نمایش جزییات خبر
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۰۷

فعالیت 40 گروه تعزیه در ایام محرم و صفر در دامغان

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دامغان از فعالیت ٤٠ گروه تعزیه در ایام محرم و صفر در این شهرستان خبر داد.
فعالیت 40 گروه تعزیه در ایام محرم و صفر در دامغان

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، حسن امینیان با اشاره به ایام محرم و عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالحسین (ع) گفت: ٤٠ گروه تعزیه در ماههای محرم و صفر فعالیت‌های خود را آغاز کرده و فعالیت گروههای تعزیه به ویژه در دهه نخست ماه محرم با رونق بیشتری همراه است. 

وی با اشاره به انواع مختلف تعزیه گفت: گروه‌هایی که در شهرستان دامغان فعالیت دارند، از تعزیه میدانی، تعزیه سکو،  تعزیه دوره یا کاروانی را به اجرا می‌گذارند.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دامغان با تاکید بر ضرورت ساماندهی و جلوگیری از تحریف در اشعار، لباس‌های نامناسب و ساماندهی اجراهای گروه‌های تعزیه در شهرستان دامغان این گروهها باید با نظارت و مجوز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت کنند.

تاریخچه تعزیه خوانی در دامغان به حدود 300 سال قبل برمی گردد.

جایگاه تعزیه در دامغان را به خاطر قدمت و علاقه وافر مردم شهیدپرور این دیار به اهل بیت (ع) به ویژه ارادات خالصانه به سرو و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است و این مساله باعث شده شبیه خوانان این شهر و روستاهای همجوار با حضور در سوگواره های کشوری و همایش های بین المللی ثابت کنند این هنر را به خوبی شناخته و آن را خالصانه تقدیم عزادران می کنند.

دامغان همه ساله میزبان سوگواره استانی تعزیه است و این شهرستان در هنر تعزیه چهره های مطرح از جمله استاد نادعلی زاده پیشکسوت شبیه خوانی و پژوهشگر هنر دینی تعزیه را به کشور معرفی کرده است.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید