نمایش جزییات خبر
۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۷:۵۴

صالحی در نشست مجمع عمومی سالانه صندوق هنر: ارائه خدمات صندوق اعتباری هنر نسبت به سال های گذشته رو به رشد است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست مجمع عمومی سالانه صندوق اعتباری هنر که عصر امروز با حضور مدیرعامل، اعضای هیات امنا و مدیره این صندوق برگزار شد، با تاکید بر این مطلب گفت: در دو سال گذشته اتفاقات مثبت و خوبی در مجموعه فعالیت های این صندوق انجام شده و هر چند راضی کننده نیست ولی با توجه به حجم بالای مطالبات امیدوارکننده و مثبت است.
صالحی در نشست مجمع عمومی سالانه صندوق هنر: ارائه خدمات صندوق اعتباری هنر نسبت به سال های گذشته رو به رشد است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی با اشاره به مجموعه اقدامات صندوق اعتباری هنر (هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران) افزود: در حوزه بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی  و همچنین ارائه تسهیلات، آمار توسعه خدمات به هنرمندان در سال های 97 و 98 نسبت به سال های 94، 95 و 96 روند رو به رشدی داشته است.

وی ادامه داد: مسیر تسهیل ارتباطات نیز در این صندوق مسیر همراه با توجه بر کرامت هنرمندان بوده است. به این معنا که سعی شده هنرمندان و نویسندگان و روزنامه نگاران خدمات این صندوق را همراه با کرامت دریافت کنند و بتوانند بدون حضور و از طریق فضای سامانه ای درخواست های خود را ثبت کنند.

وی تعامل چهره به چهره با اهالی فرهنگ و هنر را از دیگر اقدامات مثبت این صندوق برشمرد و گفت: این تعامل و دیدارهای چهره به چهره با اهالی فرهنگ و هنر استان ها و مناطق صفر مرزی تاکنون در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سابقه نداشته و این اقدام می تواند سرآغازی برای اتفاقات خوب در آینده شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این صندوق به دنبال ایده های جدید در حوزه ارائه خدمات فرهنگی و هنری است و باید به طرف تحقق این ایده ها برود.

وی نظم مالی صندوق اعتباری هنر را از دیگر گام های مثبت این صندوق برشمرد و گفت: ضرروی است صندوق اعتباری هنر منابع پایدار خود را افزایش دهد و از آن بهروری بیشتری داشته باشد.

در ابتدای این نشست حسابرس مستقل و بازرس هیات امنای صندوق اعتباری هنر گزارش حسابرسی این صندوق در بازه زمانی منتهی به سال مالی 97 را ارائه کرد.

در بخش دیگری از این نشست سیدحسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر (هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران) گزارشی از مجموعه اقدامات و عملکرد این صندوق ارائه داد.

وی گفت: در سال 97 این صندوق به عنوان سازمان خدماتی برای فرایند هایش  گواهینامه ISO  را دریافت کرد. فرایندها در این صندوق برای کاربران و مخاطبان تسهیل شده و دیگر نیازی به فرایندهای سخت و طولانی گذشته نیست و اصحاب فرهنگ و هنر بر اساس یک فرایند منسجم و راحت می توانند درخواست های خود را ثبت و پیگیری کنند.

استقبال از طرح بیمه ای رفاه با مبلغ بیمه ای 610 هزار تومانی

سیدزاده در بخش دیگری به فعالیت های واحد اعضای این صندوق اشاره کرد و افزود: در حوزه بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی در سال 97 رشد چشمگیری داشته ایم و امسال نیز در این زمینه رشد داشته ایم.

وی در عین حال تصریح کرد: در سال 97 تعداد 5 هزار و 500 نفر را به بیمه تامین اجتماعی معرفی کردیم و در سال های 96 و 97 در زمینه تعداد بیمه تکمیلی رشد داشتیم و یکی از اقدامات پر افتخار این دوره است زیرا پوشش های آن کمک کننده است.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه به طرح های بیمه ای این صندوق اشاره کرد و گفت: طرح های امید، آرامش و رفاه از جمله این طرح ها است و در طرح امید اهالی فرهنگ و هنر می توانند با 60 هزار تومان خود را بیمه کنند، در طرح آرامش با 350هزار تومان و با طرح رفاه با 610 هزار تومان می توانند بیمه شوند.

وی در عین حال تاکید کرد: طرح رفاه با اینکه بیشترین هزینه دریافتی برای بیمه شدن را داشته ولی بیشترین استقبال را هم داشته است و این نشان می دهد که باید در سیاست های یارانه ای خود تجدید نظر کنیم.

سیدزاده با اشاره به سامانه این صندوق ادامه داد: این سامانه به صورت آنلاین است و 96 درصد به صورت آنلاین در آن ثبت نام کرده اند و تنها 4 درصد به صورت حضوری تشکیل پرونده داده اند.

وی در ادامه به طرح تکریم مستمری اشاره کرد و گفت: در سال 97 پرداختی طرح تکریمی نسبت به گذشته 4 برابر شده و از 200 هزار تومان به 800 هزار تومان رسیده و طرح مستمری از 150 هزار تومان به 250 هزار تومان رسیده است.

سیدزاده با اشاره به اینکه ارائه تسهیلات قرض الحسنه نسبت به سال گذشته بیش از 3 برابر شده است، افزود: در سال 97 تسهیلات کارآفرینی داشتیم. به بیش از 35 فیلم تسهیلات ارائه کردیم و در ازای این تسهیلات وثیقه ملک دریافت کردیم و این اتفاق برای اولین بار است که صورت گرفته است.

وی افزود: طرح های پروانه، پایش و سایه نیز از دیگر اقدامات این صندوق است. در طرح پروانه معرفی هنرمندان و عرضه آثار آن ها در فضای مجازی صورت می گیرد و فرصتی برای بازار کار آثار هنرمندان است. طرح پایش هم سامانه ای است که از طریق آن تمام آثاری که در فضای مجازی بدون حق کپی رایت پخش می شود، رصد می شود و به صاحب اثر اطلاع داده می شود.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در پایان به طرح هم‌رسانی اشاره کرد و گفت: در این طرح که با هدف مسوولیت اجتماعی صندوق صورت گرفته دیدارها و گفت و گوهایی در سفرهای استانی با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه داشته ایم. در سال گذشته 6 سفر به استان های اصفهان، کرمانشاه، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و آذربایجان غربی داشته ایم.

وی در عین حال تصریح کرد: سال گذشته در این سفرها بیش از 2هزار نفر از هنرمندان گمنام را به صورت چهره به چهره دیده ایم و اگر این طرح ادامه یاید به زودی تبدیل به یک مطالبه واقعی می شود.

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید