پیامبر نازل شده درباره تاثیر  کتاب و قلم و علم بوده و طی پژوهش های صورت گرفته 155 بار واژه کتاب و همچنین 582 بار واژه علم در "قرآن " به کار رفته است که نشان گر اهمیت علم و کتاب و دانش آموزی در حوزه اسلام است.

جعفری با بیان جمله  پیامبر  که می فرمایند علم را به بند کشید تصریح کرد: تنها  با نوشتن است که می توان علم را  به بند کشید و با گسترش فرهنگ کتابخوانی نیز در حوزه های  مختلف می شود علم را ترویج کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در خصوص نقش مساجد در دوران اسلامی بیان کرد: در  دوران صدر اسلام مساجد، مرکز کتابخانه های اسلامی بودند و نه تنها در مبحث عبادت نقش مهمی را ایفا می کردند بلکه در سایر امور فرهنگی نیز موثر بودند و بسیاری از کتاب های مساجد مورد تبادل نظر علما قرار می گرفت و بنابراین اسلام اهمیت ویژه ای برای کتاب و کتابخوانی  قائل است اما  به طور کلی امروزه،  وضعیت کتابخوانی  در کشور  مورد بی مهری قرار گرفته است.

جعفری فواید کتابخوانی را 29 مورد برشمرد و اظهار داشت: مهمترین ویژگی کتاب سلامت جسم و روح انسان  در ابعاد مختلف است، که مهمترین آن افزایش آگاهی اجتماعی بشر بوده و همچنین  ارتقا سطح علمی از ویژگی های  شاخص آن است و فردی که مطالعه زیاد دارد می تواند در  حوزه  های مختلف مباحث کارشناسی پیدا کند. همچنین آشنایی با تاریخ فرهنگ و سیاست و سرگذشت انسان ها از فواید دیگر  کتاب است که متاسفانه  به آن کمتر پداخته  شده است.

 وی در خصوص علت کاهش استقبال از کتاب افزود: در ابتدا باید دلایل عدم استقبال از کتابخوانی را در جامعه  بررسی کنیم و باید بدانیم که چرا کتاب ها در کنج کتابخانه ها خاک می خورند و این مساله توسط کارشناسان فرهنگی باید  آسیب شناسی شود. اما مهمترین راهکار افزایش کتابخوانی این است که بتوانیم جوانان را به جایی برسانیم که از روی اختیار به سمت کتاب بروند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: کتاب هایی وجود دارند که  در راستای  افزایش آگاهی افراد موثرند و مردم با استفاده از محتویات  و خواندن این کتاب ها  می تواند  آگاهی به دست بیاورد و  همین طور تجربه لذت مطالعه را بچشند و باید این دسته از کتاب ها به منظور گسترش فرهنگ کتابخوانی افزایش پیدا کند تا مردم به خواندن کتاب علاقه مند شوند. خیلی از افراد  از روی اجبار  و یا بنا به  توصیه دیگران  به سمت مطالعه کشیده می شوند و این امر  یک آسیب است و لذا در فرهنگ کتابخوانی اجبار مستقیم و غیر مستقیم نباید وجود داشته باشد.

جعفری با اشاره به بیانات " مقام معظم رهبری " گفت: طی صحبت های " رهبر انقلاب " همان طور که اولویت اقتصادی در کشور مهم است، به  اولویت فرهنگی نیز باید توجه شود و ترویج فرهنگ کتابخوانی وظیفه تک تک احاد ملت است.

وی تصریح کرد: در سبد هزینه خانوار ایرانی متاسفانه جایی برای تقاضای محصولات فرهنگی وجود ندارد و باید برای فرهنگ کتابخوانی جایگاهی در نظر گرفته شود که این مهم  وظیفه مسئولین  فرهنگی کشور ماست تا این اتفاق را رقم بزنند و همچنین حضور خیرین در ساخت کتابخانه ها در ترویج فضای فرهنگی موثر است و متاسفانه ما در استان با کمبود  10 هزار کتابخانه مواجه ایم  و انتظار داریم همانگونه که خیرین در حوزه های مختلف در صحنه هستند  در کتابخانه سازی نیز حضور پیدا کنند و کتاب را در اختیار مردم قرار دهند.

معاون سیاسی، امنیتی  و اجتماعی استانداری خراسان رضوی خاطر نشان کرد:  در توسعه صنعت" کتاب دیجیتال"توسعه فناوری ضروت دارد و با توجه به رشد سریع فناوری در دنیا ما نیز باید در همه حوزه ها از جمله کتاب به  سمت صنعت دیجیتال برویم  و با تلاش های انجام شده 11 ناشر در حوزه دیجیتال حضور دارند و امیدواریم این رقم در نمایشگاه بعدی به عددی بالاتر برسند.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید