نمایش جزییات خبر
۱۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۲۹

دغدغه های تهران پژوهان در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چه بود؟

همزمان با هفته تهران و برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب تهران که به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران در سرسرای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری شد، جمعی از تهران پژوهان عصر روز دوشنبه (پانزدهم مهر) با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و برخی از آن ها از دغدغه های خود درباره شهر تهران سخن گفتند.
دغدغه های تهران پژوهان در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چه بود؟

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این نشست محمدرضا سحاب تهران پژوه با اشاره به برگزاری جایزه تهران، گفت: این جایزه اقدام ارزنده ای است که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران آن را پایه ریزی کرده و امیدوارم تداوم یابد.

وی افزود: شهر تهران از نظر تاریخی و جغرافیایی دارای مشکلاتی است که باید به زودی همایشی در این زمینه برگزار و درباره مشکلات آن سخن گفت.

سحاب ادامه داد: اینکه چطور 400 روستا در دل شهر تهران بلعیده شد و به صورت بی رویه تبدیل به شهر شد یکی از موضوعاتی است که باید بررسی شود. تمام شهرهای تهران بر اساس نقشه ساخته شده ولی تهران اینگونه نیست.

وی در عین حال تصریح کرد: آینده تهران را باید بسازیم تا بدتر از امروز نشود.

ضرورت راه اندازی خانه موزه تهران

سحاب با تاکید بر ضرورت رفع معضلات شهر تهران، ادامه داد: باید خانه یا موزه  تهران برای این شهر ساخته شود زیرا منابع تاریخی و جغرافیایی بسیاری درباره تهران وجود دارد که باید در محلی نگهداری شود تا پژوهشگران بتوانند از آن به راحتی استفاده کنند.

وی افزود: نقشه ها و کتاب های بسیاری از تهران وجود دارد که در صورت راه اندازی خانه تهران می توان از آن ها در این مکان نگهداری کرد.

در بخش دیگری اسکندر مختاری گفت: تهران پژوهی سبقه قدیمی دارد و پیشکسوتان بسیاری در این حوزه داریم که به کار پژوهش درباره تهران پرداخته اند.

وی افزود: توسعه تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی شتاب گرفت و این نشان از توجه به این شهر بود و اقدامات بسیاری نیز در زمینه پژوهش راجع به تهران از سوی افرادی مانند آقای احمد مسجدجامعی صورت گرفته است.

مختاری با طرح این پرسش که چرا تهران نیاز به پژوهش دارد، گفت: توسعه تهران بر اساس پژوهش صورت نگرفته و این امری جدی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: بعد از دوره صنعتی شدن و تغییر نظام سنتی به دیوان سالاری جدید، تهران بر اساس امیال روشنفکران و به دست حاکم ها ساخته شد و پژوهشی برای توسعه آن صورت نگرفت.

توسعه همیشه چند گام جلوتر از پژوهش بوده است

مختاری در عین حال تاکید کرد، توسعه همیشه چند گام جلوتر از پژوهش بوده است در صورتی که لازمه توسعه پژوهش است.

وی ادامه داد: تهران پژوهی ابعاد متکثری دارد و اگر امروز درباره تهران دچار بحران هستیم به دلیل غفلت از پژوهش درباره آن است.

این تهران پژوه افزود: شهر تهران دارای میراث طبیعی بسیاری است و کسی تاکنون در این زمینه کاری انجام نداده است. این شهر دارای تاریخ و تحولات بسیار است و دارای میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی بسیاری است که پژوهش درباره آن ها بسیار ضروری است.

وی در ادامه تاکید کرد: بی انضباطی شهری در شهر تهران بسیار است. لاله زار دیگر چشم و چراغ تهران نیست؛ بنابراین نیاز داریم که آینده تهران را بشناسیم و آینده پژوهی تهران امری محتوم است. احتیاج به توسعه کیفی با محوریت فرهنگ در این شهر داریم و توسعه فرهنگی بدون پژوهش و پژوهشگر ایجاد نمی شود.

مختاری در پایان گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه اداره فرهنگ و ارشاد شهر تهران گام هایی را در این زمینه برداشته است و باید ادامه یابد زیرا تهران پژوهی باید افق پیدا کند.

نقاشی قهوه خانه ای متعلق به تهران است

در بخش دیگری مهدی خادمی نقاش قهوه خانه ای گفت: تعزیه پرده خوانی نقالی یک هنر تجسمی مربوط به شهر تهران است. این مکتب متعلق به تهران است و در مکان های عمومی مانند قهوه خانه ها اجرا می شود.

وی با اشاره به سیر تاریخی نقاشی قهوه خانه ای و نقالی آن تصریح کرد: زایش این هنر در تهران بوده است. و در حال حاضر تعدادی از اساتید در این زمینه نقاشی می کنند. در واقع سابقه این هنر از 100 سال پیش است که 50 سال آن در خواب بوده و ما آن را با تولید محتوای جدید دوباره راه اندازی کرده ایم.

این نقاش قهوه خانه ای ادامه داد: کارهای پژوهشی در این زمینه صورت گرفته است و سیر تاریخی آن نیز انجام شده است و در حال حاضر 12 پرده تولید شده و پرده جامع عاشورا و پرده شاهنامه ای درویشی از آن جمله است.

وی با تاکید بر اینکه نقاشی یک هنر گویا است افزود: این هنر تاثیر عمیقی بر ناخودآگاه مخاطب می گذارد و می تواند ابزاری برای کشور باشد تا از طریق آن خود را به دنیا معرفی کند زیرا نقاشی قهوه خانه ای دارای اسطوره های مذهبی است و در آن اصول و فروع دین هم نهفته است.

لزوم راه اندازی خانه تهران پژوهان

در ادامه غلامحسین تکمیل همایون دیگر تهران پژوه حاضر در این نشست با اشاره به اینکه در گذشته مجله ای با عنوان تهران در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران منتشر می شد، گفت: 90 درصد کتاب هایی که درباره تهران منتشر شده است در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران نگهداری می شود ولی مقالات، پایان نامه ها و کتاب های بسیار دیگری در این زمینه وجود دارد که به دلیل عدم وجود مکان مناسب دیگر نمی توانیم آن ها را در یک محل نگهداری کنیم.

وی افزود: اگر محلی با عنوان خانه تهران پژوهان راه اندازی شود بسیاری از مشکلات در این زمینه رفع می شود و با راه اندازی این محل پژوهشگران و دانشجویان می توانند از منابع موجود در زمینه تهران به راحتی استفاده کنند.

تهران پژوهی فقط متعلق به تهران نیست

در بخش دیگری داریوش شهبازی گفت: تهران پژوهی فقط متعلق به تهران نیست بلکه متعلق به کل کشور است و این اقدام می تواند مدلی برای تمام شهرهای کشور شود.

وی افزود: در گذشته درباره تاریخ تهران چند کتاب و مقاله بیشتر نداشتیم ولی امروز به قدر کافی پژوهش در این زمینه صورت گرفته است.

شهبازی تصریح کرد: بنابراین پژوهش به قدر کافی رو به جلو است و چیزی که ما به آن در این زمینه نیاز داریم این است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمک کند تا بخش خصوصی در این زمینه فعالیت کند زیرا کارهای دولتی در همه دنیا بی ثمر بوده و راه به جایی نبرده است.

وی با بیان اینکه به زعم برخی عصر روشنگری اروپا هزار سال طول کشید، گفت: نتیجه این عصر، انقلاب صنعتی بود که تحولی ایجاد کرد و علم را وارد زندگی مردم کرد به این معنا که شروع به ساخت هواپیما، دوربین و ... کردند. بنابراین در تهران پژوهی هم با این نگاه باید پیش برویم که چگونه این امر را وارد زندگی مردم کنیم.

در ادامه نسرین تیموریان گفت: مدت دو سال است که در طرح مشارکتی جام باشگاه های کتابخوانی به شکل مردمی همکاری می کنم.

وی افزود: در این مسیر متوجه شدیم علی رغم بسیاری از تبلیغات درباره عدم تمایل به کتابخوانی، تهران چقدر تشنه این امر است.

تیموریان گفت: تهران به دلیل پراکندگی و عدم همکاری مراکز دولتی با یکدیگر مشکلات زیادی دارد ولی در سال گذشته 317 جام باشگاه های کتابخوانی تشکیل شد.

وی افزود: در این مسیر نیازهای کودکان به ویژه کودکان استثنایی از جمله کودکان مبتلا به اوتیسم را دریافتیم. این کودکان در سطح تهران دارای مشکلاتی از جمله عدم مراکز آموزشی و سواد آموزی هستند.

یادآور می شود در این نشست محمدرضا سحاب یک نقشه قدیمی از شهر تهران به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اهدا کرد.

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید