نمایش جزییات خبر
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۰۰

دیدار اعضای شورای سیاست‌گذاری سینمایی قم با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم

اعضای شورای سیاست‌گذاری سینمایی قم به مناسبت روز ملی سینما با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم دیدار و گفت‌وگو کردند.
دیدار اعضای شورای سیاست‌گذاری سینمایی قم با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، نخستین نشست اعضای شورای سیاست‌گذاری سینمایی استان قم با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز ملی سینما برگزار شد.

سیدموسی حسینی کاشانی، بر لزوم تدوین سند راهبردی و چشم انداز سینمایی استان قم در شورای سیاست‌گذاری سینمایی استان تأکید کرد و گفت: این سند در آینده به عنوان مبنای حرکت و توسعه در بخش سینمایی استان مورد توجه قرار خواهد گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم همچنین خواستار همدلی، هم‌گرایی و انسجام انجمن های صنفی حوزه سینما شد و افزود: تثبیت و تقویت انجمن‌های صنفی جهت ارائه نتایج بهتر و موفق‌تر دنبال شود.

*برگزاری جشنواره‌های سینمایی در نیمه دوم سال

در ادامه، محمدکاظم رضوانی رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، ضمن گرامیداشت روز ملی سینما، به بیان گزارشی از فعالیت های یک ساله این اداره کل در برگزاری جشنواره‌های سینمایی در قم از جمله فیلم فجر، هشتمین جشنواره ملی نماز و نیایش، هفته فیلم و عکس، جشنواره فیلم کودک و نوجوان پرداخت.

وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنواره سینما حقیقت، فیلم کوتاه تهران، جشنواره فیلمنامه نویسی «هشت نوشت» و جشنواره فجر در نیمه دوم سال جاری در دستور کار قرار دارد.

رضوانی همچنین به روند مطلوب توسعه سینماهای استان قم اشاره کرد و افزود: با مساعدت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در تخصیص اعتبارات ویژه، شاهد اتفاقات خوبی در حوزه سینمای تا پایان سال جاری خواهیم بود و سند چشم انداز سینمایی استان، طراحی و تدوین خواهد شد تا توسعه برنامه های سینمایی با شتاب بیشتری دنبال شود.

*افزایش تماشاگران سینما در قم

در ادامه هادی کریم‌خانی، مدیر انجمن سینماداران قم به بیان گزارشی از توسعه زیرساخت‌های سینمایی استان قم پرداخت و به افزایش تماشاگران و مخاطبان سینمایی قم در سال 97 اشاره کرد.

وی تصریح کرد: تعداد تماشاگران فیلم‌های سینمایی در قم از 197 هزار نفر در سال 93 به 557 هزار نفر در سال 97 رسیده است.

*لزوم اکران فیلم‌های مستند در سینماهای قم

سپس، هاشمی رئیس خانه سینمای مستند قم، به روند تشکیل این انجمن تازه تأسیس پرداخت و خواستار اکران فیلم های مستند در سینماهای قم شد و گفت: فیلم‌های مستند از اکران محروم هستند و باید سازوکاری برای اکران آنها تعیین شود.

*لزوم همگرایی نهادهای صنفی سینمایی در قم

همچنین سیدامیر طباطبایی از هنرمندان و فیملسازان استان قم و نماینده انجمن مؤسسات فیلمسازی، گزارش کاملی از نحوه فعالیت و رصد مراکز فیلمسازی در سطح استان ارائه کرد.

وی بر لزوم تخصص گرایی در قشر سینمایی قم تأکید کرد.

این فیلمساز قمی، خواستار تقویت فعالیت‌های صنفی و کنترل و نظارت بر شبکه های تلویزیونی مستقر در قم شد و بر لزوم همگرایی نهادهای دینی مستقر در قم برای برگزاری جشنواره‌های سینمایی در حوزه دین تأکید کرد.

*لزوم حمایت از مستندسازان قم

در ادامه، رحمتی نائب رئیس خانه سینمای مستند قم خواستار حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم از این انجمن تازه تأسیس و نوپای سینمایی در قم شد و افزود: قم ظرفیت ویژه ای در حوزه محتوایی و مستندسازی دارد که نیازمند توجه است.

وی افزود: در صورت توجه و حمایت از مستندسازان قم، شاهد درخشش آنها در جشنواره‌ها و رویدادهای داخلی و خارجی خواهیم بود.

*سطح آموزشی مطلوب آموزشگاه‌های سینمایی قم

همچنین محمود الیاسی، نماینده انجمن آموزشگاه های آزاد سینمایی گفت: این انجمن‌ها از سطح آموزشی کمی و کیفی خوبی برخوردارند و مدارک آنها مورد تأیید مراکز کارگزاری و سیاست‌گذاری حوزه فعالیت‌های اقتصاد فرهنگ قرار دارد.

*لزوم حمایت از تولید انیمیشن سینمایی در قم

سیدمحسن موسوی نژاد، رئیس انجمن پویانمایی قم نیز به ارائه آموزش‌ و تربیت افراد علاقه‌مند در حوزه موشن گرافیک، افترافکت، انیمیشن، انیمیت و جلوه‌های ویژه اشاره کرد و گفت: تولید انیمیشن سینمایی در قم نیازمند حمایت نهادهای فرهنگی استان است.

وی افزود: بسیاری از فارغ التحصیلان موسسات و آموزشگاه‌های پویانمایی به دلیل نبود پروژه از قم به تهران مهاجرت می کنند که با حمایت و افزایش تولید پروژه های انیمیشن در قم می‌توان مانع از خروج آنان شد.

*لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه تبلیغات سینمایی

سپس، مجتبی قانونی با بیان اینکه در حوزه تبلیغات، قدم‌هایی برای تولید کلیپ و تیزهای سینمایی برداشته شده اما ساختار مشخص و متولی خاصی ندارد، گفت: دوره های آموزشی برای تولید تیزرهای باکیفیت سینمایی در استان برگزار شود.

همچنین در پایان این مراسم از آقای شاکری کارشناس سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم که به عنوان کارمند نمونه استانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم معرفی شده است، قدردانی شد.

روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم
اشتراک در
کلیدواژه ها: دیدار، اعضای شورای سیاست گذاری، سینما
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید