نمایش جزییات خبر
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی:
۹ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۲۵

کتاب پیشران، انگیزه بخش و بهترین ابزار فرهنگی است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: مقدمه توزیع اقتصادی متوازن توسعه فرهنگی است. کتاب پیشران، انگیزه بخش و بهترین ابزار فرهنگی است.
کتاب پیشران، انگیزه بخش و بهترین ابزار فرهنگی است

جعفر مروارید در افتتاحیه بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد با اشاره به مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی استاندار بیان کرد: نمایشگاه کتاب امسال با شعار "کتاب، پیشران مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی" آغاز می شود. مقدمه توزیع اقتصادی متوازن توسعه فرهنگی است. کتاب پیشران، انگیزه بخش و بهترین ابزار فرهنگی است.

جعفر مروارید افزود: در این نمایشگاه بستری فراهم میشود که مولفان و ناشرین با مخاطبان به گفتگو بنشینند که در طی این گفتگو فرهنگ کتاب و کتابخوانی نشر می یابد. "کتاب" بهترین محمل برای انتقال اندیشه ها و تجارب گذشته و همچنین فراهم کردن یک فرصت مناسب برای حضور در عرصه فرهنگ، نوآوری و گفتمان سازی است.

وی اذعان داشت: رویدادهای فرهنگی با توجه به رونمایی ها، بحث های نخبگانی، گفتگوی بین فرهنگی، کرسی های نقد و نظریه پردازی، حضور دانشگاه های استان، حوزه علمیه کهن خراسان رضوی را در این نمایشگاه خواهیم داشت و بستر فکر و نوآوری که از ابداع یک ایده تا خلق و چاپ کتاب می انجامد را در این کلان رویداد فرهنگی تجربه خواهیم کرد.

مروارید با اشاره به ضرورت سبد فرهنگی در میان خانوارها گفت: ما نیازمند این هستیم که در کنار سبد اقتصادی، سبد فرهنگی و خرید کتاب را در جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی به خانوارها تزریق کنیم.

مروارید با اشاره به ویژگی نمایشگاه کتاب امسال نسبت به سال های گذشته افزود: نمایشگاه کتاب امسال صرفا یک فروشگاه عرضه کتاب نیست، یک کلان رویداد فرهنگی است. فروش کتاب فرصت و بهانه ای است که بتوانیم گفتگوی بین فرهنگی در سطح نمایشگاه داشته باشیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: از ویژگی نمایشگاه امسال باغ کتاب برای کودکان و نوجوان است با کمک آموزش و پرورش که مقدمه و پایه چشم اندازآینده ایرانی هستند با سنت کتابخوانی در فضای نشاط اجتماعی، اسلامی آشتی با کتاب را تجربه کنند.

وی افزود: امام رضا(ع) که در جوار ایشان هستیم میفرمایند، یکی از نشانه های عقل طلب علم و دانش به طور مستمر است و نمایشگاه کتاب بعد از 2 ماه عزاداری در فضای محرم و صفر در آغاز ربیع الاول که ماه جشن و سرور اهل بیت(ع) است سعی می کند به آموزه های اهل بیت(ع) برای علم آموزی و طلب دانش عمل کند.

جعفر مروارید افزود: در کنار باغ کتاب، سرای اهل قلم شبهای فرهنگی، نشست های نخبگانی با همکاری حوزه و دانشگاهها و آموزش و پرورش برگزار می کند، شب های شعر شبستان ها و جنگ کودک و نوجوان و رونمایی های کتاب با کمک اداره کل کتابخانه ها در سرای اهل قلم برگزار می شود.

وی اذعان داشت: امسال مفتخر به حضور رسانه ها در نمایشگاه هستیم و رسانه به منزله یک نهاد پیشرو اجتماعی به فرهنگ کتابخوانی کمک می کند.

مروارید گفت: شانزدهمین دوره انتخاب کتاب سال در این جلسه معرفی شده و از 3هزار و 835 کتاب، 5 عنوان کتاب و یک ناشر انتخاب شده که از مولفان و ناشر تجلیل به عمل می آید.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت: امسال تخفیف 40 درصدی برای مخاطبین و بازدید کنندگان داریم امیدواریم کتاب های مورد نیاز خود را در این نمایشگاه فراهم کنند.

مروارید گفت: یکی از ثمرات فرهنگ رضوی معرفت رضوی است. اگر مردم زیبایی کلام ما را متوجه شنود از ما تبعیت می کنند.

وی گفت: کتاب بهترین زبان جهانی برای انتقال این زیبایی های اهل بیت(ع) به انسان ها است.

بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد از 8 تا 15 آبان سال جاری از ساعت 15 الی 21 برگزار می شود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید