نمایش جزییات خبر
۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۲۱

با هدف رونق فرهنگی در مساجد؛ شورای فرهنگی در مساجد شهر راز تشکیل می شود

امام جمعه شهر راز در نشست رابطان خواهر کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهرستان راز و جرگلان، از تشکیل شورای فرهنگی در مساجد این شهر خبر داد.
با هدف رونق فرهنگی در مساجد؛ شورای فرهنگی در مساجد شهر راز تشکیل می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی به نقل از خبرگزاری شبستان؛ حجت الاسلام حسین نادعلیزاده، امام جمعه راز در جمع رابطان خواهر کانون های فرهنگی و هنری شهرستان راز و جرگلان که در محل دفتر وی گردهم آمده بودند، ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (علیه السلام) و یاران باوفایش، به نقش اساسی و محوری حضرت زینب (سلام الله علیها) در واقعه کربلا اشاره کرد و گفت:  در نشر فرهنگ عاشورا، زینب کبری (سلام الله علیها)  تنها به یک بخش نپرداخت، بلکه در همه حوزه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اعتقادی نهضت عاشورا را اعتلا بخشید.

وی، ضمن تاکید بر نقش حائز اهمیت بانوان در مسجد و رونق  فضای تربیتی مساجد، موضوع بصیرت افزایی و آگاهی را مورد توجه قرار داد و در این باره افزود:  نگوییم که در مسیر مسجدیم و کافیست؛ لازم است این مسیر را با مطالعه دقیق و دقت  در آموزش، هم برای خود و هم برای جامعه روشن تر و ماندگار سازیم.

امام جمعه راز اضافه کرد: یادمان باشد افرادی که مقابل امام حسین (علیه السلام) ایستادند، کوفیانی بودند که آن امام همام را بارها دعوت کردند؛ افرادی که بصیرت خود را از دست دادند و حق را از باطل نتوانستند تشخیص دهند.

حجت الاسلام نادعلیزاده حرکت با شتاب و البته آگاهانه را در برنامه های مسجد به بانوان توصیه کرد و گفت: امروز ضروری ترین مسئله، موضوع آموزش اخلاق و مسایل تربیتی است که اگر در این راستا گام برنداریم، عقب می مانیم.

امام جمعه راز به انسجام و تعامل ارکان مسجد با مدیران کانون های مساجد و خواهران فعال در کانون ها اشاره کرد و در این باره گفت: در صددیم تا به زودی شورای فرهنگی در مساجد تشکیل دهیم و بدین ترتیب در هر مسجد یک شورای فرهنگی خواهیم داشت.

حجت الاسلام نادعلیزاده در توضیح بیشتر و تکمیلی افزود: در این شورا علاوه بر هیئت امنا و مدیر کانون  در هر مسجد حداقل یکی از بانوان فعال در مسجد، عضویت خواهند داشت.

هاشم شیرازیان، مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی هم در این نشست ضمن تسلیت ایام سوگواری محرم، به اهمیت فعالیت خواهران در کانون ها اشاره و بر اهمیت  این موضوع تاکید کرد.

وی در ادامه  ارتقاء  بحث تحکیم بنیان خانواده با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب، برنامه ریزی برای پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی در مناطق مختلف به ویژه نقاط محروم و روستایی، شناسایی افراد تاثیرگذار  و معتمد مسجد و نیز خواهران نخبه و اجرای فعالیت های هنری و تربیت دختران هنرمند مسجدی  را از اهم فعالیت های خواهران در کانون ها نام برد.

وی با اشاره به اجرای طرح تربیتی «سه میم؛ پیوند مسجد، مدرسه، منزل» ویژه دانش آموزان، از انعقاد تفاهمنامه با آموزش و پروش استان برای آموزش عملی درس «مسجد محله ما» و «مصلای شهر ما» اشاره کرد و گفت: در صددیم تا زمینه انس و الفت کودکان و نوجوانان با مسجد را فراهم آوریم.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان شمالی در ادامه از امام جمعه شهر راز خواست تا در صورت امکان در اجرای این طرح مشوق و حامی باشد.

شیرازیان اجرای طرح های آموزشی و فرهنگی و برگزاری کارگاه های تخصصی آموزشی مهارت های زندگی و خانواده اسلامی را از دیگر فعالیت های این بخش نام برد و اظهار امیدواری کرد: با منسجم کردن فعالیت های خواهران و آموزش های تخصصی و توجیهی رابطان خواهر، بتوانیم آنچه که رهبر انقلاب در تبین نقش بانوان مسجدی تأکید داشته اند و نیز عملی ساختن بیانیه گام دوم انقلاب تاثیرگذار باشیم.

وی شناسایی آسیب های فرهنگی و نیز نقاط قوت هر منطقه را به رابطان توصیه کرد و گفت: با توجه به کمبود اعتبارات سرانه حمایتی برای اجرای برنامه های کانون، لازم است با شناسایی مطالبات و نیازها طرح های آموزشی و فرهنگی و نیز هنری و پیشگیرانه با توجه به قابلیت های منطقه، خلاقانه و غیر تکراری تنظیم  و به ستاد کانون های مساجد استان ارائه شود تا طرح مذکور بررسی و برای اجرا حمایت شود.

این جلسه با پرسش و پاسخ و بیان دغدغه های رابطان و فعالان حاضر ادامه یافت.

گفتنی است، بازدید از فعالیت کانون های خاتم الانبیا و قدس و نیز کانون مسجد روستای عشق آباد روستای کیکانلو به ویژه در حوزه خواهران و نیز نشست با جمعی از خواهران فعال در روستای کیکانلو از دیگر برنامه های این نشست می توان نام برد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید