نمایش جزییات خبر
۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۱۷:۴۶

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: اقتصاد مقاومتی باید گفتمان رایج ملی شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی باید گفتمان رایج ملی شود، گفت: اصل 21 سیاست کلی اقتصاد مقاومتی تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان سازی آن در محیط های علمی آموزشی و ... و تبدیل آن به گفتمان رایج ملی است و این کارگروه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با این هدف دنبال می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: اقتصاد مقاومتی باید گفتمان رایج ملی شود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی عصر امروز در دومین جلسه کارگروه گفتمان سازی و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی با بیان این مطلب افزود: مقام معظم رهبری بیش از ده سال است که به صورت متوالی در نامگذاری های سال به اقتصاد مقاومتی و توجه بر آن تاکید داشته اند.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت این موضوع نباید در اقدامات و برنامه های خود به اقتصاد مقاومتی به صورت یک تکلیف بخش نامه ای نگاه کنیم و در نامگذاری های سال های گذشته از سوی مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر اقتصاد مقاومتی، اهمیت این موضوع کاملا مشهود است.

صالحی با اشاره به فرازهایی از فرمایشات مقام معظم رهبری در اهمیت اقتصاد مقاومتی افزود: الزام توجه به اقتصاد مقاومتی، گفتمان سازی آن است و باید تصویر درستی از آن ارائه شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در شرایط امروز، اقتصاد درون زا و تاب آور از اهمیت بیشتری برخوردار است و باید به گونه ای عمل کرد تا اقتصاد مقاومتی به یک جریان و گفتمان عمومی تبدیل شود و مردم در اقتصاد مردم بنیان احساس مسئولیت اجتماعی کنند و به آن فقط به عنوان درآمد شخصی توجه نکنند.

وی با اشاره به برخی مولفه های اقتصاد مقاومتی از جمله اصلاح الگوی مصرف، خودباروری و خوداتکایی اقتصادی، اقتصاد دانش بنیان، مالیات، تقویت صادرات، کیفیت استاندارد، افزایش بهره وری اقتصادی، فرهنگ کار جمعی، فرهنگ مصرف کالاهای داخلی و ... گفت: وقتی به این مولفه ها نگاه می کنیم متوجه می شویم که در همه آن ها بحث فرهنگی وجود دارد؛ بنابراین اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی به صورت مستمر اتفاق بیفتد باید به فرهنگ و گفتمان سازی آن توجه داشته باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بخش های اقتصادی و فرهنگی باید به اهمیت حوزه فرهنگی اقتصاد مقاومتی اهتمام بیشتری داشته باشند و بر نقش فرهنگ در پایداری یک اتفاق توجه داشته باشند.

وی افزود: جلسه گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی که کارگروه آن بر اساس مصوبه هیات دولت و ابلاغ آقای جهانگیری معاون اول رییس جمهور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده است، با این نگاه پیش می رود که مناسبات اقتصاد فرهنگ را با اقتصاد مقاومتی قوی تر کند و دستگاه های حاضر در این کارگروه ضروری است علاوه بر عضو بودن، نقش فعال تری نیز نسبت به گذشته داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تعیین هسته اندیشه ورز در این کارگروه، ادامه داد: علاوه بر تعیین هیات اندیشه ورز در کارگروه لازم است در هر یک از دستگاه های عضو نیز هسته اندیشه ورز راهبردی پدید آید و با توجه به شرایط امروز اقدامات و فعالیت های کارگروه گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی مبنایی شود که دیگر دستگاه های کشور نیز از آن بهره ببرند.

صالحی در ادامه گفت: گفتمان سازی دارای 3 سطح است که شامل حوزه معرفتی، سطح انگیزشی و سطح رفتاری و هنجاری است.

وی در عین حال تصریح کرد: در گفتمان سازی جامعه مخاطب هم باید مشخص باشد. بخشی از این جامعه مخاطب و هدف، جامعه نخبگانی است که از طریق آن ها یک فرهنگ مشمولیت می یابد. جامعه مولدان و مصرف کنندگان هم از دیگر مخاطبان گفتمان سازی به شمار می آیند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بر لزوم توجه بر چگونگی فرم های گفتمان سازی تاکید کرد و گفت: فرم در گفتمان سازی به راه و مسیر پیش رو معنا می دهد. به عنوان مثال این فرم ها در حوزه فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند در قالب های فیلم کوتاه، کتاب، هنرهای مختلف و ... باشد. مثلا یک فیلم کوتاه چقدر می تواند در گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی تاثیرگذار باشد.

وی در پایان گفت: در کارگروه گفتمان سازی فرهنگی در نظر داریم موضوعات راجع به فرهنگ و اقتصاد را دنبال کنیم و باید به مناسبات بین رشته ای که در فرهنگ و اقتصاد وجود دارد توجه داشته باشیم.

در ابتدای این جلسه لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئول پیگیری کارگروه گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پس از مصوبه هیات دولت درباره اقتصاد مقاومتی وظیفه کارگروه گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در تاریخ 16/5/98 به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محول شد.

حیدری در ادامه تصریح کرد: پس از بررسی اولویت های این کارگروه، دبیری آن نیز به سازمان مدیریت و برنامه ریزی واگذار شد.

در بخش دیگری از این جلسه جعفری نژاد معاون برنامه ریزی امور فرهنگ، گردشگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به چگونگی روند شکل گیری کارگروه گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: پیرو مصوبه هیات دولت درباره گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در تاریخ 16/5/98 وظیفه این کارگروه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شد و ریاست آن بر عهده دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی در ادامه به وظایف این کارگروه اشاره کرد و گفت: تشکیل جلسات کارگروه بعد از دو هفته از ابلاغ مصوبه، تعیین هسته اندیشه ورزی کارگروه، تدوین بسته اجرایی، تشکیل جلسات کارگروه هر دو هفته یکبار، ارسال درخواست های رفع موانع جهت بررسی به مراجع بالا دستی و ارسال گزارش های فصلی بسته اجرایی به دبیرخانه ستاد از جمله این وظایف به شمار می آید.

در بخش دیگری از این جلسه برخی از اعضای حاضر به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید