نمایش جزییات خبر
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی:
۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۴:۰۱

نمایشگاه کتاب بهترین بستر برای گفتمان سازی است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: نمایشگاه کتاب بهترین بستر برای گفتمان سازی است و با چنین رویدادهایی اقتصاد فرهنگ و اقتصاد نشر جریان پیدا خواهد کرد.
نمایشگاه کتاب بهترین بستر برای گفتمان سازی است

جعفر مروارید در نشست خبری بیست و یکمین نمایشگاه کتاب مشهد مقدس در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: در سال گذشته سه کلان رویداد مهم در مشهد داشتیم که  نمایشگاه کتاب، فیلم فجر و نمایشگاه قرآن مهمترین رویدادهای فرهنگی در این شهر بود و اتفاق مهم دیگر حضور رسانه ها در این رویدادها است  و اگر رسانه ها درچنین فضایی باشند بستر مناسبی برای رویداد های فرهنگی رقم خواهد خورد.

وی با اشاره به شعار امسال نمایشگاه کتاب افزود:  با توجه به شرایط استان و برنامه های استاندار خراسان رضوی در حوزه اقتصادی شعار امسال نمایشگاه ، کتاب، پیشران توسعه مثلث اقتصادی فرهنگی است. امیدواریم با این رویداد فرهنگی، رونق تولید در فضای فرهنگی کشور افزایش پیدا کند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: نمایشگاه کتاب بهترین بستر برای گفتمان سازی است و با چنین رویدادهایی اقتصاد فرهنگ و نشر جریان پیدا خواهد کرد و با حضور نخبگان در نمایشگاه امسال کتاب مشهد و وجود دیپلماسی فرهنگی در بستر این رویداد توسعه اقتصادی و فضای همدلی در استان به وجود خواهد آمد.

مروارید با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در گام دوم در خصوص نقش جوانان تصریح کرد: حضور پردیس های متعدد کتاب در مشهد و همچنین وجود فضای غنی فرهنگی در این شهر مطالبه جوانان را در حوزه فرهنگی تا حدی پوشش می دهد و همچنین باید به این نکته توجه کرد که نسل معاصر دوست دارد کتاب بخواند و فضای آرامی در این حوزه فراهم باشد و نمایشگاه کتاب مشهد جزو اقداماتی است که در پاسخ به مطالبات جوانان و مردم برگزار می شود.

وی با اشاره به قدمت صنعت چاپ و نشر در مشهد اظهار داشت: خراسان به دلیل حضور پیشکسوتان در عرصه چاپ و نشر، قطب دوم این حوزه در کشور است و از نظر تولید اندیشه و سخت افزاری صنعت چاپ نقش مهمی در این حوزه ایفا کرده است و حضور امام رضا (ع) در این خطه، الهام بخش فعالیت های فرهنگی بوده و ایشان میراث گفت و گو را برای ما به یادگار گذاشته اند و نمایشگاه کتاب از این جهت بر بستری غنی استوار است.

میر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: شواری سیاست گذاری نمایشگاه تا کنون بیش از 30 جلسه برگزار کرده است و با همکاری شهرداری و شورای شهر تبلیغات گسترده شهری صورت خواهد گرفت تا شهروندان فرهنگ دوست مشهدی، دانش آموزان و اقشار مختلف در این نمایشگاه حضور پیدا کنند و فضا برای گفتمان سازی فرهنگی در جامعه آماده شود.

مروارید با اشاره به برنامه های فرهنگی در نمایشگاه کتاب مشهد گفت: شب های شعر، داستان و برنامه های ادبی، جنگ کودک و نوجوان و برنامه های آموزشی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در نمایشگاه امسال است و امیدواریم با وجود چنین برنامه هایی  انگیزه برای حضور شهروندان فراهم شود و در کنار سبد کالای اقتصادی، سبد کالای فرهنگی نیز در سبد خرید خانوار قرار گیرد و به گردش توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر این رویداد کمک کند.

وی در ادامه با تاکید بر عقلانیت کتاب خاطر نشان کرد: هدف از بعثت انبیا زنده کردن گنجینه های عقل است و جامعه ای که فکر نکند، جامعه مرده است و رواج فرهنگ کتابخوانی ادامه راه انبیا بوده و نمایشگاه کتاب مشهد بر اساس این تفکر پایه ریزی شده است و امیدواریم بتوانیم چنین فضایی را فراهم کنیم.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید