نمایش جزییات خبر
۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ۱۴:۳۱

اجرای بزرگترین تعزیه خوانی کشوردر روستای فدیشه نیشابور

بزرگترین مراسم تعزیه خوانی کشوربا قدمتی 400 ساله همزمان با عاشورای حسینی، اوج هنر آیینی هنرمندان محلی این منطقه در روستای فدیشه بخش میان جلگه شهرستان نیشابور برگزار می شود.
اجرای بزرگترین تعزیه خوانی کشوردر روستای فدیشه نیشابور

همه ساله مراسم بزرگترین تعزیه خوانی کشور روستای فدیشه بخش میان جلگه شهرستان نیشابور با حضور بیش از 70 هزار عزادار سیدالشهدا از سراسر کشور برگزار می شود.

مراسم بزرگترین تعزیه خوانی کشور روستای فدیشه که قدمتی 400 ساله دارد، بزرگترین اجتماع عزاداران سیدالشهدا بعد از حرم رضوی در شمال شرق کشور است که مراسم تعزیه خوانی در روستای فدیشه نیشابور از ساعت   8 صبح آغاز شده است و تا غروب آفتاب ادامه دارد.

در مراسم بزرگترین تعزیه خوانی کشور روستای فدیشه بیش از 5 گروه تعزیه خوانی برتر کشور در قالب 60 تعزیه خوان، واقعه عاشورا را به نمایش می گذارند.

همه هزینه های این مراسم را  اهالی روستا تامین می کنندو برای پذیرایی از عزاداران شرکت کننده در این مراسم بیش از  80 دیگ حلیم تهیه و طبخ می شود و عزاداران شرکت کننده در این مراسم برای صبحانه و نهار با حلیم پذیرایی می شوند.

همه خانه‌های روستای فدیشه  که بر سر در آن‌ها پرچم سیاه برافراشته شده، محفل سوگواری سالار دشت نینواست و قدم مهمان‌های امام حسین (ع) بر دیدگان این اهالی پذیرفته می‌شود و در دلشان جای می گیرد.

هیئت‌های سوگوار و سیاه پوش درغم شهادت مظلومانه مولای عشق امام حسین (ع) از نخستین ساعت‌های برآمدن آفتاب در روز عاشورا، با زنجیرزنی و سینه زنی به عزاداری می‌پردازند.

مراسم صبح عاشورا با سنت تاریخی علم گردانی و با حضور هیئت‌های عزاداری در این روستا آغاز می‌شود و اهالی روستا ها "علم ها" را که نمادی از "سرو" به نشانه آزادگی سالار شهیدان می‌دانند از تکایا و هیئت‌ها بیرون می‌آورند و بر روی دستان خود حمل می‌کنند..

بنا به تصویب شورای سیاست گذاری ثبت کشور، آیین مذهبی "علم گردانی" در روستا‌های شهرستان نیشابور ثبت ملی کشور شده است.

 "علم گردانی" به عنوان آیینی سنتی، مذهبی و یکی از نماد‌های فرهنگ سوگواری است که هر سال توسط عزاداران و ارادتمندان به امام سوم شیعیان حسین بن علی (ع) در روستا‌های نیشابور و به طور خاص با حضور حدود ۴۰ هیئت مذهبی در "فدیشه" برگزار می‌شود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید