نمایش جزییات خبر
۶ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۵۹

نشست تخصصی خورشید بلخ؛ کنکاشی در آراء و نظرات مولوی

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسبت هشتم مهرماه، روز بزرگداشت مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، ‏نشست تخصصی «خورشید بلخ؛ کنکاشی در آراء و نظرات مولوی» را برگزار می‌کند.
نشست تخصصی خورشید بلخ؛ کنکاشی در آراء و نظرات مولوی

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، در این نشست که روز دوشنبه 8 مهرماه 1398 از ساعت 17:30 تا 19:30 در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار خواهد شد، حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ مهدی محقق، رئیس هیأت مدیره انجمن و توفیق سبحانی، عضو شورای علمی انجمن به بررسی و تبیین آراء و نظرات «مولوی»، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شعرا و اندیشمندان ‏فارسی زبان خواهند پرداخت.
‏مولانا جلال‌الدین محمد بلخی معروف به «مولوی» شاعر و اندیشمند بزرگ قرن هفتم هجری قمری ‏است. او در سال ۶۰۴ هجری قمری در بلخ زاده شد. پدرش «بهاءالدین» که از علما و صوفیان بزرگ ‏زمان خود بود به سبب کدورتی که بین او و سلطان محمد خوارزمشاه پدید آمد، از بلخ خارج شد و پس از ‏مدتی سیر و سیاحت به شهر «قونیه» رفت. «جلال‌الدین» بعد از درگذشت پدر، تحت تعلیمات ‏و پرورش علمی و معنوی «برهان‌الدین محقق ترمذی» قرار گرفت. ملاقات او با «شمس تبریزی» در ‏سال ۶۴۲ هجری قمری انقلابی در این ادیب و حکیم پدید آورد که موجب شد ترک مسند تدریس و ‏فتوا کند و به مراقبت نفس و تذهیب باطن و درون بپردازد. او در سال ۶۷۲ هجری قمری در شهر ‏‏«قونیه» چشم از جهان فرو بست.‏
‏ از جمله آثار «مولوی» می‌توان به شاهکار حکمی و ادبی او «مثنویِ معنوی»، دیوان غزلیات یا کلیات ‏شمس، رباعیات، مکتوبات، فیه مافیه و مجالس سبعه اشاره کرد. ‏
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در خیابان ولیعصر(عج)، پائین‌تر از میدان منیریه، پل امیربهادر، خیابان سرلشکر بشیری، پلاک 71 واقع است.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید