نمایش جزییات خبر
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تأکید کرد؛
۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۰۳

ضرورت جریان‌سازی با استفاده از ظرفیت جوانان در جهت فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به تعدد برنامه های کانون های فرهنگی و هنری مساجد بر لزوم جریان سازی فعالیت های این مراکز تاکید کرد.
ضرورت جریان‌سازی با استفاده از ظرفیت جوانان در جهت فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد


به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران عباس زارع، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و حجت الاسلام محمود علیخانی،  مدیرستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان در دیداری مشترک به بررسی برنامه ها و مسائل این دبیرخانه پرداختند.

در این دیدار ، حجت الاسلام علیخانی به ارائه بخشی از فعالیت های کانون های فرهنگی و هنری مساجد پرداخت و گفت: چهار هزار و 200 مسجد در مازندران، وجود دارند که باید در تمام شهرهای استان و روستاهای بالای هزار نفر جمعیت، کانون تشکیل شود.

وی به اساسنامه جدید ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد اشاره کرد و افزود: در این اساسنامه که از سوی حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی، دبیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور به استان ها ابلاغ شده بر نشست فصلی با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اشاره شده است.

حجت الاسلام علیخانی اظهار کرد: یک هزار و 150 کانون فرهنگی و هنری مساجد تاکنون در مازندران، تاسیس شده اند که تا پایان سال جاری باید در تمام شهرها و روستاهای بالای هزار نفر جمعیت، این مراکز تشکیل شوند که همکاری نهادها و ادارات دیگر به ویژه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را می طلبد.

وی بیان کرد: اعضای کانون های فرهنگی و هنری مساجد به صورت جهادی، فعالیت های بسیاری نظیر فرهنگی، قرآنی، کتابخوانی، هنری و ... را به اقشار مختلف جامعه، ارائه می دهند.

حجت الاسلام علیخانی ابراز کرد: ثبت فعالیت های کانون های فرهنگی و هنری مساجد در سامانه بچه های مساجد یکی از برنامه های خوب و ارزشمند است که با مراجعه به آن، تمام مسئولان به ویژه استاندار و مدیر کل ورزش و امور جوانان می توانند به طور مستند از فعالیت های این مراکز نظیر اوقات فراغت، آگاهی یابند.

وی به مشکلات ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد مازندران اشاره کرد و گفت: ساختمان این ستاد فاقد مکان، سیستم تهویه هوا، روشنایی لازم و ... است و همچنین برخی کانون های مساجد استان به تجهیزات به روز و ...، نیاز دارند.

عباس زارع، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این دیدار طی سخنانی گفت: لازم است فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد مازندران جریان‌سازی شوند تا بتوان برنامه‌های این مراکز را در سطح کشور، استان و شهرستان، تعمیم داد و معرفی کرد تا اقشار مختلف مردم از فعالیت‌های مختلف کانون‌های مساجد، آگاه شوند. وی افزود :   استفاده  از ظرفبت جوانان مومن وانقلابی در راس کانون های فرهنگی هتری مساحد و نگاه ویژه به تعمیم گام دوم انقلاب.ضرورت دارد .

وی اظهار کرد: وجود یک تعداد برنامه های تعریف شده نباید موجب نپرداختن به فعالیت های جدید و بدیع، شود و باید به این مهم، توجه لازم صورت گیرد.

زارع بیان کرد: جریان سازی جهت فعالیت های کانون های فرهنگی و هنری مساجد مازندران، لازم است تا با جریان سازی ، برنامه های این مراکز را در سطح کشور، استان و شهرستان، تعمیم داد و معرفی کرد تا اقشار مختلف جامعه ،به ویژه نوجوانان و جوانان ، از فعالیت های مختلف کانون های مساجد، آگاه شوند.

وی ابراز کرد: گسترش فضای مجازی یکی از دغدغه های امروز جامعه  است که باید جهت انجام برنامه های مختلف به ذائقه نسل جوان، توجه لازم و ویژه صورت گیرد.

زارع تصریح کرد: جامعه هدف، مشخص است اما باید فضایی را ایجاد کرد تا آحاد مردم در برنامه ها، شرکت کنند.

وی گفت: بهره گیری از حوزه رسانه جهت انعکاس فعالیت ها و اشاعه آن در جامعه، ضرورتی انکارناپذیر است چرا که خود را با جریان رسانه، می توان در سطح بالا نگه داشت.

زارع اظهار کرد: از ظرفیت اداره اوقاف و امور خیریه، تبلیغات اسلامی به ویژه امام جمعه شهرها می توان جهت تشکیل کانون های فرهنگی و هنری مساجد، استفاده کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران بیان کرد: ضروری است که برنامه شاخص و نو با رویکرد بومی ، نظیر : جشنواره عکس که این اداره کل  با عنوان «مازندران در قاب محرم» با اولویت فرهنگ بومی برگزار نموده ، در فعالیت های کانون های فرهنگی و هنری مساجد گنجانده شود .

وی تصریح کرد: ارائه برنامه نو  در فعالیت های کانون های فرهنگی و هنری مساجد با محوریت جوانان و مشارکت و استفاده از ظرفیت آنها به طور یقین، تاثیرگذاری مثبت و خوبی در فعالیت ها و ماموریت های محوله ، به ویژه در راستای گام دوم انقلاب خواهد داشت . 

زارع ، ضمن ارئه راهکارهای لازم جهت رفع مشکلات گفت: به برنامه های فاخر و ارزشمند کانون های مساجد مازندران از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، اعتبار تخصیص می یابد.

همچنین در این نشست ، کارکنان ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد مازندران به ارائه نظرات و پیش نهادهای خود پرداختند.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید