نمایش جزییات خبر
۱۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۸:۵۰

اختتامیه چهارمین کنگره ادبی سراسری «عقیله العرب» در ارومیه برگزار شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی روز یکشنبه در مراسم اختتامیه چهارمین کنگره ادبی سراسری «عقیله العرب» افزود: حضرت زینب (س) به سبب بهره‌مندی از خرد و شخصیت وارسته «عقیله العرب» نامیده شد.
اختتامیه چهارمین کنگره ادبی سراسری «عقیله العرب» در ارومیه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجلن غربی، حجت‌الاسلام و المسلمین ناصر خدایاری روز یکشنبه در مراسم اختتامیه چهارمین کنگره ادبی سراسری «عقیله العرب» افزود: حضرت زینب (س) به سبب بهره‌مندی از خرد و شخصیت وارسته «عقیله العرب» نامیده شد.

حجت‌الاسلام ناصر خدایاری ادامه داد: قیام عاشورا یک شهید دارد و ۲ شاهد، شهید این قیام بزرگ سیدالشهدا و شاهد آن حضرت زینب (س) است.

وی ادامه داد: حضرت زینب (س) قیام عاشورا را روایت کرده و به تصویر کشید و این تصویرگری و روایت بی‌نظیر ایشان باعث شد امروز پس از یکهزار و ۴۰۰ سال، همایش عظیم پیاده‌روی اربعین با حضور ۲۰ میلیون عاشق مسلمان و غیرمسلمان امام حسین (ع) برگزار شود.

وی افزود: حضرت زینب (س)، ۲۵ اسیر را با آبرو و اقتدار مدیریت کرد و مهمتر از همه توانست مظلومیت اهل بیت (ع) را به شایستگی تبیین کرد.

در ادامه این مراسم و بر اساس رای هیات داوران در بخش اصلی این کنگره ادبی، «سیدضیا موسوی» از استان زنجان رتبه نخست را به خود اختصاص داد « مهدی پاک‌روی» از ارومیه مقام دوم و «مهدی رستمی» از تبریز رتبه سوم را کسب کردند.

در بخش «مدافعان حرم» نیز «ناصر دوستی» از زنجان نفر اول و «پروین قاسمی» و «ناصر عباس‌زاده» به ترتیب از اردبیل و آذربایجان‌شرقی مقام‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

چهارمین کنگره ادبی سراسری «عقیله العرب» به زبان ترکی آذری با هدف تبیین جایگاه حضرت زینب (س) در زنده نگه‌ داشتن قیام عاشورا برگزار شد.

اشاعه فرهنگ ناب اهل بیت (ع) به‌ ویژه خلق آثار بدیع در حوزه شعرهای آئینی و ترویج فرهنگ و رسالت حضرت زینب (س) در میان قشر پرستار جامعه از جمله اهداف این کنگره ادبی است.

۴۱۶ اثر به چهارمین کنگره ادبی سراسری "عقیله العرب" ارسال شده بود که از این تعداد ۲۹۰ اثر در خصوص نقش حضرت زینب (س) در تبیین قیام امام حسین (ع) و ۱۳۰ اثر مربوط به مدافعان حرم بود.

 طی سال‌های اخیر، کنگره ادبی سراسری " عقیله العرب" به میزبانی ارومیه برگزار می‌شود.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید