نمایش جزییات خبر
۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۴۶

صالحی در شورای سیاستگذاری پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران (فهما): آمار و ارقام کمّی فعالیت ها بر وجوه وجودی اقدامات غالب نشود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه آمار کمّی فعالیت ها در بخش های مختلف به ویژه حوزه های فرهنگی و هنری از اهمیت زیادی برخوردار است ولی نباید غالب بر آمار کیفی شود و فریب آن را خورد.
صالحی در شورای سیاستگذاری پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران (فهما): آمار و ارقام کمّی فعالیت ها بر وجوه وجودی اقدامات غالب نشود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صبح امروز دبیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور و اعضای شورای سیاستگذاری پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران (فهما) با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کردند.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی دبیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور ضمن تسلیت ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) گفت: در مدت 702 روز خدمت خود در این سمت تلاش شده اقدامات و فعالیت های موثری انجام شود.

وی افزود: علاوه بر فعالیت های ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد سه کار ویژه دهه کرامت، روستاها و عشایر و طرح انسجام نیز دنبال شده است.

ارزانی ادامه داد: در این بازه زمانی اساسنامه ستاد با هدف هویت بخشی به اقدامات آن نیز تصویب شد که این موضوع یکی از بحث های جدی و اساسی بود که به سرانجام رسید.

وی با اشاره به توجه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت های ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد، گفت: به دنبال نقشه راه نیز بودیم و کتاب سند تحول راهبردی هم منتشر شد و در نقشه راه ستاد 9 مساله تدوین شد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: راه اندازی سامانه بچه های مسجد از دیگر اقدامات در این بازه زمانی بود. تابستان امسال 240هزار برنامه در این سامانه ثبت شد.

وی در ادامه به اهداف شکل گیری پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران (فهما) اشاره کرد و گفت: فهما با هدف تقویت ظرفیت های مردمی کانون ها و توجه به کوکان، نوجوانان، جوانان و به ویژه بانوان، هدایت گری و تقویت شبکه گسترده بچه های مسجد و استفاده از خلاقیت برای توجه بیشتر به فرهنگ و هنر و همچنین ایجاد زیست بومی برای حضور مجاورین و توجه به ظرفیت استان ها و در راستای سند تحول سازمانی ایجاد شده است.

دبیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در پایان گفت: امیدواریم پایتخت فهما به رسمیت بخشی، هویت بخشی و هویت سازی کمک کند و به دنبال کلان‌روندی هستیم که برای آن نیازمند برخی مولفه ها هستیم تا حمایت های خود را ساماندهی و شفاف کرده و در جهت منویات مقام معظم رهبری و دغدغه های ایشان حرکت کنیم.

در بخش دیگری از این دیدار برخی از اعضای شورای سیاستگذاری گزارشی از مجموعه فعالیت ها و اقدامات حوزه کاری خود ارائه کردند.

در ادامه این دیدار سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری حضرت امام حسین (ع) و گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: هر مجموعه ای که به شکل خود جوش فعالیت می کند بعد از مدتی فعالیت نیاز به بازمهندسی دارد و کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز بعد از سه دهه فعالیت نیاز به این بازمهندسی داشت.

وی افزود: یکی از اهداف این بازمهندسی استقلال هویت بود که از طریق تصویب اساسنامه و تشکیل شورای سیاستگذاری آن به وقوع پیوست و هدف دیگر نقشه تحول و برنامه بود که به عنوان قدم دوم برداشته شد و قدم سوم نشان ملی فهما است که می خواهد مبنایی برای تعاملات درونی و بیرونی آن باشد.

صالحی در عین حال خطاب به اعضای شورای سیاستگذاری فهما تاکید کرد: در این مسیر توجه به برخی نکات و نقش ها ضروری است. نقش هدایت کنندگی، نقش انگیزش دهندگی، نقش اطلاعات گیرندگی و نقش کنترل کنندگی از جمله این نکات است که در کنار استقلال هویت و نقشه راه، میدان راه خود را نیز تعریف کنید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در کنار اقدامات این ستاد و شورای سیاستگذاری فهما باید به دنبال کسب نتایجی بود که از آن جمله می توان به جذب حداکثری بچه های مسجد، تکثر، تنوع و تکامل فعالیت ها و پشتوانه سازی از سوی منابع مردمی و شبکه سازی اشاره کرد.

صالحی تاکید کرد: نشان ملی فهما صرفا یک جشنواره نیست و بنابراین میدان آزمون و خطا هم نیست بلکه باید دست اندرکاران آن با نگاه تعریف میدان های فعالیت های آن کار را پیش ببرند و باید ادغام کار کامل باشد به این معنا که در ادغام دقت های بیشتری داشته باشید. با ارائه فراخوان می توان ایده های سازنده با قابلیت و ضریب اطمینان بیشتری پیدا کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: نگاه های بیرونی و درونی باید به کمک نشان ملی فهما بیایند ولی در کنار آن باید فرصت آزمایشی هم به آن داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر ترکیب آمار کمی و کیفی نیز اشاره کرد و گفت: با اینکه کمیت مهم است ولی یکی از مخاطراتی که همه حوزه ها از جمله حوزه فرهنگی و هنری را درگیر خود می کند ارقام و فریب های کمّی است که گاهی برخی دچار آن می شویم.

صالحی ادامه داد: توجه به راستی آزمایی نیز مهم است. مخاطره دیگر توجه به بومی سازی است. به این معنا که طرح ها و پروژه ها بومی سازی شوند.

در پایان این دیدار سامانه مرحله اجرایی رویداد ملی پایتخت فهما از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کلید خورد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید