نمایش جزییات خبر
۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۵۷

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: تجربه حضور در دفاع مقدس را در گام دوم انقلاب اسلامی جدی تر بگیریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گرامیداشت هفته دفاع مقدس که پیش از ظهر امروز از سوی مرکز مقاومت بسیج این وزارتخانه در سالن سینمایی برگزار شد، با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در منشور گام دوم انقلاب اسلامی، گفت: در گام دوم انقلاب اسلامی باید به نحوی پیش برویم که از ادبیات دفاع مقدس آموزه هایی بگیریم و تجربه حضور در 8 سال دفاع مقدس را در گام دوم انقلاب جدی تر بگیریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:  تجربه حضور در دفاع مقدس را در گام دوم انقلاب اسلامی جدی تر بگیریم

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در ابتدای این آیین ضمن تسلیت به مناسبت ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، افزود: 8 سال دفاع مقدس برای ایران اسلامی به مثابه معدن پر ذخیره ای است که در هر رگه ای از آن گمان می رود به پایان رسیده ولی رگه های دیگری مکشوف می شود که هنوز می توان از آن برداشت و فرآوری کرد و به کمک تعالی جامعه اسلامی و تمدن سازی ایران اسلامی آمد.

دفاع مقدس رویداد منحصر تاریخی کم نظیر است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این رویداد منحصر تاریخی جهان اسلام و ایران اتفاقی کم مانند و نزدیک به بی مانند بود. 2هزار و 887 روز دفاع مقدس دامنه ای گسترده را در برمی گیرد که در دوره های مختلف تاریخ کشورمان می توان از آن آموزه های فراوان یافت.

جنگ تحمیلی ایران با مقاومت، عزت و مظلومیت همراه بود

صالحی ادامه داد: جنگ تحمیلی ایران با مقاومت، عزت و مظلومیت همراه بود و جنگی بود که ما در شرایط سخت گام به گام آن را به پیش بردیم تا به پیروزی برسیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به توجه جهانیان به شلیک موشک و پرواز پهپاد به عربستان تاکید کرد: 555 موشک در 8 سال دفاع مقدس به شهرهای مختلف ایران شلیک شد و در آن زمان جریانی علیه ایران حاکم بود و هیچ فردی توجهی به این امر نداشت و این جنگ نابرابر را محکوم نکرد و ایران به تنهایی جنگید.

وی با اشاره به برخی آمار شهیدان و جانبازان 8 سال دفاع مقدس کشورمان ادامه داد: مظلومیت عصر دفاع مقدس در این بود که با وجود جریان استکبار علیه ایران، مردم کشورمان با پایمردی و عزت ایران را حفاظت کردند.

صالحی در عین حال تصریح کرد: از دوره های مختلف دفاع مقدس در برهه های مختلف می توانیم درس آموزی های لازم را داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: به تعبیر مقام معظم رهبری همانطور که «کربلا فراموش ناشدنی است» دوره دفاع مقدس هم قطره ای از آن اقیانوس و پایان ناپذیر است و می توان از چیزهایی که پایان ناپذیر هستند، درس ها آموخت.

وی با اشاره به منشور گام دوم انقلاب گفت: مقام معظم رهبری گام دوم را مطرح فرمودند که در آن مشخص کرده اند که 40 سال دوم انقلاب را چگونه می توان در تداوم 40 سال نخست انقلاب پیش برد.

صالحی افزود: این منشور نکته های مختلف دارد. اینکه چگونه می توانیم 8 سال دفاع مقدس را در خدمت 40 ساله دوم و گام دوم انقلاب قرار دهیم.

توجه به جوانان هسته مرکزی منشور گام دوم انقلاب اسلامی

صالحی ادامه داد: یکی از نقطه های کانونی و هسته مرکزی مورد توجه رهبر معظم انقلاب در منشور گام دوم انقلاب توجه به جایگاه جوانان است که همان مخاطب اصلی این بیانیه هستند. اگر با این نگاه پیش برویم می شود تجربه های دفاع مقدس را بازآفرینی و به خدمت این خطاب و گفت و گوی ایشان در این زمینه درآورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حضور و نقش جوانان در 8 سال دفاع مقدس بسیار پر رنگ و گسترده بود و در ترکیب بندی سنی شهدای این دوران می بینیم که حدود 65هزار شهید در رده سنی 15 تا 19 سال، 87هزار شهید در رده سنی 20 تا 23 سال، 22هزار و 77 شهید در رده سنی 24 تا 29 سال و حدود 36هزار دانش آموز شهید داریم و این آمار نشان از پویش و همبستگی جوانان برای مقابله با درنده خویی و تهاجم دشمنان کشورمان دارد.

صالحی در ادامه افزود: این نقش باعث شد خواب ها و رویاهای خامی که دشمنان نسبت به کشور ما داشتند از بین برود و امروز رهبر معظم انقلاب نیز جوانان کشورمان را با ویژگی هایی نظیر با همت بودن، دارای پشتکار، مبتکر، هوشیار، دارای نگاه و روحیه انقلابی و تسلیم ناپذیری می شناسند و با این تفسیر از واقعیت اجتماعی گام دوم انقلاب شروع شده که به جوانان اعتماد داریم و اگر به آن ها میدان بدهیم می توانند برای گام دوم انقلاب میدان داران خوبی باشند و از انقلاب، اسلام و دستاوردهای 40 ساله حراست کنند و به تعبیر مقام رهبری برای ساخت ایران اسلامی بزرگ به آن ها امید داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مقام معظم رهبری در منشور گام دوم انقلاب چند اقدام را خواسته اند که از آن جمله می توان به فعال ساختن ظرفیت های طبیعی و انسانی کم نظیر ایران، عبور از مرزهای کنونی دانش در همه رشته ها به همت جوانان، پیشگامی در شکستن محاصره تبلیغاتی دشمن از سوی جوانان، اجرای عدالت و رفع محرومیت و تبعیض و تقابل با تهاجم های روز افزون به کانون های ضد معنویت و اخلاق اشاره کرد.

دفاع مقدس آیینی است که باید در آن تجاوز به فرهنگ و تمدن کشورمان را محکوم کنیم

در ابتدای این آیین حسین حاجی فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: وقتی جنگ شروع شد استکبار جهانی و صدام حمله ناجوانردانه ای را علیه ایران آغاز کردند که به زعم خود فکر می کردند برنده این میدان هستند.

وی افزود: در آن روز دشمن پنجره های اقتصاد کشور ما را با موشک مورد هدف قرار داد و با چکمه های خود قصد داشت فرهنگ، شرف و استقلال ایران را از میان بردارد و قصد تجاوز بر حرم و حریم فرهنگ مقدس ناب اسلام را داشت.

حاجی گفت: ولی وحدت ملی و انسجام ارتش و سپاه اجازه این تجاوز را به آن ها نداد و شهدای 8 سال دفاع مقدس برای ناموس و حفاظت از فرهنگ جمهوری اسلامی ایران شهید شدند.

فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: هفته دفاع مقدس برگزاری یک مراسم تشریفاتی نیست بلکه آیینی است که باید در آن تجاوز به فرهنگ و تمدن کشورمان را محکوم کنیم و ارزش های دفاع مقدس را پاس بداریم.

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید