نمایش جزییات خبر
۸ مهر ۱۳۹۸ ۱۶:۳۱

80 هزار و 837 عنوان کتاب در نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان عرضه می شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اعلام کرد: 80 هزار و 837 عنوان کتاب در نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب استان عرضه می شود که از این تعداد 2 هزار و 500 عنوان را کتاب های کُردی تشکیل می دهد.
80 هزار و 837 عنوان کتاب در نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان عرضه می شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان، جلال قلعه شاخانی روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: جای بسی خوشحالی است که علی رغم تمام مسائل و مشکلات اقتصادی برای سومین بار طی 2 سال شاهد برگزاری نمایشگاه کتاب استان هستیم.

وی با اشاره به اینکه مهرماه زمان طلایی برای برپایی نمایشگاه کتاب به شمار می رود، اضافه کرد: با توجه به آغاز سال تحصیلی و شروع بکار مدارس و دانشگاه ها برگزاری نمایشگاه کتاب هم شور و جنب و جوش و جریان سازی فرهنگی خاصی را در جامعه ایجاد می کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان افزود: کمک فعالان فرهنگی و اهالی رسانه یاریگر بازتاب اخبار مربوط به نمایشگاه و تحقق جریان سازی فرهنگی مدنظر است.

قلعه شاخانی خاطرنشان کرد: متاسفانه هنوز محلی در شان نمایشگاه های فرهنگی و کتاب در استان نداریم ولی با تمام محدودیت های زیرساختی این حوزه وبا وجود فضای محدود و امکاناتی حداقلی که شرایط کار را سخت می کند، اقدام به برگزاری نمایشگاه کتاب در راستای پاسخگویی به مطالبه مردم می کنیم.

وی اظهار داشت: از تمام شهروندانی که به نمایشگاه مراجعه می کنند به دلیل نامناسب بودن فضا به ویژه در ارتباط با تردد آنها پیشاپیش صممیانه عذرخواهی می کنیم.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: آنچه برای ما مایه دلگرمی است میزان استقبالی است که مردم استان از نمایشگاه کتاب می کنند که همین مورد هم موجب ترغیب تعداد زیادی از ناشران کشور برای حضور در این نمایشگاه شدند.

قلعه شاخانی یادآور شد: دانش و سواد مطالعاتی مخاطبان نمایشگاه کتاب کردستان  و میزان فروش انتشارات حاضر در نمایشگاه استان همواره در سطح کشور زبانزد است.

وی اضافه کرد: نمایشگاه محلی برای گفتگوی فرهنگی و برقراری ارتباط بین تمام عوامل دخیلی در حوزه کتاب است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به اینکه بخشی از یارانه خرید کتاب از محل اعتبارات استانی و قسمتی توسط وزارت ارشاد تامین می‌شود، گفت: امسال میزان یارانه خرید کتاب به اندازه فروش سال گذشته در نظر گرفته شده است و در صورت افزایش استقبال مردم هم این سهم بیشتر می‌شود.

قلعه شاخانی یادآور شد: سالار عثمان قائم مقاوم وزیر روشنبیری اقلیم کردستان عراق به همراه هیئتی از مهمان‌های خارجی و معاون توسعه و مدیریت منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی هم از مهمان‌های داخلی نهمین دوره نمایشگاه کتاب استان هستند.

وی اضافه کرد: مصطفی ملکیان فیلسوف و روشنفکر ایرانی هم از مهمان‌های ویژه این دوره از نمایشگاه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان یادآور شد: ۶ روز برگزاری نمایشگاه محوربندی شده و هر محور از جمله ادبیات، زبان‌شناسی کودک و نوجوان با نام یکی از مفاخر آن حوزه نامگذاری شده است.

 وی اعلام کرد: 80 هزار و 837 عنوان کتاب در نهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب استان عرضه می شود که از این تعداد 2 هزار و 500 عنوان را کتاب های کُردی تشکیل می دهد.

تفویض اختیار صدور مجوز نشر کتاب به کردستان

قلعه شاخانی اظهار داشت: یکی از زیرساخت های لازم در حوزه نشر کتاب، صدور مجوز است که در آینده نزدیک تفویض اختیار صدور مجوز چاپ کتاب به استان قطعی می شود.

وی افزود: 168 عنوان کتاب طی 6 ماهه امسال در کردستان منتشر شده است که این آمار انتشارات استان  است و بی شک آمار واقعی چندین برابر این تعداد است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان خاطرنشان کرد: بسیاری از نویسندگان استان به دلایل متعددی کتاب های خود را در انتشارات خارج از استان به چاپ می رسانند که با تفویض اختیار صدور مجوز چاپ کتاب به استان این مساله برطرف می شود.

نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب کردستان از ۱۰ مهر  در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی استان در سنندج کار خود را آغاز می‌کند و تا ۱۵ این ماه صبح‌ها از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ و عصرها از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۲۰ پذیرای بازدید مردم است.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید