نمایش جزییات خبر
برای ترویج زبان و فرهنگ فارسی
۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۱۷:۵۶

چهاردهمین همایش بین المللی ترویج زبان و ادب فارسی آغاز شد

آغاز رسمی چهاردهمین گردهمایی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی به میزبانی دانشگاه ارومیه آغاز شد.
چهاردهمین همایش بین المللی ترویج زبان و ادب فارسی آغاز شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، حجت الاسلام والمسلمین ناصر خدایاری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی،صبح امروز در چهاردهمین گردهمایی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی که با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی به میزبانی دانشگاه ارومیه برگزار شد، اظهار داشت: در تحولات ادبی به ایران قبل از ورود ایران به اسلام کمتر شاهد تربیت شعرایی همچون فردوسی، سعدی و حافط بوده ایم.

وی، افزود: سه مثلث قدرت در جهان اسلام امپراتوری های عثمانی، گورکانیان و صفوی همه یا به زبان فارسی سخن می گفتند یا فارسی جز تعیین کننده ترین زبان های این دوره بوده است به طوری که در ایران در امپراتوری صفوی مکاتبات عمده دربار به زبان فارسی صورت می گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، ابراز کرد: در حاکمیت عثمانی در آسیای صغیر تعداد شعرایی که به زبان فارسی شعر سرودند نزدیک به ۳۰۰ نفر از شعرا اسم برده شده که یکپارچگی و اتحاد را حفظ کرده و آیینه تمام نمای فرهنگ ما بوده است.

حجت الاسلام خدایاری، با تاکید بر جایگاه ویژه زبان فارسی در عصر حاضر گفت: امروز هم زبان فارسی جایگاه خوبی در دنیا دارد و رهبر معظم انقلاب تاکید ویژه بر حفظ و پاس داشتن زبان فارسی دارد.

درچهاردهمین گردهمایی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ۴۲۰ مقاله به دبیرخانه  ارسال شده بود.

 در این گردهمایی اندیشمندان داخلی و خارجی از کشورهای رومانی ، ترکیه ، آذربایجان و بنگلادش حضورداشتند.

همچنین در این مراسم پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط حجت الاسلام والمسلمین ناصر خدایاری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی قرائت شد.

دکتر میرباقری فرد رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی نیز در این مراسم ضمن تاکید بر جامه عمل پوشاندن به منویات رهبر معظم انقلاب در ترویج و توسعه زبان و ادب فارسی بر استفاده از ظرفیت زبان و ادب فارسی برای ارتقا سطح فرهنگی و اجتماعی جامعه تاکید کرد.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید