نمایش جزییات خبر
۱۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۵۱

برگزاری نشست تخصصی«دولت عشق، بررسی آراء و اندیشه‌های لسان‌الغیب حافظ شیرازی»

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسبت 20 مهرماه، روز بزرگداشت حافظ، نشست تخصصی «دولت عشق، بررسی آراء و اندیشه‌های لسان‌الغیب حافظ شیرازی» را برگزار می‌کند.
برگزاری نشست تخصصی«دولت عشق، بررسی آراء و اندیشه‌های لسان‌الغیب حافظ شیرازی»

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی، در سال 727 هجری قمری برابر با سال 1326 میلادی در شیراز متولد شد. پدر او، بهاءالدین، به شغل تجارت اشتغال داشت. در تاریخ نقل است که حافظ، در سنین کودکی و با گوش فرادادن به صوت قرآن پدرش توانست کل قرآن را حفظ کند و تخلص «حافظ» نیز از همین روست. او در دوران نوجوانی اشعار شاعران بزرگی همچون سعدی، عطار، مولانا و نظامی را از بر بود. به اعتقاد برخی از مورخین زمان ازدواج این شاعر نامدار ایرانی، در سال‌های 744 تا 745 هجری قمری و در زمان پادشاهی ابواسحاق بوده است. حاصل این ازدواج یک فرزند بود. در حقیقت یکی از مهمترین نقاط عطف در زندگی معنوی لسان‌الغیب، حافظ شیرازی، ملاقاتش با عطار بود. او تا پایان عمر از عطار نیشابوری به عنوان مراد و مرشد خود یاد کرده و در برخی اشعارش نیز به این مهم اشاره کرده است.
در این مراسم که روز شنبه 20 مهرماه 1398 از ساعت 17:00 الی 19:00 در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن برگزار خواهد شد، حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ مهدی محقق، رئیس هیأت مدیره انجمن و مهدی ماحوزی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن سخنرانی خواهند کرد.

همچنین در این برنامه از تصویر «حافظ» اثر استاد مرحوم ابوالحسن صدیقی نیز رونمایی خواهد شد.
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در خیابان ولی‌عصر(عج)، پائین‌تر از میدان منیریه، پل‌ امیربهادر، خیابان سرلشکر بشیری، پلاک 71 واقع است.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید