نمایش جزییات خبر
۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۴۰

همزمان با دهه اول محرم؛ 87 مجلس تعزیه محرم در خراسان شمالی برپا شد

سرپرست معاونت امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: 87 مجلس تعزیه ویژه با 31 گروه تعزیه دهه اول محرم در شهرستان های استان اجرا شد.
همزمان با دهه اول محرم؛ 87 مجلس تعزیه محرم در خراسان شمالی برپا شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی؛ ابوالحسن حیدری با اعلام این خبر افزود: از این تعداد، 11 گروه با 12 اجرا در بجنورد، 2 گروه با ٣8 اجرا در گرمه، 8 گروه با 8 اجرا در شیروان و  ٢ گروه با 13  اجرا در اسفراین و 8 گروه با 16 اجرا  در جاجرم در دهه اول محرم به تعزیه خوانی پرداختند.

حیدری، با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی مجوز اجرای تعزیه را در مناطق مختلف استان صادر می کند، اظهار کرد: هدف از این طرح شناسایی و معرفی استعدادهای هنری تعزیه خوانان استان و توجه و معرفی  فداکاری ها و رشادت های اهل بیت (ع) می باشد.

حیدری، افزود: مقوله آموزش هنرمندان تعزیه در راستای سیاست های تقویت گروه های آموزشی نیز همچون سال گذشته در دستور کار قرار دارد.

وی، اظهار کرد: تعزیه خوانی در کنار دیگر آداب و رسوم خاص ماه محرم نظیر نخل بندانی، نخل گردانی، سینه زنی و زنجیرزنی در مناطق شهری و روستایی خراسان شمالی قدمتی دیرینه دارد.

وی سوگواری را ماهیت اصلی ذاتی تعزیه خوانی توصیف و بیان کرد: با این وجود طی سال های اخیر جلوه های بیشتری به آیین تعزیه خوانی افزوده شده و این مقوله به صورت شبیه خوانی یا نمایش دینی مذهبی درآمده است.

حیدری خاطرنشان کرد: از "تعزیه" به عنوان میراث معنوی اسلام و اصیل ترین روایت منظوم کربلا نیز یاد شده است. روایتی نمایشگونه از حماسه عاشورا که هر سال به پشتوانه مردم دوستدار اهل بیت(ع) در شهرها و روستاها اجرا می شود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید